Floryda

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
literatura polska
Ag2S

Bogdał lubi gadać. Bogdał lubi gadać innymi. Bogdał to brzuchomówca. Pięć monologów na dwie ręce tu. Trzy jako mężczyzna, dwa jako kobieta. W kolejności do mikrofonu podchodzą: 1. Człowiek, który zarabiał jako sobowtór Freddiego z Queen, a teraz jest kaleką po amputacji nóg. 2. Stara, schorowana kobieta mówiąca do ptaka; czemu nie, ptaki są dyskretne. 3. Syn, za którego matka już nigdy głowy nie nadstawi, bo jej ją ten polski Obcy odrąbał z winy rosołu. 4. Nawrócona kurwa, z woli Bożej służebnica Jezusa Chrystusa. 5. Właściciel kamienicy, który był niemową, lecz mowę odzyskał; dobrze, inaczej Floryda byłaby krótsza.

Parę cytatów, na odlew.

Wyście to we mnie obudzili, to teraz nie możecie mnie zostawić i już, bo się sam sobą udławię.

W nowy rok wszedłem jeszcze cały, […]stopy amputowali mi w marcu.

Obraca zmarłego w głowie jak zaśniedziałą monetę.

Mało?

Obraz zapierdala jak chomik w kołowrotku.

[…] i cienkie nogi, wetknięte w kadłub jak dwie zapałki w kasztana.

Jezus to taksówka, która jest zawsze wolna dla ciebie.

Mało?

[…] karłem można w cyrku strzelać z armaty, upchnąć go w torcie na wieczór kawalerski albo postawić bez gaci przed kamerą, ale nie wolno zrobić z niego księdza.

Wystarczy?

Janusz Rudnicki

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/floryda

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/floryda

Karolina | 2017-03-21

Fragment recenzji z bloga Czepiam się książek. Całość pod linkiem:

Lubię sięgać po zbiory opowiadań. Jeśli opowiadanie jest dobre, w skondensowanej formie zawiera takie samo bogactwo treści, jak niejedna obszerna powieść. Opowiadania z tomu Floryda są dobre. Oryginalne, ale też na tyle uniwersalne, że przemówią do szerokiego grona czytelników.

Pięć tekstów o ludziach niezwykłych w swej zwyczajności i zwyczajnych w swej niezwykłości. Bo czy starzejący się „gwiazdor”, który nie może pogodzić się z brakiem zainteresowania, jest czymś nadzwyczajnym? Albo kobieta po wylewie, powtarzająca w kółko tylko jedno słowo? Nie. Ani w literaturze, ani w życiu nie jest to nic niespotykanego. Z drugiej strony postacie wykreowane przez Grzegorza Bogdała są na tyle wyjątkowe, że przykuwają uwagę i pozwalają osnuć na ich osobliwości pajęczynę opowieści.

Bogdał pisze w tak „nieliteracki” sposób, jak to tylko możliwe. Może poza opowiadaniem Oczko w głowie, które...

Christine Doinel | 2017-04-13
Przeczytana: 05 marca 2017

„Floryda” to książkowy debiut Grzegorza Bogdała, autora opowiadań i scenariuszy do filmów krótkometrażowych, który tym niedługim, acz wartym uwagi zbiorem tekstów wypływa na szerokie wody polskiej literatury. Wszystko wygląda na to, że jeśli wiatry będą nadal tak pomyślne, jak w przypadku tej książki, łódka młodego krakowskiego pisarza popłynie w dobrym kierunku. Opowiadania Bogdała łączą w sobie świeże spojrzenie Weroniki Murek, autorki, która również zadebiutowała kilka miesięcy temu pod skrzydłami Czarnego, z intelektualną dojrzałością autorów starszego pokolenia. Każdy z pięciu tekstów z „Florydy” to bardzo plastyczny obraz malowany giętką i niebanalną frazą, obraz będący swego rodzaju lamentem bohatera nad życiem, nad światem, nad samym sobą.

(...) Jeśli do tego dodać eksperymenty z językiem i narracją – nie są to tak zwyczajne monologi, jak można by je sobie wyobrażać – „Floryda” okazuje się bardzo interesującym tworem literackim, który zdecydowanie wybija się na tle innych...

czytankianki | 2017-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Pierwszy monolog jest zdecydowanie najlepszy, pozostałe nawet niespecjalnie wciągają. Głosy kobiece autorowi udały się najmniej, nawet forma w nich się sypie. Dla mnie rozczarowanie.

projekt_książki | 2017-03-24
Przeczytana: 24 marca 2017

„Floryda” to pięć monologów rozpisanych na dwie płcie. Trzy z nich należą do mężczyzn, dwa do kobiet. Są wśród nich osoby młode i stare, schorowane i całkiem zdrowe. Coś ich jednak łączy. Przede wszystkim jest to Floryda. Dla każdego z nich może być ona jednak czymś innym. Na przykład miejscem, do której planują się przenieść. Albo imieniem, które chcieliby przyjąć.

Bohaterów łączy także status społeczny. Nie ma wśród nich tzw. ludzi sukcesu. Wręcz przeciwnie. W pewnym sensie wszyscy oni są osobami wykluczonymi. Czy to ze względu na swój wiek, chorobę, niepełnosprawność, zawód, czy też czyn, jakiego się dopuścili (np. obcięcie głowy matce).

Fantastyczny jest klimat tych opowieści! Mamy PRL i kombinowanie. Mamy panią mówiącą do ptaka, kobietę bez głowy, prostytutkę interweniującą u papieża i znachora. A w tle zapach rosołu, włóczęga z kowbojem, rowerowe wycieczki po piwo i inne, sielskie elementy.

Cała recenzja dostępna na blogu: http://projektksiazki.blogspot.com/

kocham_czekoladę | 2017-09-11
Kamil | 2017-07-07