Niepewność. Wspomnienia z wojny

Novae Res
2016-01-01
2016-01-01
niepewność wspomnienia z wojny aleksander ławski Novae Res

Jedna znajgorszych książek, a przede wszystkim wspomnień, jakie czytałam. Powinnam się była sugerować ilością gwiazdek. Dla mnie wynurzenia autora to jeden wielki bełkot. Trochę o tym co robił w Wietnamie ale przede wszystkim o koleżankach z którymi spał i seksie z nimi. Pozycja bardzo słabiutka, nie polecam.

Jak zawsze starałam się być życzliwie nastawiona do tego co będę oceniać, ale gdzieś po 1/3 książki nie dawałam rady. Wszystko mówiło mi, że mam iść spać. Mimo, że ta książka nie jest zbyt obszerna – ma tylko 212 stron – miałam problem żeby ją przeczytać w tydzień. Rozumiem, że dla wielu napisanie książki ma formę terapii, ale czy naprawdę temu panu nikt w wydawnictwie nie mógł powiedzieć: „Weź zatrzymaj to dla siebie, ale nie publikuj”, albo podpowiedzieć chociaż co można by było zmienić.

„Niepewność”, to kolejna powieść Aleksandra Ławskiego , która od niedawna pojawiła się w sprzedaży.
Książka zwróciła moja uwagę szczególnie ze względu na tematykę , której dotyczy.
„Niepewność” to wspomnienia z wojny w Wietnamie. Nie każdy to lubi, jeszcze jedna wojna.
Żyjemy w dobrobycie, pokoju. Szczególnie młode pokolenie może nawet nie mieć świadomości, że taka wojna była. Nigdy oficjalnie nasz kraj nie przyznał się do zaangażowania zbrojnego, ale takie działania były. Dostępniej literatury dotyczącej tego okresu jest niewiele.
I może właśnie dlatego ta powieść Aleksandra Ławskiego nabiera szczególnego znaczenia.
Wietnam to był kolejny teatr wojenny, gdzie zmagały się dwa światy. Ten „zły” zachodni (Amerykanie) i nasz „dobry” (skupiony wokół Związku Radzieckiego). Byłem wówczas chłopcem w wieku poborowym. Wtedy wojna wietnamska w naszym kraju była obecna, a my z kolegami niejednkrotnie zastanawialiśmy się, czy któregoś dnia ta wojna, nie stanie się naszą wojną.
Książka Aleksandra Ławskiego opowiada o specjalnej misji . Główny bohater lekarz i jednocześnie oficer Wojskowych Służb Wewnętrznych PRL-u , związany z wywiadem, ma wraz z grupa lekarzy i pomocniczego personelu medycznego ,zorganizować przyfrontowy szpital polowy.
Drugie zadanie jest o wiele trudniejsze, to zadanie szpiegowskie . Nie chce pozbawiać czytelnika odkrywając szczegóły , ale zwrócę uwagę na fakt, że w armii amerykańskiej służyło bardzo wielu Polaków. To nie pierwszy raz w historii los stawiał nas po przeciwnych stronach. To dla każdego wywiadu naturalne pole działania.
Mimo, że książka dotyka bardzo trudnych spraw dla każdego człowieka. Wojna, groza szpitala przyfrontowego, śmierć, zagrożenie, strach i niepewność jutra, czyta się ja dobrze.
Gdyż przez cała powieść przewija się wątek miłosny. Nasz lekarz uwikłany jest w związek z dwoma kobietami, a w domu została trzecia -zona. Jedna z kobiet zakochanych w naszym bohaterze ,jest agentem wietnamskich służb specjalnych. Jaki to będzie miało wpływa na wypełnienie zadań przez naszego bohatera, jakie niesie ze sobą zagrożenia, czy jest możliwy powrót do normalnego życia.
Zachęcam do przeczytania tej powieści, a dowiesz się czytelniku, jakie skutki przyniosły naszemu. lekarzowi decyzje podejmowane w tak trudnych warunkach , w sytuacji niepewności.

Ignacy ken

Polski lekarz na wojnie w Wietnamie. Ile w tym prawdy? Można przeczytać.

Polski lekarz na wojnie w Wietnamie. Ile w tym prawdy? Można przeczytać.

Dodaj cytat z książki Niepewność. Wspomnienia z wojny