Niepewność. Wspomnienia z wojny

Wydawnictwo: Novae Res
NovaeRes

Czym jest szczęście? – zastanawia się autor, opowiadając nam kawałek historii swojego życia. Kanwą refleksji jest rzeczywistość wojny w Wietnamie, na którą narrator zostaje wysłany jako lekarz, by pomagać poszkodowanym. Czytelnik od środka poznaje rzeczywistość tajnej misji, o której przez wiele lat nikt nie mógł opowiedzieć nawet najbliższej rodzinie. Złowrogo krążące helikoptery, wioski spalane napalmem, umierające niewinnie dzieci, wyrywające ze snu nocne wybuchy bomb… W takim otoczeniu pojawia się zaskakujący wątek miłosny z wietnamską tajną agentką. Na ile wojna zmienia człowieka? Czy po takich doświadczeniach można odbudować właściwe relacje z żoną? I wreszcie: na ile to właśnie szczęście decyduje o przeżyciu w okropnej rzeczywistości wojny?

źródło opisu: zaczytani.pl

źródło okładki: zaczytani.pl

Ignacy | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

„Niepewność”, to kolejna powieść Aleksandra Ławskiego , która od niedawna pojawiła się w sprzedaży.
Książka zwróciła moja uwagę szczególnie ze względu na tematykę , której dotyczy.
„Niepewność” to wspomnienia z wojny w Wietnamie. Nie każdy to lubi, jeszcze jedna wojna.
Żyjemy w dobrobycie, pokoju. Szczególnie młode pokolenie może nawet nie mieć świadomości, że taka wojna była. Nigdy oficjalnie nasz kraj nie przyznał się do zaangażowania zbrojnego, ale takie działania były. Dostępniej literatury dotyczącej tego okresu jest niewiele.
I może właśnie dlatego ta powieść Aleksandra Ławskiego nabiera szczególnego znaczenia.
Wietnam to był kolejny teatr wojenny, gdzie zmagały się dwa światy. Ten „zły” zachodni (Amerykanie) i nasz „dobry” (skupiony wokół Związku Radzieckiego). Byłem wówczas chłopcem w wieku poborowym. Wtedy wojna wietnamska w naszym kraju była obecna, a my z kolegami niejednkrotnie zastanawialiśmy się, czy któregoś dnia ta wojna, nie stanie się naszą wojną.
Książka...

Darciatko | 2017-08-05

Polski lekarz na wojnie w Wietnamie. Ile w tym prawdy? Można przeczytać.

goskrzys | 2018-04-03
carrolin | 2016-12-22