Przesilenie zimowe

Wydawnictwo: Książnica

Inne wydania

Niezwykle ciepła powieść o kolejach ludzkiego życia, o tym jak okrutny los potrafi zmienić ludzi i ich postawę wobec świata. Elfrida próbuje dojść do siebie po śmierci ukochanego. Rodzina Oskara zginęła w wypadku samochodowym. Carrie próbuje ułożyć sobie na nowo życie po rozstaniu z Andreasem, a Lucy uciekła po kłótni z matką i babką. Wszyscy zamieszkują w opuszczonym dworze w Szkocji należącym początkowo do Oskara. Wspólne życie pod jednym dachem, razem spędzone święta Bożego Narodzenia i Sylwester zacieśniają związki między nimi. Nawiązują się nowe przyjaźnie i nie tylko...

Ulka | 2016-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Pełna ciepła i wrażliwości powieść o o tym co najważniejsze , potrzebne w życiu. Jeżeli dziecko ma być dla nas przeszkodą to nie decydujmy się na niego. Przy Lucy, która dopiero dzięki Carry odnajduje szczęśliwy dom i niekoniecznie z matką czy babcią. Historia pisana językiem prostym bez żadnych urozmaiceń co czyni ją piękniejszą.

Elżbieta | 2015-12-20

Są takie książki,które pamięta się nie dlatego,że są takie wspaniałe,ale dlatego,że przeczytało się je w odpowiednim czasie i okolicznościach.Tak właśnie stało się z tą książką.Wiele lat temu jechałam pociągiem do rodziny na święta Bożego Narodzenia właśnie w dzień tytułowego przesilenia zimowego,podróż trwała parę godzin i w jej trakcie przeczytałam całą tą książkę.Pisząc,że ją pamiętam nie mam na myśli jej treści,ale tytuł.Z treści pamiętam niewiele,napiszę więc tylko,że była banalna, schematyczna,a zakończenie przewidywalne,zgodnie zresztą z tytułem,bo tak to jest z przesileniem,że następuje kumulacja nieszczęść,a po potem może być już tylko lepiej.Niespecjalnie ją polecam,ale w tym czasie:między odkurzaniem,machaniem szmatą,mieszaniem w garach i zakupami,poczytać można.Nie angażuje umysłu,nie wzbudza złych emocji,więc lepsze to w tym czasie niż oglądanie telewizji i czytanie rozmaitych portali internetowych z wiadomościami.

książek: 1901
Gosia | 2013-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 maja 2013

Przeczytałam już kilka książek tej autorki i ta była jedną z lepszych. Niebanalna opowieść o wartości więzów rodzinnych i ludzkich uczuć.

Anna | 2012-03-10
Przeczytana: 04 marca 2012

Książka, która przenosi czytelnika w całkowicie inny świat. Wraz z postaciami przenosimy się w zimowe klimaty, gdzie miejscem głównych wydarzeń jest piękny, stary dom w małym miasteczku.Czytając tą książkę miałam wrażenie, że jestem tam razem z bohaterami i widzę wszystko na własne oczy.Świetna lektura, która zachęciła mnie do zakupu następnych pozycji książkowych tej autorki.Polecam!

Agussiek | 2010-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2010

To moje pierwsze zetknięcie z tą, podobno poczytną, autorką. Myślę także, że na jakiś czas jedyne. Po lekturze Przesilenia nie mam potrzeby poznania innych powieści tej autorki.

Powieść opowiada historię kilkorga bohaterów, których losy mniej lub bardziej przypadkowo, splatają się ze sobą. Łączy je osoba głównej bohaterki, sześćdziesięcioletniej Elfridy, byłej aktorki, która wyprowadza się z Londynu na prowincję, by w spokoju i towarzystwie swojego psa Horacego przeżyć jesień życia. Niewiele jednak z tych planów wyniknie, bo już kilka miesięcy później Elfrida wyląduje w położonym w północnej Szkocji starym domostwie z mężczyzną przy boku. Wyjątkowe Święta Bożego Narodzenia owa para spędzi w towarzystwie dalekiej młodej krewnej Elfridy, jej siostrzenicy oraz przypadkowego gościa - młodego mężczyzny, który niebawem rozpocznie pracę w okolicy. OCZYWIŚCIE te kilka wspólnie spędzonych dni kolosalnie zmieni życie wszystkich bohaterów.

Muszę przyznać, że pierwsze trzysta stron czytało...

Ewelina | 2013-10-06

Autorka próbuje przekazać w książce ważne życiowe wartości, pokazać różnych ludzi z różnych stron i o różnych losach, ale zrobiął to w sposób po prostu nudny. Akcja jest bardzo przewidywalna, mało wciągająca. Nudy.

Milka | 2015-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Jak zwykle bardzo przyjemna książka. Pełna ciepła i dobroci, miłej atmosfery i typowego życia przedstawicieli angielskich wyższych sfer.
Miło się czyta, świetna odskocznia od codziennego życia.

Nina | 2011-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2011

Elfrida-emerytowana aktorka,Oskar-załamany tragiczną śmiercią najbliższej rodziny,Carrie-kuzynka Elfridy,próbująca pozbierać się po rozstaniu z ukochanym,Lucy-czternastolatka,siostrzenica Carrie,odrzucona przez matkę i babkę oraz Sam-rozwodnik,po wielu latach pobytu w Nowym Jorku wraca w rodzinne strony,aby zacząć wszystko od początku.Ta grupa osób spędza razem święta Bożego Narodzenia w starym,rodzinnym domu Oskara w Szkocji.Szczere rozmowy,wspólne rozwiązywanie problemów,szczególna atmosfera tego domu powoduje przełom w życiu wszystkich bohaterów powieści.Ciepła,rodzinna książka.

MoniS | 2012-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Zabieralam sie do tej ksiazki z przekonaniem, ze to bedzie cos naprawde pelnego magi i milego, tak jak to sugerowalo wiele opini i komentarzy. Niestety, rozczarowalam sie :( Pomysl bardzo ciekawy i momentami naprawde tresc mnie wciagala, ale jak dla mnie za bardzo rozciagnieta, wiele dialogow niepotrzebnych, zupelnie bez sensu. O wiele lepiej czytaloby sie ja troche krotsza. Mialam trudnosci z dobrnieciem do konca.

NetteP | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Jest to angielski odpowiednik naszej Moniki Szwai. Ciepła, sympatyczna i optymistyczna historia kilkorga nieznajomych, którzy dzięki zbiegowi okoliczności zostają przyjaciółmi. A rzecz dzieje się w zimowej Szkocji. Dla polepszenia humoru i nastroju.