Kula

Seria: Srebrna Seria
Wydawnictwo: Amber
The Sphere
thriller, sensacja

Tysiąc stóp pod powierzchnią Pacyfiku amerykański okręt badawczy natrafia na spoczywający na dnie gigantyczny, długi na pół mili statek kosmiczny. Zorganizowana przez marynarkę USA ekspedycja dokonuje zdumiewających odkryć: statek kosmiczny wygląda na nie uszkodzony, a jego wiek oceniany jest na 300 do 5000 lat. Wewnątrz zaś znajduje się tajemnicza metalowa kula...

Shimik | 2016-02-20

Dość dawno nie czytałem nic Crichtona i dzisiaj nadrobiłem tą zaległość. Książka tak samo jak film, który powstał na jej podstawie jest emocjonującym przeżyciem. Akcja, nieznana technologia, a to wszystko stworzone w latach 90 XX wieku. Prawie wszystkie książki autora zostały zekranizowane i wszystkie okazały się hitami. Książki niczym nie odbiegają, chociaż między książka, a filmem zdarzają się czasem nawet spore różnice. Niemniej i jedno i drugie przedstawia wartość. Polecam twórczość Michaela Crichtona!

SłabyGracz | 2014-12-27

Świetnie napisany thriller science-fiction. Historia jest oparta na niezbyt solidnych podstawach, ale postaci i ich świetnie stworzona charakterologia nadrabiają. Bardzo dobra jest szczególnie dynamika postaci i ich nieprzewidywalność. Książka ta jest pełna naukowego gadania i przyznam, że gubiłem się w matematycznych szczegółach, ale to nie jest wielki problem, bo jest tego bardzo mało. Trzyma w napięciu do końca.

Dopiero po przeczytaniu książki zauważyłem jak biedna jest jej ekranizacja w reżyserii Barrego Levinsona.

mariusz | 2014-05-08
Przeczytana: 07 maja 2014

Książka z rodzaju science-fiction, niestety bardzo mnie rozczarowała! Po przeczytaniu kilku recenzji oraz kilku powieści Michaela Crichtona liczyłem że Kula będzie świetną lekturą. Do połowy książki akcja jakoś się rozwijała ale od połowy zaczęło wiać nudą i niestety utrzymała się ona do samego końca. Moja ocena to pięć gwiazdek czyli przeciętna.

Nitager | 2019-02-07

Czyżby Michael Crichton pisał tę powieść, wiedząc już, że zostanie sfilmowana?

Przez cały czas takie właśnie odnosiłem wrażenie. Chyba sprawiły to skąpe opisy miejsc, w których dzieje się akcja, przez co obraz, jaki ukazywał mi się przed oczami był znacznie zubożony. Zupełnie, jakby autor zostawił tu pole do popisu dla scenografa.

A przecież naprawdę było co opisać! Flotylla statków badawczych, batyskafy, habitaty na dnie morza, olbrzymi statek kosmiczny – widoki tak niezwykłe, że człowiek, który nagle się pośród nich znalazł, wręcz chłonąłby każdy szczegół. Tego tu zabrakło.

Jest dużo interesujących sytuacji i ciekawych dialogów, ale, o dziwo stosunkowo mało refleksji w czasie trwania akcji. Jakby autor nie przywiązywał do nich wagi, wiedząc, że i tak nie da się tego pokazać na ekranie. Dopiero pod koniec dochodzi do głosu.

Ciekawa fabuła, choć mnie, rozpuszczonemu przez Lema, wydała się wtórna. Pewien psycholog zostaje niespodziewanie przydzielony do specjalnego zespołu...

Kasiag | 2014-01-07

Moja ulubiona książka tego autora. Crichton ma wyjątkowy dar do przedstawiania historii niezwykłych, w taki sposób, że trudno się oderwać od książki. Co mnie zawsze najbardziej zdumiewa, to fakt, że nawet gdy opisuje jakieś szczegóły techniczne, czytam to z wypiekami na twarzy :)

Mieczysław | 2016-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Książka w zasadzie niezła, ale tak jakoś nie do końca mi się podobała. Zaczyna się rewelacyjnie, ale potem staje się taką standardową, chociaż nieco pogmatwaną, opowiastką z gatunku sci-fi.

Matylda Saresta | 2017-11-11

No jak ktoś mi powie, że to nie groza, to padnę!

REWELACYJNA historia, wywołująca ciarki na ciele. Spotkanie z nieznanym, konfrontacja, zamknięta puszka na głębinach oceanu i pobudzona niezdrowo, ale realnie wyobraźnia... Paranoja. Kto jest kim? Kto jest złym?
KIM JEST JERRY?!

POLECAM!!!!!!!

Betoniarka | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Zadziwia mnie jak dużo hitów kinowych powstało na podstawie książek Crichtona. W głowie mam cały czas rolę Dustina Hoffmana, którego wielbię. Książka od początku do końca trzyma w napięciu, zaskakuje zwrotami akcji i wywołuje w czytelniku coś w rodzaju klaustrofobicznej paranoi, z racji miejsca akcji, podwodnego "siedliska". Dużo się dzieje, więc miłośnikom akcji mogę polecić z czystym sumieniem.

tasiemiec | 2017-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Po przeczytaniu opisu wiedziałem, że to książka dla mnie. Strasznie fascynuje mnie kosmos i tematyka UFO, więc szybko zabrałem się za lekturę. Na plus na pewno fabuła, bo do samego końca nie wiadomo co i jak oraz sama 'zawartość' kuli, czyli interpretacja autora na temat pozaziemskiej cywilizacji. Czego zabrakło do ideału? Zakończenie, mimo że pomysłowe, nie wgniata w fotel. Pomimo interesującej mnie tematyki, książka mną nie zawładneła, nie kazała siedzieć po nocach by zobaczyć co się wydarzy. Troszeczkę też zabrakło mi podwodnego kilimatu. Niby wiedziałem, że wszystko dzieję się w głębinach, ale czasem rzeczy działy się tak szybko, że nie odczuwałem żadnych emocji związanych z miejscem akcji. Generalnie jednak, solidna pozycja. Dla fanów UFO i wielbicieli intryg.

Hrosskar | 2016-02-21
Przeczytana: 19 lutego 2016

Całkiem niedawno zorientowałem się, że film który bardzo mi się podoba i jego oglądanie miło wspominam, powstał na podstawie książki. Na dodatek jest ona autorstwa pisarza, którego cenię coraz bardziej a który już niestety nie żyje. Mowa o Michaelu Crichtonie i o słynnym filmie oraz książce pt: Kula. Autor ten jest znacznie szerzej znany za sprawą filmów o Parku Jurajskim, z których pierwszy z nich jest ekranizacją jego książki - Jurrasic Park. W tym roku mam zamiar przeczytać kilka książek Crichtona i na pierwszy ogień poszła Kula.

Fabuła rozpoczyna się bardzo ciekawie i intrygująco. Norman Johnson - znany profesor psychologi zostaje wezwany do zbadania katastrofy lotniczej pośrodku oceanu. Jednak szybko wychodzi na jaw prawdziwa przyczyna jego przylotu. Marynarka USA przypadkiem natrafiła na dziwny obiekt tysiąc stóp pod powierzchnią Pacyfiku. Jest to gigantyczny, długi na pół mili statek kosmiczny spoczywający na dnie już od dłuższego czasu. Bardzo szybko zostaje zorganizowana...