Kula

Seria: Srebrna Seria
Wydawnictwo: Amber
The Sphere
thriller, sensacja

Tysiąc stóp pod powierzchnią Pacyfiku amerykański okręt badawczy natrafia na spoczywający na dnie gigantyczny, długi na pół mili statek kosmiczny. Zorganizowana przez marynarkę USA ekspedycja dokonuje zdumiewających odkryć: statek kosmiczny wygląda na nie uszkodzony, a jego wiek oceniany jest na 300 do 5000 lat. Wewnątrz zaś znajduje się tajemnicza metalowa kula...

Shimik | 2016-02-20

Dość dawno nie czytałem nic Crichtona i dzisiaj nadrobiłem tą zaległość. Książka tak samo jak film, który powstał na jej podstawie jest emocjonującym przeżyciem. Akcja, nieznana technologia, a to wszystko stworzone w latach 90 XX wieku. Prawie wszystkie książki autora zostały zekranizowane i wszystkie okazały się hitami. Książki niczym nie odbiegają, chociaż między książka, a filmem zdarzają się czasem nawet spore różnice. Niemniej i jedno i drugie przedstawia wartość. Polecam twórczość Michaela Crichtona!

SłabyGracz | 2014-12-27

Świetnie napisany thriller science-fiction. Historia jest oparta na niezbyt solidnych podstawach, ale postaci i ich świetnie stworzona charakterologia nadrabiają. Bardzo dobra jest szczególnie dynamika postaci i ich nieprzewidywalność. Książka ta jest pełna naukowego gadania i przyznam, że gubiłem się w matematycznych szczegółach, ale to nie jest wielki problem, bo jest tego bardzo mało. Trzyma w napięciu do końca.

Dopiero po przeczytaniu książki zauważyłem jak biedna jest jej ekranizacja w reżyserii Barrego Levinsona.

Kasiag | 2014-01-07

Moja ulubiona książka tego autora. Crichton ma wyjątkowy dar do przedstawiania historii niezwykłych, w taki sposób, że trudno się oderwać od książki. Co mnie zawsze najbardziej zdumiewa, to fakt, że nawet gdy opisuje jakieś szczegóły techniczne, czytam to z wypiekami na twarzy :)

mariusz | 2014-05-08
Przeczytana: 07 maja 2014

Książka z rodzaju science-fiction, niestety bardzo mnie rozczarowała! Po przeczytaniu kilku recenzji oraz kilku powieści Michaela Crichtona liczyłem że Kula będzie świetną lekturą. Do połowy książki akcja jakoś się rozwijała ale od połowy zaczęło wiać nudą i niestety utrzymała się ona do samego końca. Moja ocena to pięć gwiazdek czyli przeciętna.

Betoniarka | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Zadziwia mnie jak dużo hitów kinowych powstało na podstawie książek Crichtona. W głowie mam cały czas rolę Dustina Hoffmana, którego wielbię. Książka od początku do końca trzyma w napięciu, zaskakuje zwrotami akcji i wywołuje w czytelniku coś w rodzaju klaustrofobicznej paranoi, z racji miejsca akcji, podwodnego "siedliska". Dużo się dzieje, więc miłośnikom akcji mogę polecić z czystym sumieniem.

Hrosskar | 2016-02-21
Przeczytana: 19 lutego 2016

Całkiem niedawno zorientowałem się, że film który bardzo mi się podoba i jego oglądanie miło wspominam, powstał na podstawie książki. Na dodatek jest ona autorstwa pisarza, którego cenię coraz bardziej a który już niestety nie żyje. Mowa o Michaelu Crichtonie i o słynnym filmie oraz książce pt: Kula. Autor ten jest znacznie szerzej znany za sprawą filmów o Parku Jurajskim, z których pierwszy z nich jest ekranizacją jego książki - Jurrasic Park. W tym roku mam zamiar przeczytać kilka książek Crichtona i na pierwszy ogień poszła Kula.

Fabuła rozpoczyna się bardzo ciekawie i intrygująco. Norman Johnson - znany profesor psychologi zostaje wezwany do zbadania katastrofy lotniczej pośrodku oceanu. Jednak szybko wychodzi na jaw prawdziwa przyczyna jego przylotu. Marynarka USA przypadkiem natrafiła na dziwny obiekt tysiąc stóp pod powierzchnią Pacyfiku. Jest to gigantyczny, długi na pół mili statek kosmiczny spoczywający na dnie już od dłuższego czasu. Bardzo szybko zostaje zorganizowana...

ira | 2013-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2013

Filmowy przebój 1998 roku... No cóż, kilka lat już minęło od czasu, kiedy widziałam "Kulę". Dobrze jednak pamiętam treść.
Książka różni się od filmu, co nie było zaskoczeniem. Zwykle ekranizacje powieści Crichtona kładą nacisk raczej na przygodowy, a nie na naukowy ich aspekt.
I dlatego też lektura jest - dla mnie - zawsze znacznie przyjemniejsza niż seans. :)

Raph | 2012-11-14
Przeczytana: 12 listopada 2012

Książka przegenialna. Przygodę z twórczością Crichtona rozpocząłem od opowieści o Parku Jurajskim, których jestem wielkim fanem. Tematyka bardzo mnie interesowała jednak okazuje się, że bardziej niż dinozaury kręcą mnie potwory z oceanicznych głębin, podróże kosmiczne i obce cywilizacje. O tym jest właśnie ta książka. Fabuła trzyma w napięciu i zaskakuje do ostatniej strony. Kreacje bohaterów doskonale opracowane, każdy jest wyjątkowy. Ich wypowiedzi, zachowania, w ogóle cały plan wydarzeń - wszystko jest świetnie przemyślane. Polecam tę książkę każdemu, a zwłaszcza miłośnikom mocnych wrażeń, psychologii, naukowych teorii w przystępnej formie oraz oczywiście wcześniej wymienionych wątków fabularnych. Tego samego nie mogę powiedzieć o filmie.

Damian | 2013-10-23

Pamiętam, że film był dobry i zachęcił mnie do książki. Po przeczytaniu film stał się słaby, a książka to arcydzieło w tym gatunku.
Film jest bardzo okrojoną wersją książki, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Dlatego jeśli stwierdzisz, że wersja TV jest niezła to musisz przeczytać książkę

Kevorkian | 2014-11-16
Przeczytana: 28 października 2014

Crichtona cenię za umiejętność pisania o skomplikowanych sprawach w sposób tak prosty i przejrzysty, że zrozumiałby to nawet 3-latek, a przy tym zachowany zostaje ich naukowy charakter. W "Kuli" mamy garść psychologii, garść fizyki, 2 garści oceanologii, spore wiaderko thrillera i wszystko tworzy całkiem fajną mieszankę, ale jednak zakończenie lekko rozczarowuje. To tak jakby ktoś mnie nakręcił, że dostanę super hiper niesamowitą niespodziankę w prezencie, a potem obdarował czekoladką. Cóż, bardzo to miłe, ale jednak pozostawia pewien niedosyt.