Wieża Jaskółki

Okładka książki Wieża Jaskółki Andrzej Sapkowski
Okładka książki Wieża Jaskółki
Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: superNOWA Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 6) fantasy, science fiction
Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 6)
superNOWA
2014-10-28
1997-01-01
2015-01-01
Wiedźmin Geralt magia potwory literatura polska

Nie wiem, czy coś z Pana Sapkowskiego uleciało, momentami oczywiście historia stała na wysokim poziomie, ale to były momenty, nie to, do czego nas przyzwyczaił Pan Andrzej. Może się nie zawiodłem, ale był to całkiem inny pomysł na opowieść, doceniam.

Ciężko było. Książka zdecydowanie słabsza od poprzednich części. Sapkowski uparł się na zabieg opowiadania historii z perspektywy różnych bohaterów, co zamiast wzbogacać akcję, generuje jedynie niepotrzebny chaos. Do tego budzące niesmak sceny erotyczne - jakby wtłaczane w kartki za wszelką cenę. O ile ma lepsze momenty, takie jak wątki polityczne czy sama wiedźmińska podróż to jednak w moim odczuciu - całość nie trzyma się kupy, a pisarstwo się nie broni. Powinno, bo Sapkowskiego stać na więcej.

Tak jak w poprzednich częściach - póki jest Geralt, Ciri, Yen, Jaskier- Jest super , jak już się zaczyna politykowanie a tym bardziej pojawia się loża czarodziejek - poziom leci na łeb na szyję.

Wieża Jaskółki jak i Pani Jeziora to chyba dwie najgorsze części wiedzmina. Wprowadzenie miliona postaci które nie wnoszą nic do fabuły, zmiany narracji które wręcz spalają Ci książkę (opowiadają o tym o czym zaraz będzie książka).

Ech, każda wyprawa z Geraltem, Ciri czy Jenefer to wspaniała przygoda. Wieża Jaskółki jest świetna, wydarzenia przekazuje nam kilku narratorów, poznajemy je z relacji różnych postaci, wprowadza to nieco zamieszania i kłopotu, bo przeskakujemy w różne miejsca i nie wszystko jest ułożone chronologicznie. Mamy też wplecione sporo polityki co stopuje akcję na moment i jest nużące czyli mamy dowód na to, że nawet taki mistrz słowa jak Sapkowski wobec polityki musi skapitulować ;)
I cyk, sięgamy po kolejny tom Wiedźmina.

84/100%

84/100%

Rzeczywiście momentami za dużo polityki ale i tak nadal dobrze się czyta.

Rzeczywiście momentami za dużo polityki ale i tak nadal dobrze się czyta.

Bardzo podobała mi się ta część serii, chociaż mam wrażenie, że była też bardzo brutalna, jestem bardzo ciekawa zakończenia historii Ciri, która z każdą częścią nabiera charakteru i realności po swoich przeżyciach. Podobała mi się też jak została poprowadzona narracja tej części, historia opowiedziana po kawałku z różnych perspektyw.

Zrobiła na mnie duże wrażenie. Opowieść Ciri wywołująca smutek, różne doznania. Całość dobrze skomponowana choć mało wiedźmina w tej części i losów drużyny. Ilość polityki moim zdaniem nie jest przesadzona. W końcu polityka w wiedźminie odgrywa sporą rolę. Bardzo dobra.

Ciekawa konstrukcja, z którą dotychczas jeszcze się z tym nie spotkałem, w pierwszej połowie książki to powieść z refrenem. Każdy rozdział kończy się prawie takim samym fragmentem.
Po za tym niemal cała narracja opiera się na tym, że ktoś komuś coś opowiada. Dzięki temu każdy wątek poznajemy z kilku różnych punktów widzenia. Częsta zmiana narracji, przeskoki w czasie, pokazanie co dzieje się w tym samym czasie w różnych miejscach, to wszystko wpływa na dynamikę i nie można się nudzić podczas czytania.
Dodam jeszcze, że to kolejny tom, w którym główną bohaterką jest Ciri, a działania wszystkich postaci są ukierunkowane na jej postać.

• Wiedźmin