Paul Celan: Miasta i miejsca

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia
Orte Paul Celans
Paul Celan
tsantsara

Böttiger ukazuje całe bogactwo osobowości Paula Celana (1920-1970), wybitnego poety i austriackiego tłumacza żydowskiego pochodzenia, na tle barwnej kultury Galicji. W poszukiwaniu śladów autora dociera do współczesnych Czerniowiec (obecnie Czerniwcy), gdzie „leży źródło jego pisarstwa, gdzie żyli ludzie i książki, w dawnej prowincji monarchii habsburskiej, prowincji dotkniętej utratą historii“. Odwiedza Bukareszt, Wiedeń i Paryż, opisuje losy poetek Ingeborg Bachmann i Nelly Sachs – wszystko po to, aby odkrywać ciągle na nowo „nieskończoność tego, co czysto śmiertelne i daremne“.

źródło opisu: Borussia, 2002

źródło okładki: zdjęcie autorskie