historia
welesxxi

Spis treści: 1. Ziemia Świętokrzyska - terra incoqnita? 1.1. Kieleckie kamienie w architekturze – Jerzy Jędrychowski 1.2. Paleontologia świętokrzyska – Michał Poros 1.3. Jaskinie regionu świętokrzyskiego – Andrzej Wąsikowski 1.4. Krzemień świętokrzyski – Paweł Król 2. Ku społeczności świętokrzyskiej 2.1. Rydno - pradziejowa aglomeracja osadnicza - Piotr Kardyś 2.2. Kielecczyzna światową...

Spis treści:

1. Ziemia Świętokrzyska - terra incoqnita?
1.1. Kieleckie kamienie w architekturze – Jerzy Jędrychowski
1.2. Paleontologia świętokrzyska – Michał Poros
1.3. Jaskinie regionu świętokrzyskiego – Andrzej Wąsikowski
1.4. Krzemień świętokrzyski – Paweł Król

2. Ku społeczności świętokrzyskiej
2.1. Rydno - pradziejowa aglomeracja osadnicza - Piotr Kardyś
2.2. Kielecczyzna światową kolebką transportu kołowego? – Rafał Małecki
2.3. Wiślica - urbs famosissima ... murorum altidudine circumspecta – Piotr Kardyś
2.4. Święty Krzyż – znaczenie dla regionu świętokrzyskiego - Andrzej Drogosz
2.5. Rola rodu Odrowążów w zagospodarowaniu regionu świętokrzyskiego – Piotr Kardyś
2.6. "Żelazne" Chlewiska. Rozwój staropolskiego przemysłu górniczo-hutniczego klucza chlewiskiego i jego obraz na tle regionu - Marcin Janakowski
2.7. Stan obecny i perspektywy edycji źródeł do dziejów szlachty województwa sandomierskiego w XVI-XVIII wieku - Jacek Pielas
2.8. Małachowscy. W dziele realizacji idei polskiego Oświecenia
2.8.1. Jacek Małachowski w latach 1764-1793. Przykład życiorysu politycznego przedstawiciela magnaterii ze staropolskiego województwa sandomierskiego – Piotr Olszewski
2.8.2. Miasto Końskie Wielkie - wśród wzorów urbanistycznych epoki polskiego Oświecenia - Stanisław Nowak
2.9. Działalność dobroczynna ziemiaństwa w zakresie indywidualnych inicjatyw środowiskowych w okresie II Rzeczpospolitej na przykładzie pięciu województw centralnych (białostockie, kieleckie, lubelskie, łódzkie i warszawskie) - Katarzyna Jedynak
2.10. Miastotwórcza rola przemysłu na przykładzie Starachowic w okresie PRL - Paweł Kołodziejski

3. Postacie
3.1. Jana Długosza związki z regionem świętokrzyskim na przykładzie Wiślicy - Beata Wojciechowska
3.2. Jan Gotlib Bloch (1836-1902) - Marcin Medyński
3.3. Profesor Stefan Krukowski (1890-1982), badacz Rezerwatu Archeologicznego Rydno - Piotr Kardyś
3.4.Góry Świętokrzyskie poligonem pracy księdza profesora Włodzimierza Sedlaka – Ryszard Sowa

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: zdjęcie własne