angielski
Magdalena

In a sprint, every millisecond counts. When you’re waiting for love, those milliseconds can feel like eons. High school senior Lucas Preston has it all: star of the track team, a scholarship waiting for him, an apartment to himself and a revolving door of girlfriends. He also has an older sister, five younger brothers and a father who relies on him to make sure those brothers don’t kill...

In a sprint, every millisecond counts.
When you’re waiting for love, those milliseconds can feel like eons.

High school senior Lucas Preston has it all: star of the track team, a scholarship waiting for him, an apartment to himself and a revolving door of girlfriends. He also has an older sister, five younger brothers and a father who relies on him to make sure those brothers don’t kill each other.
His saving grace? Lois “Laney” Sanders, a girl he started to fall in like with when he was just eleven.
A girl who became his best friend, his confidant, his courage.

It took only sixteen clicks and eight seconds for Lucas to realize that his like for Laney had turned into love.
Eight life-changing seconds.
It’s also the exact length of time it took to lose her.

źródło opisu: https://www.goodreads.com/book/show/28369891-lucas

źródło okładki: https://www.goodreads.com/book/show/28369891-lucas

Magdalena | 2016-10-24
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 23 października 2016

"To want to be someone's hero when they're faced wwith villains. To want to be the one who saves them. To be their wonderwall."

Kiedy zostałam wybrana do przedpremierowej recenzji książki jednej z moich ulubionych autorek - byłam podekscytowana.
Kiedy zaczęłam czytać - byłam ogromnie szczęśliwa.
Kiedy byłam w połowie czytania - byłam zrozpaczona.
A pod koniec - byłam rozanielona.
Przekrój emocji. Takie właśnie są pozycje Jay McLean.

W Polsce Jay jest słabo znaną autorką (o ile w ogóle), ale zdecydowanie zasługuje na poznanie.
Mam za sobą wszystkie [naprawdę wszystkie] pozycje tej autorki, dlatego też z lekkim niepokojem podchodziłam do lektury tej najnowszej, bo co jeśli będzie ona beznadziejna? Dodatkowo "Lucas" to standalone, ale też spin-off poprzedniej serii JayMac, którą uwielbiam /More Than Series/.

I okazało się, że moje obawy były bezpodstawne, bo "Lucas" jest niesamowity [i książka, i postać].

Lucas jest najstarszym bratem Lucy ["More Than Forever"]....

Gosia | 2017-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2017