Polska Marynarka Wojenna od Drugiej do Trzeciej Rzeczypospolitej

Wydawnictwo: Napoleon V
historia
AdrianX

[...] monografia zasługuje na uwagę przede wszystkim ze względu na pionierski charakter i rozległość nowych ustaleń [...]. Po raz pierwszy w takim zakresie, w sposób kompetentny i odpowiedzialny została w niej zaprezentowana Polska Marynarka Wojenna i kwestie bezpieczeństwa morskiego w ścisłym powiązaniu z potencjałem społeczno-gospodarczym i polityką morską państwa. Autor podważa wiele dotychczasowych ustaleń dotyczących rozwoju morskiego komponentu sił zbrojnych RP i prowokuje do dyskusji, którą ludzie morza proponowali już w 1925 roku, a zawierała się ona w pytaniach: jaka flota jest Polsce potrzebna oraz czy Polskę stać na flotę wojenną? Upływ kilku dziesięcioleci, i tu należy zgodzić się z autorem, wcale nie umniejszył wagi i powagi problemu.

Z recenzji prof. dra hab. Mariana Mroczki
[...] Autor nie prezentuje tytułowej problematyki wyłącznie jako procesu historycznego. Ukazuje sposób postrzegania bezpieczeństwa morskiego państwa i roli morza w prowadzonej polityce przez establishment polityczny Rzeczpospolitej, rolę tego rodzaju sił zbrojnych jako współkreatora i najważniejszego realizatora polityki morskiej państwa polskiego ukierunkowanej na zapewnienie bezpieczeństwa morskiego [...]. Niezaprzeczalną zaletą ocenianej monografii są autorskie oceny polityki państwa polskiego w omawianych okresach historycznych oraz założeń doktryn i koncepcji bezpieczeństwa [...]. Publikacja jest jednym z najlepszych opracowań dotyczących historii Marynarki Wojennej RP, z jaką autor recenzji się spotkał.
Z recenzji prof. dra hab. Piotra Mickiewicza

książek: 20759