literatura polska, felietony
Ag2S

Pierwsze wydanie najlepszych felietonów Stanisława Lema. Klasyk literatury fantastycznej, myśliciel, futurolog. Powieściopisarz, autor dyktand i w pewnym stopniu także rysownik. Kim jeszcze był Stanisław Lem? Ta książka dowodzi, że krakowski pisarz mistrzostwo osiągnął w jeszcze jednej dziedzinie – w pisaniu felietonów. Planeta LEMa to wybór najlepszych felietonów wybitnego twórcy....

Pierwsze wydanie najlepszych felietonów Stanisława Lema.

Planeta LEMa to wybór najlepszych felietonów wybitnego twórcy. Imponuje w nich przede wszystkim skala podejmowanych tematów – znajdziemy tu teksty, które dotyczą socjologii, informatyki, rozwoju cywilizacji, polityki, historii, literatury… Zaskakujące, idące pod prąd komentarze Lema zaintrygują czytelników zainteresowanych polityką i historią. Z kolei miłośnicy literatury odnajdą wiele arcyciekawych interpretacji. I wreszcie to, z czym kojarzymy pisarza – futurologia. Jak wiele z prognoz Lema się sprawdziło? I czy, biorąc pod uwagę jego sceptycyzm i brak wiary w moralny postęp ludzkości, to nie powód do niepokoju?

Dlatego właśnie są to felietony najlepsze – wciąż aktualne, fascynujące i prowokujące do myślenia. Dodatkowo błyskotliwie napisane.

Książkę tworzą starannie wybrane felietony z wcześniej wydanych zbiorów Krótkie zwarcia, Moloch, Rasa drapieżców, Dylematy i Sex Wars.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4105/P...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4105/P...»

utracjusz | 2017-08-24

Moda na Lema nie przemija. Jest w tym jakiś przekorny promyczek światła, że dookoła ziszcza się to, co Lem wieszczył, przed czym przestrzegał, a jednocześnie jego wymagającą przecież twórczość ciągle się wydaje, sprzedaje, czyta. Mało tego, ostatnie lata obrodziły nam rozmaitymi Lemorabiliami, a to w postaci korespondencji Mistrza z innymi osobistościami, a to najświeższą biografią pióra Orlińskiego, a to ubiegłorocznym, monumentalnym Kongresem Lemologicznym we Wrocławiu, czy wreszcie niniejszym zbiorem tekstów publicystycznych powstałych na przestrzeni 52 lat. Wbrew podtytułowi zresztą, i na szczęście, zaplątało się tu również kilka esejów.

Takie wydawnictwo to prawdziwa gratka dla każdego fana. Tom podzielono na pięć działów, jako to „Kultura”, „Nauka”, „Wydarzenia”, „Przyszłość” oraz „O sobie”. Podział ten jest oczywiście umowny i mocno sztuczny, bo w każdym niemal tekście przenikają się zagadnienia z różnych dziedzin, czemu nie stoi bynajmniej na przeszkodzie skłonność Lema do...

Elżbieta | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Tak mam,że wolę publicystę Lema niż jego powieści fantastyczno-naukowe. Pewnie dlatego, że jestem twardo chodzącą po ziemi pragmatyczką. Ten zbiór felietonów dorwałam z biblioteki i poczytywałam po trochę prawie codziennie,przez ponad miesiąc. Dlaczego po trochę? A to dlatego, że ich tematyka była tak różnorodna i prowokująca mnie do rozmaitych przemyśleń, że nie byłam w stanie wchłonąć tego naraz. Niektóre z nich zostały napisane dosyć dawno, nawet w 1955r, ale że Lem był genialnym wizjonerem i genialnym obserwatorem rzeczywistości czytałam je bez wrażenia, że trącą myszą. Chociaż przyznam się, że niektóre, zwłaszcza te o tematyce naukowej były za trudne dla mnie, więc je sobie odpuściłam. Ale już te o polityce i historii czytało się fenomenalne.
Trudno mi coś więcej o nich napisać,bo musiałaby zmierzyć się z erudycją i intelektem Lema,a to przecież jest nie możliwe. Żałuję tylko,że nie mam akurat tej książki na własność,bo mogłabym do niej od czasu do czasu wracać

almos | 2016-12-26
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Zbiór najlepszych felietonów naszego mistrza SF pokazuje nieco inne jego oblicze. To nie tylko rzeczy naukowe czy futurologiczne, Lem jawi się jako konsument dobrej literatury, komentator bieżących zjawisk politycznych, czy zdarzeń historycznych. A wszystko to napisane wspaniałą, nieco archaiczną polszczyzną. A przede wszystkim z wielka przenikliwością i erudycją, nic się tam nie zestarzało. Obcowanie z tym mędrcem to prawdziwa uczta intelektualna.

Nasz mistrz SF pokazuje w tym zbiorze felietonów swoje wielorakie oblicze pisząc nie tylko o nauce i futurologii, ale też o kulturze, historii, polityce, wspominając znanych mu wielkich Polaków. I może te felietony na tematy nienaukowe czy futurologiczne były dla mnie największym odkryciem. Dlaczego? Bo są tak interesujące, oryginalne, pięknie napisane. Muszę tu napisać pewien truizm, ale wart powtarzania: uderza nieprawdopodobna erudycja i mądrość tego człowieka; pisał ciekawie, oryginalnie i głęboko na każdy temat.

I tak, pisząc o...

LordVaderJunior | 2017-10-21

Dla wielbicieli prozy Stanisława Lema - pozycja obowiązkowa, dla pozostałych, nawet tych nie lubiących fantastyki - zbiór wypowiedzi światłego człowieka o bardzo szerokich poglądach. Wielkość Lema widać nie tylko w jego powieściach z gatunku S-F, ale również w jego wypowiedziach na tematy związane z kulturą, polityką, rozwojem człowieka, nauką czy przyszłością rodzaju ludzkiego. Książka jest zbiorem artykułów które Lem pisał na przestrzeni kilkudziesięciu lat dla wielu ukazujących się wówczas czasopism. Strukturę książki tworzy pięć części dotyczących kolejno: kultury, nauki, wydarzeń, przyszłości i osoby samego autora. Artykuły są różne, niektóre trochę się zdezaktualizowały (wszak minęło już ponad 50 lat) inne nie tracą nic z celności spostrzeżeń. Ale w każdym dostrzegamy erudycję autora, szerokość spojrzenia, zasób posiadanej wiedzy, a w kilku jego niesamowity humor. No i język. Czasami aż trudno się czyta człowiekowi przywykłemu do prosto przekazywanych treści czy to w...

Ewa | 2017-03-06
Przeczytana: 04 marca 2017

Tytuł książki powinien brzmieć "Zbiór felietonów ponadczasowych". Opinie i rozważania Stanisława Lema na różne zagadnienia od historii przez rozwój nauki i jej przyszłość po kondycję człowieka w czasach współczesnych.
Lem jawi się w felietonach jako osoba twardo stąpająca po ziemi i niejednokrotnie z właściwym sobie dystansem rozwiewa nadzieje na łatwą i pozytywną przyszłość naszego gatunku. Daty przy poszczególnych felietonach pokazują, że historia kołem się toczy - raz otwartą furtka nie będzie łatwo zamknąć gdy zaczną płynąć przez nią najgorsze i najniższe instynkty.
Lem dla dorosłych - po tej lekturze warto wrócić do jego opowiadań.

Łukasz | 2018-05-24
Przeczytana: 24 maja 2018

Zbiór (i to godnych rozmiarów!) felietonów i esejów Lema powstałych na przestrzeni dziesięcioleci, które ukazują "Ostatniego Futurologa" od wielu mniej znanych stron, rzucając nieco światła zarówno na procesy twórcze pisarza jak i uchylające czasami rąbka tajemnicy życia prywatnego.

Porządna lektura (to w końcu Lem!), której znajomość pozwoli zmienić nieco kąt widzenia, z którego podchodzimy dzisiaj do tego z czego Lem najszerzej jest znany - jego sf. Pozycja godna polecenia dla fanów autora - dla tych większych na raz, a dla mniejszych felietony zawsze można czytać w przerwach między innymi książkami lub w krótkiej drodze autobusem do pracy, struktura jak i ich długość (zazwyczaj) świetnie się do tego nadaje!

nemona | 2017-10-22
Przeczytana: lipiec 2017

Lektura sprawiła mi niebywałą przyjemność. Przemyślenia mądrego człowieka, które po upływie lat, nadal są aktualne. Skłania do głębokich refleksji.

narta | 2018-01-13
Przeczytana: 26 września 2017

Moja opinia jest taka, że te felietony są ciekawe.

Grzegorz | 2018-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2018