Czerwony kogut Picasso

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
literatura faktu
Eliza

Książka zawiera mało znane fakty z życia słynnych malarzy modernistycznych. Autor niczym detektyw śledzi ich relacje ze światem polityki, ideologii i ezoteryzmu. Odkrywa ich tajemnice, przedstawia motywy jakimi się kierowali. Twórczość Picassa, Chagalla czy Malewicza wielu kojarzy się jako symbol protestu i walki z ówczesnym porządkiem świata. Autor odkrywa inne ich oblicze – osób, które czerpały popularność i materialne korzyści oraz współpracowały ze znienawidzonymi przez innych władzami. Dobrane tematycznie reprodukcje świetnie oddają i uzupełniają zamysł autora przenosząc czytelnika w świat sztuki z początku XX wieku.

źródło opisu: http://wydawnictwom.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwom.pl/

chiave | 2018-03-09
Przeczytana: 09 marca 2018

Bardzo rzetelne i solidne studium, bogato udokumentowane graficznie, przenikliwe i oparte na rozległej wiedzy zarówno w dziedzinie historii sztuki, jak i polityki. Co ważne, analiza ta nie jest skażona polityczną poprawnością i uwzględnia także te prawdy o relacjach artystów i władzy, od których coraz bardziej stronią i odżegnują się badacze i intelektualiści.
Choć przystępnie napisana, książka Františka Mikša nie jest do połknięcia w dwa wieczory: jest gęsta, wymaga od czytelnika skupienia, a także pewnej elementarnej wiedzy. Jest jednak absolutnie warta poświęconego jej czasu.

nad | 2017-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2017