Poza kontrolą. Broń jądrowa i iluzja bezpieczeństwa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Command and Control: Nuclear Weapons, the Damascus Accident and the Illusion of Safety
literatura faktu
Gonzales

Śmiała, porywająca, naszpikowana detalami i zapadająca w pamięć książka Poza kontrolą to majstersztyk dziennikarstwa śledczego, który ujawnia zagrożenia wywoływane przez epokę jądrową Słynny dziennikarz śledczy Eric Schlosser kopał głęboko, żeby ujawnić sekrety zarządzania amerykańskim arsenałem jądrowym. Przedstawia przełomowe relacje z wypadków, kiedy o włos uniknięto katastrofy, pokazuje...

Słynny dziennikarz śledczy Eric Schlosser kopał głęboko, żeby ujawnić sekrety zarządzania amerykańskim arsenałem jądrowym. Przedstawia przełomowe relacje z wypadków, kiedy o włos uniknięto katastrofy, pokazuje nadzwyczajne bohaterstwo i punkty zwrotne, bada dylematy, które istnieją niemal od zarania epoki jądrowej. Jak rozmieścić broń masowego zniszczenia i nie zostać przez nią zniszczonym? Tej kwestii nigdy nie rozwiązano – a Schlosser pokazuje, że połączenie ludzkiej omylności i skomplikowanej technologii nadal stanowi ogromne zagrożenie dla ludzkości. W książce napisanej jak pierwszorzędny, zimnowojenny thriller opisuje wysiłki amerykańskich naukowców, polityków i wojskowych, aby nie dopuścić do kradzieży broni jądrowej, sabotażu, nielegalnego użycia lub nieumyślnego odpalenia. Przygląda się też zimnej wojnie z nowej perspektywy: opowiada historie pilotów bombowców, dowódców jednostek rakietowych, inżynierów i zwykłych techników, którzy ryzykowali życie, aby nie dopuścić do jądrowej zagłady.

Oparta na niedawno odtajnionych dokumentach i wywiadach z ludźmi, którzy projektowali broń jądrową i się nią zajmowali, książka przenosi czytelnika w przerażający, a jednocześnie fascynujący świat, dotąd ukrywany. Omawiając szczegóły wypadku, Schlosser pokazuje, jak nawet najbardziej nieprawdopodobne wydarzenie może stać się nieuniknione, jak niewielkie ryzyko może przynieść straszliwe skutki i jak najbłyskotliwsze umysły mogą zapewnić nam tylko iluzję, że wszystko jest pod kontrolą.

Eric Schlosser jest amerykańskim dziennikarzem, związanym z „The Atlantic Monthly”, ale publikującym również między innymi w „Vanity Fair”, „The New Yorker” i „The Nation”. Autor bestsellerów Fast Food and Nation i Reefer Madness, składającej się z trzech obszernych reportaży – o handlu marihuaną, pracy imigrantów w Kalifornii oraz amerykańskim przemyśle pornograficznym.

źródło opisu: http://www.dwpwn.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/Poza-kontrola,84897396,p.html

macias | 2018-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Liczyłem na (jak tytuł wskazuje) "kulisy wypadków" (liczba mnoga) z być może opisem technicznym, logistycznym co powinno być zrobione.

Przeczytałem natomiast 30-50 stron o JEDNYM wypadku i jego kulisach (płytkich), o kilkunastu innych wypadkach w telegraficznym skrócie (ze 2 zdania na wypadek) oraz gigantyczną pracę o polityce broni jądrowej na szczeblu ogólnoświatowym (czy strategicznym jak woli) w latach 1944 do bodajże 1990 oraz mrowie skróconych mini notek personalnych o osobach występujących na kartach książki -- kto ile zestrzelił samolotów, z kim się ożenił, jakie ciasteczka piecze jego żona, gdzie się przeprowadził i czy jego dom był kupiony na kredyt czy nie.

Miałem wrażenie, że z 5 razy pod rząd oglądam Dr Strangelove. Ciągłe tłuczenie tego samego i notoryczne nawroty historyczne, mamy rok 1984, nastepnię 1945, następnie 1960, następnie 1957, następnie 1945, następnie 1982, następnie 1968, no żesz...

Wynudziła mnie to mało powiedziane, ja zmagałem się z tą książką, aby...