Wołyń. Wspomnienia ocalałych. Tom II

Wydawnictwo: Replika
historia

Relacje ostatnich świadków straszliwej historii Oto przełomowy okres w dziejach Polski kresowej, w miejscu bardzo szczególnym – na Wołyniu. Opowieść o tym, jak Polska przestała tam istnieć i o niezwykle dramatycznych okolicznościach, które się do tego przyczyniły. Przeżycia ostatnich żyjących Wołyniaków są obecne w codziennej egzystencji – ich samych oraz ich potomnych. Nie żywią nienawiści...

Relacje ostatnich świadków straszliwej historii
Przeżycia ostatnich żyjących Wołyniaków są obecne w codziennej egzystencji – ich samych oraz ich potomnych. Nie żywią nienawiści do oprawców z UPA i OUN, nie dążą do rozliczeń. Zależy im wyłącznie na pamięci o dziesiątkach tysięcy osób, które zginęły z rąk siepaczy, a także na prawdzie o tamtych wydarzeniach.
Ostatni już świadkowie relacjonują okrutne zbrodnie, ale też cały kontekst wojennej rzeczywistości Wołynia, pełnej paradoksów, niespodziewanych ocaleń, różnych form konspiracji i walki zbrojnej, w której sojusze bywały zaskakujące.
Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.
„Do Rzeczy”
Marek A. Koprowski
Pisarz, dziennikarz, historyk zajmujący się tematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Plonem jego wypraw i poszukiwań jest wiele książek, z czego kilkanaście ukazało się nakładem Wydawnictwa Replika. Za serię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939–2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”. Jest też laureatem nagrody „Polcul – Jerzy Bonicki Fundation” za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie.

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=185

źródło okładki: http://www.replika.eu/_ksiazki/185.jpg

jousna | 2017-10-23

Książka bardzo dobrze przygotowana, ze szczegółami opisane losy polskich rodzin ocalałych z wołyńskiej tragedii. Autor ukazuje nam losy bohaterów nie tylko z tego najcięższego dla nich okresu, ale poznajemy również ich dzieciństwo, czasy szkolne, jak i losy powojenne, aż do czasów współczesnych. Książka trudna, wymagająca skupienia i skłaniająca do refleksji nad tragicznym losem kresowiaków i okrucieństwem człowieka wobec człowieka. Mam nadzieję, że poprzez takie publikacje, nie zapomnimy o prawdzie historycznej i tragedii dziesiątek tysięcy ludzi.

Skemin21 | 2018-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2018