Wołyń. Mówią świadkowie ludobójstwa

Wydawnictwo: Replika
historia
Adm_Lütjens

Wspomnienia naocznych świadków! Niniejszy tom zawiera relacje żołnierzy walczących na Wołyniu. Tych, którzy, choć coraz mniej liczni, jeszcze żyją, jak i tych, którzy odeszli już na wieczną wartę i wydania tej książki nie doczekali. Nie ma już wśród nas płk. Jana Niwińskiego czy Bogusława Rosińskiego. Niektóre z osób, dzielące się tutaj swoimi relacjami, jak Zygmunt Mogiła-Lisowski czy...

Wspomnienia naocznych świadków!
Nie ma już wśród nas płk. Jana Niwińskiego czy Bogusława Rosińskiego. Niektóre z osób, dzielące się tutaj swoimi relacjami, jak Zygmunt Mogiła-Lisowski czy Franciszek Leszczyński mają już kłopoty z poruszaniem się i rzadko opuszczają mieszkania. Franciszek Leszczyński ukończył 96 lat i jest najstarszym żyjącym żołnierzem dywizji, który przeszedł cały jej szlak bojowy, dźwigając ciężki karabin maszynowy. Jeszcze i dziś zrywa się w nocy oblany potem, bo zdaje mu się, że słyszy komendę: „Broń maszynowa do przodu!”. Autorkami relacji są także sanitariuszki Wacława Borucińska i Dyoniza Szwed.
Wszyscy rozmówcy Marka Koprowskiego dają świadectwo prawdzie o tym, że w 1943 roku Ukraińcy przeprowadzili na Wołyniu zaplanowane ludobójstwo Polaków. Jak również, że dokonali tego z bezwględnym okrucieństwem!
Z relacji żołnierzy 27 WDP AK czytelnik dowie się o wielu interesujących szczegółach z życia Wołynia przed II wojną światową, a także podczas pierwszej okupacji sowieckiej. Pozna również powojenne losy bohaterów zawartych w tomie opowieści.
Książka zawiera liczącą kilkaset nazwisk, unikatową listę obrońców Przebraża, ustalonych przez śp. ppłk. Mirosława Łozińskiego, którego pamięci cały ten tom został poświęcony.
Choć Wołyń. Mówią świadkowie ludobójstwa jest książką samodzielną, można potraktować ją jako kontynuację zbiorów wspomnień zawartych w książkach Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013 ‒ Akt I, Akt II i Akt III oraz Wołyń. Wspomnienia żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

źródło opisu: http://www.replika.eu/

źródło okładki: http://www.replika.eu/

Jolanta | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Trudno mi ocenić tę książkę. To 7 prawdziwych, pełnych emocji, historii opowiedzianych przez świadków tragicznych wydarzeń na Wołyniu w 1943r. Prawdy o ludobójstwie - jednej z wielu tragedii, jakie spotkały Polaków w XX wieku. Polacy przeżyli wtedy ze strony Ukraińców piekło, z dnia na dzień sąsiad sąsiadowi stał się katem, całe rodziny ginęły, za to że byli Polakami. Bohaterami tej książki są nie tylko świadkowie tych wydarzeń, ale również Ci , którzy przeciwstawiali się poprzez walkę z UPA. Byli żołnierzami 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Wielu z nich już nie żyje, ale przez całe życie myśleli o tych wydarzeniach, a ich sny to koszmary z tamtych lat. Do niedawna przecież historia o tragicznych zdarzeniach, jakie spotkały Polaków na Wołyniu, była niemal przemilczana. W tych wspomnieniach znajdziemy również opisy międzywojenne Wołynia, czasy okupacji sowieckiej oraz powojenne losy bohaterów. To dobrze, że takie książki się pokazują, bo o historii nie powinno się...

Thadeus | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Polecam tą książkę każdemu, to żywa historia opowiadana przez 7 osób. To w ogólnym sensie fakty powinien znać każdy Polak, by były przestrogą na przyszłość. Polecam, bo naprawdę warto ją przeczytać

wasilka | 2016-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2016

Wołyń. Piękna kraina, która zajęła poczesne miejsce na obszarze ziem kresowych należących do II Rzeczypospolitej. Przed wybuchem drugiej wojny światowej mieszkało tam, jak podają źródła, 16% Polaków oraz 68% Ukraińców. Wśród ludności Wołynia należy wymienić także Czechów, Niemców oraz Żydów. W relacjach mieszkańców Kresów Wschodnich przeważają wspomnienia dobrych kontaktów i stosunków sąsiedzkich mających miejsce na Wołyniu.
Przerażająca zmiana nastąpiła wraz z nadejściem drugiej wojny światowej, szczególnie po napaści hitlerowskiej na ZSRR w czerwcu 1941 roku. Wówczas do głosu doszły skrajnie nacjonalistyczne środowiska związane z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Armią Powstańczą. Rozpoczął się terror mający wsparcie ze strony nazistów, dla których konflikt ukraińsko-polski był na rękę. Apogeum mordów na ludności polskiej Wołynia stanowił lipiec 1943 roku.
11 lipca 2016 roku minęła 73. rocznica tych krwawych i nieludzkich wydarzeń. Rocznica zmasowanego ataku na...

Grazia_czytaninka_ | 2016-08-28
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

"Dziś trudno mi mówić na ten temat. Trzeba to przeżyć, żeby dobrze zrozumieć".

Kiedy tylko zobaczyłam, że w Replice jest książka nawiązująca do Wołynia, wiedziałam, że będę musiała ją przeczytać. Choć historia nigdy nie była moim ulubionym przedmiotem, to książki o Wołyniu zawsze chętnie przeczytam. Dlaczego? Ponieważ to tam, część moich przodków w okrutny sposób zostało zamordowanych. Dziś ciężko pomyśleć przez co musieli przejść tamci ludzie. Na świecie są jeszcze osoby, które to ludobójstwo przeżyło i właśnie ich wspomnieniom poświęcona jest ta książka. Swoje przeżycia relacjonują: Zygmunt Mogiła-Lisowski, Jan Niewiński, Franciszek Leszczyński, Dyoniza Szwed, Wacława Borucińska, Tadeusz Wolak oraz Bogusław Rosiński. Dowiadujemy się skąd pochodzili, gdzie mieszkali i jak wyglądało ich życie.

"Jeżeli dzisiaj ukraińscy historycy twierdzą, że na Wołyniu był jakiś konflikt polsko-ukraiński, to najzwyczajniej kłamią. Ukraińcy zaplanowali, przygotowali i przeprowadzili na Wołyniu...

Mateusz Kiełbus | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Dramatyczne relacje świadków ludobójstwa na Wołyniu. Dobra książka ukazująca terror jaki siała UPA wśród polskiej ludności. Pomimo tego, że opis jest dość ogólny, bardzo łatwo jest sobie wyobrazić w jakim strachu żyli nasi rodacy w tamtym rejonie. Warto przeczytać, bo chyba jeszcze dość niewielka ilość osób ma świadomość jaki dramat przeżyli kilkadziesiąt lat temu Polacy w tamtej części naszego kraju (wtedy).

Gosia | 2018-09-29
Przeczytana: 08 października 2018