Kwiaty polskie na wygnaniu

Wydawnictwo: Rebis
II wojna światowa, deportacja
historia
DonSzabla

Wiesław Adamczyk i Barbara Dominiczak składają w tym zbiorze wywiadów hołd utraconej niewinności Polaków, którzy w dzieciństwie przeżyli deportację w głąb ZSRR Zbiór wywiadów Wiesława Adamczyka oraz Barbary Dominiczak przeprowadzonych z ludźmi, którzy w dzieciństwie przeżyli deportację w głąb Związku Radzieckiego. Prowadzili oni zeszyty, pamiętniki z rysunkami i wpisami innych tułaczych...

Zbiór wywiadów Wiesława Adamczyka oraz Barbary Dominiczak przeprowadzonych z ludźmi, którzy w dzieciństwie przeżyli deportację w głąb Związku Radzieckiego. Prowadzili oni zeszyty, pamiętniki z rysunkami i wpisami innych tułaczych polskich dzieci, rozproszonych od Iranu po Meksyk. Przez lata przypominały o ukochanym kraju dzieciństwa, pozwalając zachować polską tożsamość. Książka wzbogacona ilustracjami z owych pamiętników daje poruszające świadectwo ludzkiej solidarności i przyjaźni nawet w nieludzkich warunkach na nieludzkiej ziemi. Obrazu dopełniają historie samego kolekcjonera owych pamiętników, Wiesława Adamczyka, oraz jego siostry pióra Ewy Ledóchowicz.

To swoisty hołd wszystkim, którzy podobnie jak Adamczyk utracili dziecięcą niewinność, zmagając się z rozpaczą, tęsknotą, bólem i niejednokrotnie śmiercią najbliższych.

Wiesław Adamczyk - mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jest emerytowanym chemikiem oraz doradcą podatkowym, a także uznanym sportowym brydżystą.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Jolanta | 2016-02-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 21 lutego 2016

Kiedy Sowieci przyszli na początku II wojny światowej deportować na Sybir polskie rodziny, wyrwali dzieci z normalnego życia. Dzieci zabrały tylko ze sobą uczucia i wspomnienia. W niewoli sowieckiej i później, podczas tułaczki po świecie, jeśli udało się zdobyć choćby kilka kartek z zeszytu, robiły z nich sztambuchy - pamiętniki. Rysowały m.in. kwiaty. Kwiaty kolorowe, różnorodne i niepowtarzalne.
Te pamiętniki, mniejsze, większe, kolorowe, są pełne wpisów, dedykacji, rysunków. Mówią o życiu dzieci - sybiraków, dużo więcej i inaczej, niż podręczniki. To są historie dzieci, tych , których znał autor. Jego rówieśnicy. Mali Ludzie, Mali Bohaterowie, mimo woli. Dla mnie WIELCY.
"Historie takie same, ale przecież indywidualne. I przy tym zawsze inne, odrębne". Jest ich 12.
Ważne jest aby ocalić od zapomnienia ich przeżycia, walkę i wiarę w lepszą przyszłość.
Każda opowieść, wywoływała u mnie ogromne wzruszenie i łzy, ale też i złość, że to się działo.
Książka zawiera fotografie...

andzia12 | 2015-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2015, Historia
Przeczytana: 19 czerwca 2015

"Kwiaty polskie na wygnaniu" to książka poświęcona wspomnianiom dzieci, które przeżyły zesłanie na Syberię podczas II wojny światowej.
Troche zawiodłam się i stąd ocena jako dobra. Spodziewałam sie większej ilości wspommień. Niesty były one czasami bardzo krótkie.
Ogólnie forma książki to zbiór opowieści tych dzieci. Autor poznał wszystkie te osoby podczas znierania pamiętników dzieci, które będąc na zesłaniu je założyły.
Mimo pewnym wad, ksiazka jest godna uwagi!

Nelyt | 2017-01-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Książka Wiesława Adamczyka opowiada o zesłańcach na Sybir. Nie są to przypadkowe osoby, lecz dzieci, które pomimo wielu przeciwnościom przeżyły te trudne czasy. Wszystkie te osoby wiąże jedno - w trakcie zsyłki i potem emigracji do takich krajów jak np. Iran prowadzili pamiętniki. Niektórzy sami pisali w nich swoje wspomnienia, lecz większość zbierała wpisy od swoich koleżanek i kolegów. I właśnie na podstawie tych pamiętników, czyli sztambuchów powstały te opowieści.

To już moje drugie spotkanie z tym autorem. Kilka lat temu, a dokładniej 4, przeczytałam jego pierwszą książkę "Kiedy Bóg odwrócił wzrok". Opowiada w niej swoje przeżycia na zsyłce oczami sześcioletniego chłopca, Wiesia. To cudowna książka, którą bardzo Wam polecam.
"Kwiaty polskie na wygnaniu" to tak jakby kontynuacja poprzedniej książki. Przez wiele lat autor spotykał się z innymi dziećmi, obecnie już starszymi osobami wypędzonymi na Sybir. Zbierał również pamiętniki tych osób, które napływały do niego z całego...

Jolanta | 2017-04-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Czasami nie pasował mi do wspomnień i przeżyć dzieci zbyt patetyczny ton...

Karolina | 2015-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Bardzo dobre uzupełnienie pierwszej książki autora.

BlackCat | 2018-01-29
Ilona | 2018-01-08