Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Bellona
6 (16 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
historyczna
wiedźma

Książka w przystępnej formie opowiada historię życia polskich szlachcianek w dawnej Polsce (wiek XVI-XVIII). Przez wieki zagadnienie to było pomijane przez polskich badaczy. Kobieta zaś należała do wielkich tajemnic i zagadek historii. Białogłowy dawniej były pozbawione większości praw, zdegradowane do roli gospodyni, żony i matki. Nawet nie wiedziano na początku, jak nazywać niewiasty, pojawiało się wiele określeń, a najpopularniejsze dziś słowo "kobieta"; weszło do użytku późno i zrazu miało wydźwięk pejoratywny. Ale czym naprawdę zajmowała się kobieta? Jak żyła? I nie mówimy tu o wielkich władczyniach, heroinach lub świętych, o tych, które odcisnęły znaczne piętno na historii świata czy kraju. Ale o zwykłych, przeciętnych kobietach. Mieszkankach dworku szlacheckiego.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=6199

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=6199

Sanna | 2015-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2015

W książce można znaleźć pewne ciekawe informacje, ale ogólnie - nie polecam.

Przede wszystkim, styl woła o pomstę do nieba. Liczne refleksje i komentarze autorki, zwłaszcza te dotyczące życia w dzisiejszych czasach oraz dość stereotypowe spojrzenie na kobiety, drażniły mnie i utrudniały lekturę - w końcu zaczęłam je więc omijać. Wymęczyłam się, wyławiając to co istotne i interesujące spośród powodzi niczego nie wnoszących przemyśleń. Bez nich książka byłaby o 1/3 cieńsza!

Ponadto, w wielu miejscach autorka przeczy sama sobie - w odstępie kilku stron podaje wykluczające się informacje, czym narusza swoja wiarygodność.

I wreszcie: książka aż prosi się o ilustracje! Obrazy czy szkice z opisywanej epoki byłyby cennym, a wręcz niezbędnym dodatkiem... Ich brak jest dużym minusem.

Krysztyna | 2013-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2013

Karolina Stojek-Sawicka w dwunastu rozdziałach omawia życie kobiet z rodów szlacheckich i magnackich w wiekach XVI-XVIII.
Książka zawiera dużo ciekawych treści, jednak posiada jeden poważny minus, który bardzo rzuca się w oczy. Korekta została przeprowadzona pobieżnie, albo wcale. Znalazłam tutaj wiele błędów składniowych, a nawet co najmniej jeden niedopuszczalny ortograficzny, który z pewnością wyłapałby każdy program do edycji tekstu!

Ogólnie, pomijając język, za który obniżam ocenę, pozycja warta przeczytania.

Lilu | 2013-10-15
Przeczytana: 15 października 2013

Kiedy pisałam pracę magisterską, oddałabym duszę za taką pozycję do bibliografii, zwłaszcza rozdziały o statusie społecznym i edukacji. Coż, sporo późno, ale dziękuję za bardzo ciekawy temat.

Natalia | 2014-12-22

Książka pokazuje jak wyglądało życie typowej szlachcianki w epoce nowożytnej. Opisane są, w sposób dość ciekawy, takie aspekty życia jak m.in nauka, miłość, uroda i moda, obowiązki, pasje, kuchnia itd. Naprawdę polecam!

zimt89 | 2017-11-10
Na półkach: Przeczytane, 2017