Nieustraszony

Tłumaczenie: Robert J. Szmidt
Cykl: Zaginiona flota (tom 2) | Seria: Obca Krew
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Fearless

Inne wydania

Flota Sojuszu, ścigana przez przeważające siły Syndykatu, przemierza wrogie systemy gwiezdne. Dowodzi nią legendarny John „Black Jack” Geary, heros z zamrażarki, bohater wracający między żywych po 100 latach hibernacji. Załogi jego okrętów nie ustają w wysiłkach, by wrócić do macierzystych portów i dostarczyć tam klucz do zwycięstwa, czyli klucz do wrogiego hipernetu. Geary – świadom, że Syndycy chcą wciągnąć jego flotę w zasadzkę – musi działać z zaskoczenia. Stąd pozornie szalony plan ataku na system Sancere. Argumenty „za” są solidne: z Sancere flota Sojuszu ma do wyboru wiele dróg powrotu i ominięcia pułapek, a udany atak na stocznie wroga solidne nadszarpnie kondycję wojenną Syndykatu.„Przeciw” są zmęczeni nieustannym pogotowiem bojowym marynarze i oficerowie Sojuszu. Nie wierzą w sens zapuszczania się na terytorium wroga. Narasta bunt, który coraz poważniej zagraża pozycji Geary’ego.

Jola | 2016-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2016

Po lekturze "Nieulękłego" zabrałam się od razu za część drugą. Może to właśnie był błąd? Może warto było odczekać troszeczkę przed dalszą lekturą? Nie ukrywam bowiem, że lekko zaczęła mnie już ta książka nużyć. Nadal sprawiła mi sporo przyjemności, co nie zmienia faktu, że autor zaczął po trosze powielać sam siebie.

Tematyka pozostała bowiem taka sama, jak w pierwszym tomie, i poza kolejnymi potyczkami (i jednym romansem, który akurat mi nie przypadł do gustu) nic w zasadzie się nie zmieniło. Nadal jednak jest to godna polecenia seria, która fanom space opery sprawi sporo frajdy. Na razie jednak - ode mnie jedna gwiazdka w dół, w nadziei na wyższe noty w przyszłości.

Lalkarka | 2014-02-01
Przeczytana: styczeń 2014

Skończyłam właśnie dwie pierwsze części cyklu i mam dosyć mieszane uczucia.
Książka pod względem wydawniczym jest właściwie rozdmuchana do granic przyzwoitości, więc te czterysta stron spokojnie dałoby się skondensować na 200. No ale to Fabryka Słów, znana z chętnego sięgania od kieszeni czytelnika. Sama wypożyczyłam książki z biblioteki, ale po ich kupnie poczułabym się oszukana.
Same książki czyta się bardzo przyjemnie, praktycznie się przez nie przelatuje (czy to dobrze, czy źle, pozostawiam do oceny czytelnikom). Campbell dobrze sobie radzi z opisami bitew - nie nuży i nie zasypuje czytelnika niezrozumiałym żargonem. Ogólnie rzecz biorąc dobrze oddany jest bezsens wojny, którą właściwie nie wiadomo po co się toczy i właściwie przekształciła się ona w regularne mordowanie ludności i bezmyślne szarżowanie na wroga.
Niestety szwankują bohaterowie, są zbyt biało-czarni. Jeśli ktoś jest przedstawiany jako tępy dowódca, to takim pozostanie, nie ma zmiłuj. Kapitan zapatrzona w Black...

Maciej Horała | 2016-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Dobre czytadło. Sprawnie napisane, szybko się czyta. Choć cała koncepcja bardzo grubymi nićmi szyta. W ciągu stu lat niczym w filmie Idiokracja armie obu stron konfliktu zapomniały o taktyce i hierarchii wojskowej (o książkach i filmach instruktażowych pewnie też zapomnieli )Naprawdę potrzeba sporo dobrej woli by założenia autora obronić i spojrzeć na nie z dozą jakiegokolwiek prawdopodobieństwa. Niemniej czyta się dobrze a główny bohater budzi sympatię. W drugim tomie dochodzi nam wątek romantyczny ot i cała różnica.

herodot83 | 2013-03-17
Na półkach: Przeczytane, Jack Campbell
Przeczytana: 20 marca 2013

W większości ogarnięta na fonie

Charlie_ | 2012-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2012

Druga część nieco mi się dłużyła. O ile w 'Nieulękłym' opisy bitwy były czymś nowym i ciekawym, tutaj przeskakiwałem niektóre zdania żeby przyspieszyć akcję. Swoją drogą, jeżeli tak jak opisuje autor, odległość między dwoma okrętami to przynajmniej kilkanaście sekund świetlnych(częściej kilkadziesiąt minut) to odległości między jednostkami w tej flocie liczone są w milionach kilometrów. Wyobrażenie sobie czegoś takiego znacznie kontrastuje z popularnym wyobrażeniem bitew kosmicznych, gdzie statki tłoczą się między sobą, rozbijając o własne odłamki. Właściwie to ciekawe podejście, ale mnie jeszcze nie przekonało. Mam nadzieje, że następna cześć spodoba mi się tak samo jak pierwsza. Swoją drogą, gdyby nie internet, nigdy nie dowiedziałbym się, która książka następuje, po której. Minusik dla fabryki słów za brak oznaczeń i niedorzecznie wyglądającą zbroję, w którą ubrany jest facet z okładki.

miragpl | 2015-03-22
Przeczytana: 2013 rok

Akcja, akcja i jeszcze raz akcja. I wszystko to w kosmosie w bardzo interesujaco wykreowanym "świecie" z całkiem interesujaca fabuła. Przeczytalem cała serie (ok 7 ksiazek) chyba w miesiac. Tematyka jest specyficzna ( military sf ), wiec pewnie nie kazdemu przypasuje, jednak polecam spróbować.

Zima911 | 2014-03-13
Przeczytana: 13 marca 2014

Lepsza niż część pierwsza, jednak powoli zaczynają się schematy. Oby było coś bardziej oryginalnego w kolejnej części. Mimo to polecam.

Krzysztof Jackowicz | 2016-01-20

2/3 książki raczej nic się nie dzieje oby kolejne części oferowały więcej akcji.

Mariusz | 2014-11-04

Drugi tom serii w zasadzie idealnie kopiuje schematy znane z części pierwszej, choć autor wyeliminował część nieścisłości, z którymi można było zderzyć się w części pierwszej - nadal jednak bohaterowie zachowują się w sposób nazbyt infantylny, zaś samej fabule daleko do ideału. Czyta się jednak lekko, szybko i przyjemnie, skala wydarzeń staje się coraz większa, tak samo jak skala trudności działań bohaterów. Nie jest to arcydzieło literatury, ale mimo wszystko książka, którą można polecić.

Sławomir | 2013-10-24

Świetna space opera i militarne SF w jednym. Wartka akcja nie pozwala się nudzić. Szczerze mogę polecić wszystkie części "Floty zewnętrznej".