Rosyjska baletnica

Granny Dan
8324702075
śmierć, wspomnienie, dramat

Inne wydania

Młoda Amerykanka po śmierci babci otrzymuje z domu spokojnej starości pozostałe po niej przedmioty. Jest tam para baletek, stare zdjęcia i pożółkła korespondencja. Na ich podstawie kobieta odtwarza nieznaną jej zupełnie historię życia ukochanej babki przed wyjazdem do Ameryki. Romantyczna i tragiczna zarazem historia pięknej Daniny przedstawiona jest na tle dramatycznych wydarzeń rewolucji 1917 roku, które w szczególny sposób dotknęły warstwę inteligencji, arystokracji i kręgi dworskie.

Sagittaire | 2016-04-16
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Bajka dla dorosłych. Trochę banalna, bardzo nierzeczywista, z odrealnionymi postaciami. Próżno szukać tu prawdy egzystencjalnej.
Przy całej jednak swojej banalności książka jest tak zgrabnie napisana, że czyta się ją niezwykle łatwo, szybko, w 3 godziny.
Po książkę sięgnęłam tylko i wyłącznie dlatego, że w tytule miała "baletnica" oraz "rosyjska". A że to co baletowe i rosyjskie bardzo mnie pociąga, to chciałam przeczytać to czytadełko, żeby zobaczyć jaki obraz baletowej Rosji się z niej wynurzy. Obraz baletu, jaki tu widać jest spłaszczony, ale nie denerwuje. Oczywiście pisząc książkę autorka mogłaby się wysilić na kilka słów o opisie ćwiczeń, figur, mogłaby też bardziej wejść w pracę dziewczyny, w wieczny ból fizyczny, mniejsze kontuzje, które towarzysza tancerzowi ciągle. Jednak z drugiej strony, skoro książka jest bajeczką dla dorosłych, to w sumie, nie wiem czy można stawiać jej taki zarzut. Jakieś podstawy w sumie mamy, książka coś zdradza, może więcej szczegółów by jej...

kaori | 2014-05-22
Przeczytana: maj 2014

Kiedy zobaczyłam "Rosyjską Baletnicę" pomyślałam,że to może być ciekawe i warto zaryzykować.Historia baletnicy,a że dla mnie balet jest piękny to i ta historia może być piękna.

Wrażenia? .. Owszem jest to ładna powieść o baletnicy i miłości osadzona w czasach carskiej Rosji. Jednak czegoś mi w niej brakowało.
Fabuła jest właściwie banalna aczkolwiek nie do końca przewidywalna pod koniec.Przyznam, że przyjemnie i lekko się ją czytało. Wciągnęłam się w życie bohaterów ciągle myśląc co będzie dalej.
Niektóre momenty były niesamowicie smutne, aż współczułam Daninie ileż musiała się nacierpieć.
Tutaj nasuwa mi się myśl,że najlepszym rozwiązaniem jest po prostu cieszenie się chwilą.

Polecam tą książkę dla osób,które lubią nieszczęśliwe historie,balet lub szukają prostych nieskomplikowanych książek,które mogą poczytać w wolnej chwili.

betina360 | 2013-04-07
Na półkach: Przeczytane, 2013, Steel
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Ladna i wzruszajaca ksiazka o kobiecie ktora od dziecka kochala balet i byla w nim bardzo dobra.Poznala mezczyzne swojego zycia i choc byl zonaty to i tak to wlasnie z nia byl najbardziej szczesliwy.Szkoda tylko ze zly los nie pozwolil im sie pobrac i byc ze soba do konca zycia.

Kyou | 2013-03-02
Przeczytana: 02 marca 2013

Mam trochę inne wydanie - można by powiedzieć bardziej poważne. Książka trafiła do mnie metodą spadkową. Cóż, nie sądziłam, że aż tak mnie zachwyci. Spodziewałam się nudnej historii a co otrzymałam? Kilka świetnie spędzonych godzin.

Eponine | 2013-07-31

Fantasmagoryczny świat baletu i ostatnich dni carskiej Rosji przeplatany niezwykłą miłością to wyjątkowo wdzięczny temat na powieść. Danielle Steel potrafi wyszukiwać takie perełki tematyczne i nadawać im interesującą, choć nieco przesłodzoną formę.

Irytuje mnie to, że jej bohaterowie są zawsze wyjątkowo piękni i utalentowani. Główna bohaterka, Danina, to wyjątkowa primabalerina, faworytka rodziny carskiej, która znajduje szczęśliwą miłość. Na szczęście dla powieści, czasy w Rosji zmieniają się i jej życie przestaje przypominać bajkę. Czytelnik poznaje też ciemną stronę baletu, który wymaga od adeptów całkowitego poświęcenia i tylko wybranym daje wszystko, co najlepsze. Moim zdaniem to właśnie jest największym plusem tej powieści.

Czyta się gładko, bo autorka zdecydowanie może się pochwalić nienagannym stylem i umiejętnością prowadzenia ciekawej narracji. A ponieważ każda kobieta marzyła kiedyś o byciu baletnicą lub księżniczką, barwne opisy pomagają w spełnieniu dziecięcych...

Karolina | 2013-09-25
Na półkach: Przeczytane, 2013 rok
Przeczytana: 25 września 2013

Czasy carskiej Rosji.
Danina- jako mała dziewczynka została oddana do szkoły baletowej i szybko uzyskała tytuł primabaleriny. Młoda, piękna i zdolna.
Nikołaj- lekarz carskiej rodziny, starszy, żonaty, ojciec dwójki dzieci..
Czy dla miłosci są w stanie zrobić wszystko? Danina nie potrafi odejsć z baletu mimo usilnych namawiań Nikołaja. Dopiero wypadek sprawia, ze nie bedzie już tańczyć..
Nic im teraz nie stoi na przeszkodzie.. A jednak cos jest.. Nikołaj nie potrafi zostawić carskiej rodziny.. Jak widać oboje nie byli skłonni do poswięceń w imię miłosci.
Co ich połączyło?
Jaka czeka ich przyszłosć....

Sabinka | 2010-12-05
Na półkach: Z biblioteki, 2010, Przeczytane
Przeczytana: 04 grudnia 2010

Kiedy mam gorsze dni, albo brak ochoty na jakieś wielkie dzieła sięgam po Danielle Steel, ta autorka jest dla mnie jak jakaś odskocznia. Wiem ,że jak sięgnę po jej książkę nie ważne jaką ona i tak mnie pochłonie, pomoże się zrelaksować , przenieść gdzie indziej.

W bibliotece wpadła mi w oko okładka, potem spojrzałam na tytuł, do Rosji mam jakiś sentyment, może dlatego,ze tyle lat uczyłam się tego języka :O)
" Rosyjska baletnica" okazała się piękną historią.

Poznajemy młoda Amerykankę , która po śmierci swojej ukochanej babci, otrzymuje z domu opieki paczkę.
Odkrywa w niej babcine rzeczy - piękny medalion ze zdjęciem mężczyzny , plik listów napisanych po rosyjsku, baletki oraz stare zdjęcia. Wtedy dopiero zdaje sobie sprawę ,ze jej babcia nigdy nie mówiła jak i po co trafiła do Ameryki!!! Nigdy nie opowiadała o swoich latach z młodości.....
Gdy daje listy do przetłumaczenia zagłębia się w młodość swojej babci, kiedy ta była primabaleriną , odnosiła sukcesy dzięki swojej...

Crimelpoint | 2016-04-08
Przeczytana: luty 2016

Mało kto z mieszkającej w Stanach Zjednoczonych rodziny pamiętał o rosyjskim pochodzeniu babci. Nikt nie pytał o młodość, którą spędziła w carskiej Rosji. Dopiero jej odejście uświadomiło wnuczce, że warto poznać przeszłość, swoje korzenie. Dzięki ocalałym drobiazgom i pamiątkom powstała piękna opowieść o życiu i miłości.

Jest to wzruszająca historia, która pokazuje, że warto poznać swoje korzenie. Pokazuje, że warto robić to co się kocha, nawet jeśli jest to bardzo trudne.

Historia wciąga już od pierwszych stron. Styl autorki jest przyjemny i sprawia, że możemy się zrelaksować i całkowicie oddać lekturze.

Klaudia95 | 2015-01-26
Na półkach: Ksiazki, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Jak zawsze świetna lektura pani Steel.
Jest to nieszczęśliwa historia miłości pomiędzy Daniną a Nikołajem. Czytałam ją z zapartym tchem i niechętnie się od niej odrywałam.
Danina jako mała dziewczynka trafia do szkoły baletnic. W Rosji trwa czas niepokoju a jej bracia i ojciec idą walczyć. Tak więc Danina zostaje sama.
Dla Daniny balet jest wszystkim. Jest obiecującą baletnicą, ale czy pasja baletu wygra z miłością?
Jest to piękna historia w wykonaniu pani Steel. Nie zawiodłam się ani trochę.

Ewcia123450 | 2012-09-01

Uwielbiam tą książkę. Była to pierwsza książka którą przeczytałam tej autorki i ostatnia która wywołała emocje. Piękna opowieść:)