Zgubna pycha rozumu. O błędach socjalizmu

Okładka książki Zgubna pycha rozumu. O błędach socjalizmu Friedrich August von Hayek
Okładka książki Zgubna pycha rozumu. O błędach socjalizmu
Friedrich August von Hayek Wydawnictwo: Arcana literatura piękna
Arcana
2004-01-01
2004-01-01

Książki von Hayeka, choć traktują o ciekawej tematyce, są pełne logicznych oraz błyskotliwych wywodów i myśli, to czyta mi się je ciężko, napisane są według mnie ciężko przystępnym językiem (bo nie wydaje się to winą tłumaczenia). Tym samym jest to raczej lektura bardziej fachowa, dla tych, którzy siedzą w temacie i z różnych powodów powini znać tę książkę. Nie jest to praca popularyzatorska dla szerokich kręgów miłośników wolności.

Książka napisana przez wybitnego austriackiego filozofa i ekonomistę Fryderyka Augusta von Hayeka. Opisuje on w niezwykle drobiazgowy sposób, dlaczego socjalizm jest tak szczególnie upodobany w sferach aspirujących do miana intelektualnych. W wielkim skrócie można powiedzieć, iż winna jest tytułowa pycha. Kult własnego rozumu, przeczący rzeczywistości, przyniósł największe dziejowe dramaty w historii ludzkości. Serdecznie polecam!

Świetna, a zarazem trudna książka von Hayeka. Autor pisał ją pod koniec życia, często przerywając ze względów zdrowotnych, jednak zaskakuje swoją przenikliwością spojrzenia na sytuację panującą na świecie. Książkę dobrze scharakteryzował mój przedmówca, od siebie dodam iż jest ona swoistym zamknięciem tego, co Hayek opisał w "Drodze do zniewolenia", a także rozwinięciem na inne kwestie.

Książka jest genialnym dziełem, tego wybitnego myśliciela par excellence. Hayek udowadnia, że socjaliści (komuniści) mylą się w swojej doktrynie co do faktów - niemożliwe jest wytworzenie przez ludzki rozum systemu gospodarczego, społecznego, politycznego, który działałby prawidłowo. Głównym grzechem tych racjonalistów było zerwanie z większością dobrze działających mechanizmów, w imię konieczności dziejowej i rozumu. Jak wskazuje, człowiek poprzez tradycję przenosi najlepsze rozwiązania, które ewoluowały od początku naszej cywilizacji. Rozszerzony ład, który chcieli zniszczyć komuniści (marksiści),był możliwy dzięki trwaniu instytucji Kościoła Katolickiego (sam przyznaje się do bycia agnostykiem),który w swoich podstawowych wartościach uznaje wartość prywatną oraz rodzinę. Tradycja stojąca między instynktem, a rozumiem jest najwyższą wartością, która stworzyła cywilizację, dlatego nie można jej niszczyć.

Rozprawa jest genialnym dziełem, który raz na zawsze niszczy marksistowskie postrzeganie świata.

• Ekonomia
  • Filozofia
  • Do kupienia
  • Polityka

Friedrich August von Hayek Zgubna pycha rozumu. O błędach socjalizmu Zobacz więcej