Wojna przeciw słabym

Wydawnictwo: Muza
9788373196018
eugenika

Kolejna książka Edwina Blacka, autora światowego bestsellera IBM i Holocaust, poświęcona jest dziejom eugeniki, nauki o doskonaleniu rasy ludzkiej. Na przełomie wieku XIX i XX grupa amerykańskich uczonych i polityków postanowiła jej zasady wcielić w życie i stworzyć idealny kraj idealnej rasy wyższej nordyckiej. Drogą do tego miało być wyeliminowanie ze społeczeństwa ludzi ograniczonych umysłowo, chorych, popadających w konflikt z prawem, a także ubogich, nędzę uważano bowiem za przypadłość dziedziczną. Posługiwano się takimi metodami, jak przymusowa sterylizacja, odosobnienie, prawa zakazujące mieszania się ras oraz surowa polityka imigracyjna. Niektóre z eugenicznych ustaw obowiązywały jeszcze w latach 70-tych XX wieku. W ruch eugeniczny zaangażowały się szacowne instytucje i osobistości, agendy rządowe i wielki kapitał. Za przykładem Amerykanów poszły niektóre kraje europejskie. Szczególnie podatny grunt eugenika znalazła w Niemczech. Z doświadczeń amerykańskich eugeników, a także z pomocy finansowej instytucji zza Oceanu korzystali hitlerowcy, w tym osławiony doktor Mengele. W rzetelnie udokumentowanej książce autor przypomina ponure karty z dziejów dwudziestowiecznej nauki, nie pomija także najnowszych zagrożeń, jakie niesie ze sobą inżynieria genetyczna.

tomsn | 2011-03-17
Przeczytana: 17 marca 2011

Edwin Black to przykład skorelowania działalności z nazwiskiem. Odkrył, przebadał i zebrał (wraz z zespołem współpracowników) najczarniejsze strony z historii własnego społeczeństwa. W omawianej książce ekipa Blacka wzięła się za eugenikę czyli założenie i metodykę ulepszenia ludzi. Już na wstępie autor informuje, że wykwit eugenicznego ludobójstwa Hitlera wyrósł na wołowej skórze amerykańskich pionierów. W wielu stanach USA dokonywano selekcji ludzi według ras, przydatności dla społeczności, wad czy złych zachowań. Zebrane dane posłużyły do zmian w lokalnym prawie, ustawodawstwie. Wielu tysiącom odebrano możliwość zawarcia małżeństwa, tysiące osób zostało wysterylizowanych. Tok narracji zmusza czytelnika do podążenia za coraz zwiększającymi się kręgami zataczanymi przez amerykańskich sanatorów rasowych. Wreszcie w punkcie kulminacyjnym znajdujemy się w najgorszym miejscu świata – Auschwitz i laboratorium Anioła Śmierci. Na koniec autor zmusza do zastanowienia się nad przyszłością...

GrzegorzIgnacy | 2018-06-06
Przeczytana: 23 maja 2013

"Wojna przeciw słabym" stanowi zapis eugenicznego szaleństwa, którego początki przypadły na koniec XIX wieku. Edwin Black, wraz z podległym mu zespołem, podjął się niełatwego dzieła opisania problemu, który po prostu zniknął z publicznego dyskursu. Wszystkie zawarte w pracy informacje zostały oparte na dokumentach z bibliotek, archiwów i prywatnych zbiorów rozproszonych po całych Stanach Zjednoczonych i Europie. Black przedstawia ewolucję myśli eugenicznej na gruncie europejskim i amerykańskim. Od jej pierwszych kroków w Anglii, gdzie naukowiec Francis Galton położył kamień węgielny pod ideę stworzenia "rasy panów" po późniejsze szaleństwa tej pseudonauki, które stały się udziałem amerykańskich elit, a finalnie osiągnęły tragiczne apogeum w III Rzeszy Adolfa Hitlera. Związki amerykańskich eugeników z wielkimi pieniędzmi Carnegie Institution, linii kolejowych Harrimana i Fundacji Rockefellera, kładą się cieniem...

Dawid1924 | 2014-09-09

Książka powala natłokiem informacji - i to wcale nie wyssanych z palca. Jej naukowemu charakterowi autor nadał niezwykle lekką, łatwą do przyswojenia formę. Sprawił tym samym, iż kolejne kartki wypełnione faktami, datami i konkretnymi, potwierdzonymi w 100% informacjami, chłonąłem z taką samą zapalczywością z jaką wertowałem zawartość sienkiewiczowskiej "Trylogii" czy zgłębiałem tajniki tolkienowskiego świata.

Dogłębnie zanalizowany problem eugeniki - począwszy od nieśmiałych, pierwszych jej kroków, poprzez etap największego rozkwitu, wprowadzenia do programu politycznego wielu państw, aż do jej "upadku" i przemianowania na genetykę.

Autor "odrobił lekcję" dzięki czemu może teraz dać ją nam - lekcję o tym jak zezwierzęconą naturę może mieć człowiek i do czego owe zezwierzęcenie połączone z pędem ku doskonałości może doprowadzić.

Eulalia | 2018-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2018

Ogólnie książka jest bardzo ciekawa i zawiera wiele informacji, które powinny być znane szerszej opinii publicznej. Dwie wzmianki we wstępie sprawiły jednak, że autor zdyskredytował sam siebie - działalność największej współczesnej rzeźni, jaką jest Planned Parenthood, nazwał "godną podziwu" (ale pisze o wojnie przeciw słabym) oraz przy pochwaleniu Fundacji Rockefellera za chęć współpracy z nim, by wyjaśnić wszystkie "historyczne zaszłości", ominął (świadomie lub nie) jeden fakt - Rockefeller i spółka, jeśli nawet udostępnili mu swoje kompromitujące materiały, kontynuują pełną parą ideologię, która jest tematem książki, lecz w inny sposób (rozpętanie II WŚ nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, zabieramy się więc za eugenikę bardziej pokojowo - ale to już dłuższy i osobny temat). Szkoda.

| 2011-07-28
Przeczytana: 01 listopada 2009

Książka jest kopalnią wiedzy na temat historii eugeniki, natomiast mam zastrzeżenia co do interpretacji praw biologii. Człowiek podlega tym prawom tak samo jak każda istota żywa i w dążeniu do doskonalenia gatunku nie ma nic antynaukowego. Przeciwnie, nonsensem jest celowe nieraz rozpowszechnianie chorób dziedzicznych (przypadki takie zostały w książce opisane). Nie jest nazizmem stwierdzenie, że dzieci diabetyków czy chorych na raka prawie na pewno odziedziczą złe geny. Taka jest smutna, ale potwierdzona biologicznie prawda.

antara123 | 2017-05-02
Przeczytana: maj 2016

O pseudonauce, która została wprowadzona w celu wyeliminowania niektórych ras. Przerażające statystyki,eksperymenty, doświadczenia. Największym szokiem dla mnie było to, że tak wielu naukowców i znanych ludzi polityki w to wierzyło i wspierało tę pseudonaukę. Polecam, warto przeczytać i znać początki przyszłych przerażających zdarzeń w historii ludzkości.

justicedoubleu | 2016-06-03
Przeczytana: 01 lipca 2016

Jestem w trakcie czytania, a już sądzę, że to pozycja obowiązkowa, którą powinien przeczytać każdy. Szkoda, że jest tak trudno dostępna.... Rzadko się zdarza, aby książka dokumentalna, była napisana w tak przystępny sposób.

pitu | 2017-10-22

Dostojewski powiedział że Nie ma rzeczy bardziej niewiarygodnej od rzeczywistości.

AnnaB | 2018-07-09
Dramaturgia | 2017-12-01