rozwińzwiń

Wojna przeciw słabym

Okładka książki Wojna przeciw słabym Edwin Black
Okładka książki Wojna przeciw słabym
Edwin Black Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
704 str. 11 godz. 44 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
704
Czas czytania
11 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373196018
Tagi:
eugenika
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
49 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
123
119

Na półkach:

Piszący zwykle mają swoją niepowtarzalną poetykę, manieryzmy, formalizmy i charakterystyczne sposoby opisywania spraw. Narracja każdego ma swój specyficzny tor, kamienie milowe i linię melodyczną. Edwin Black również ma swój styl i jakoś nie całkiem jestem nim zachwycony. W książce odnajdujemy trochę monotonii, szeregi licznych powtórzeń, trochę zamętu i chaosu. Niniejszą książkę można byłoby skrócić; to jest skondensować i uprościć opowieść poprzez wybranie ciągu logicznego wywodu – albo pisząc chronologicznie, albo bardziej tematycznie. A to, co jest, trochę rozczarowuje i frustruje niestety. Ale nie jest tak, że książka zupełnie jest nieciekawa, albo niezajmująca. Zwyczajnie posiada liczne wady. Najciekawiej robi się od rozdziału XVI…

Całościowo, autor zajmuje się genezą i wpływem eugeniki oraz rasizmu amerykańskiego na ideologię nazistowską. Na kartach książki pojawią się m.in. choćby takie tuzy jak: Francis Galton, Medison Grant, Henry Osborn, Charles Davenport, Edwin Katzen-Ellenbogen, Adolf Hitler, Andrew Carnegie, Alexander Graham Bell, Lothrop Stoddard, Harry Laughlin itd.

Jak się dowiemy z tekstu… eugenika została osnuta na zasadzie dziedziczenia Gregora Mendla. Ten czeski badacz wysnuł teorię, że możliwe jest takie łącznie przedstawicieli danego gatunku, aby u zrodzonego w ten sposób potomstwa uzyskać pożądane cechy. Warto jednak wspomnieć, że w badaniach Mendl wykorzystywał groch zwyczajny. Niemniej eugenicy dostrzegli potencjał idei angażując się w temat stworzenia (tj. wyhodowania) super człowieka. Wkład w dziedzinę mieli prócz Amerykanów także Brytyjczycy, Niemcy, Norwegowie, Szwedzi itp., ale to Amerykanie na przełomie XIX i XX wieku byli prawdziwymi pionierami na tym polu. Postulowali sterylizację, eutanazję, a nawet masowe uśmiercanie nieprzystosowanych np. w komorach gazowych i zakazywanie małżeństw imbecylom oraz elementom niepożądanym. Walka o czystość białej nordyckiej rasy była inicjowana przez poważanych lekarzy, prawników, naukowców i wykładowców amerykańskich uczelni. Wszyscy oni skupieni byli wokół tej pseudonauki nierzadko z przyczyn rasistowskich.

Niestety w ruch eugeniczny stopniowo angażowały się także szacowne instytucje i osobistości, jak również agendy rządowe i wielki kapitał. W USA zaczęło dochodzić do licznych bezprawnych sterylizacji. Z czasem zaczęto także unieważniać małżeństwa, rozdzielać rodziny i naruszać prywatne życie wielu ludzi. Za przykładem Amerykanów poszły niektóre kraje europejskie. Szczególnie podatny grunt eugenika znalazła ostatecznie w Niemczech. Z doświadczeń amerykańskich eugeników oraz pomocy finansowej np. Fundacji Rockefeller i wsparcia technologicznego firmy IBM korzystali przez lata zwłaszcza twórcy przyszłego ludobójstwa, w tym osławiony zbrodniarz Josef Mengele i organizacja RuSHA. Tu warto też sięgnąć do: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/63291/ibm-i-holocaust-strategiczny-sojusz-h....

Podsumowując… Książka uświadomiła mi, iż eugenika mogła być powodem powstania wielu komiksów amerykańskich o licznych superbohaterach. Klimat początku XX wieku oraz eugenika mogły stanowić kanwę lub pomysł na temat takich opowieści piórkiem rysowanych… Czy to prawda? Może…

Ku przestrodze!!!

Piszący zwykle mają swoją niepowtarzalną poetykę, manieryzmy, formalizmy i charakterystyczne sposoby opisywania spraw. Narracja każdego ma swój specyficzny tor, kamienie milowe i linię melodyczną. Edwin Black również ma swój styl i jakoś nie całkiem jestem nim zachwycony. W książce odnajdujemy trochę monotonii, szeregi licznych powtórzeń, trochę zamętu i chaosu. Niniejszą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
422
5

Na półkach:

Poruszająca historyczna książka. Polecam

Poruszająca historyczna książka. Polecam

Pokaż mimo to

avatar
1
0

Na półkach:

witam słyszałam i czytałam opinie książce ale jest ciężko dostępna .Pomóżcie mi gdziemogę ją zakupić

witam słyszałam i czytałam opinie książce ale jest ciężko dostępna .Pomóżcie mi gdziemogę ją zakupić

Pokaż mimo to

avatar
24
8

Na półkach: ,

Wydaje się, że przeciętny mieszkaniec Europy środkowowschodniej usłyszawszy hasło eugenika, instynktownie łączy ją z polityką Nazistów. Dzięki zaś takim publikacjom, czytelnik jest w stanie dowiedzieć się, że to tylko część prawdy. Książka Edwina Blacka pokazuje w jaki sposób nauka w Stanach Zjednoczonych podlegała uproszczeniom i ideologicznym wypaczeniom, co doprowadziło do okrutnych i nie mających żadnego naukowego uzasadnienia działań.

Wydaje się, że przeciętny mieszkaniec Europy środkowowschodniej usłyszawszy hasło eugenika, instynktownie łączy ją z polityką Nazistów. Dzięki zaś takim publikacjom, czytelnik jest w stanie dowiedzieć się, że to tylko część prawdy. Książka Edwina Blacka pokazuje w jaki sposób nauka w Stanach Zjednoczonych podlegała uproszczeniom i ideologicznym wypaczeniom, co doprowadziło...

więcej Pokaż mimo to

avatar
5
4

Na półkach:

Ogólnie książka jest bardzo ciekawa i zawiera wiele informacji, które powinny być znane szerszej opinii publicznej. Dwie wzmianki we wstępie sprawiły jednak, że autor zdyskredytował sam siebie - działalność największej współczesnej rzeźni, jaką jest Planned Parenthood, nazwał "godną podziwu" (ale pisze o wojnie przeciw słabym) oraz przy pochwaleniu Fundacji Rockefellera za chęć współpracy z nim, by wyjaśnić wszystkie "historyczne zaszłości", ominął (świadomie lub nie) jeden fakt - Rockefeller i spółka, jeśli nawet udostępnili mu swoje kompromitujące materiały, kontynuują pełną parą ideologię, która jest tematem książki, lecz w inny sposób (rozpętanie II WŚ nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, zabieramy się więc za eugenikę bardziej pokojowo - ale to już dłuższy i osobny temat). Szkoda.

Ogólnie książka jest bardzo ciekawa i zawiera wiele informacji, które powinny być znane szerszej opinii publicznej. Dwie wzmianki we wstępie sprawiły jednak, że autor zdyskredytował sam siebie - działalność największej współczesnej rzeźni, jaką jest Planned Parenthood, nazwał "godną podziwu" (ale pisze o wojnie przeciw słabym) oraz przy pochwaleniu Fundacji Rockefellera za...

więcej Pokaż mimo to

avatar
610
533

Na półkach:

http://ksiazkiilubczasopisma.blogspot.com/2013/05/szalona-utopia.html

"Wojna przeciw słabym" stanowi zapis eugenicznego szaleństwa, którego początki przypadły na koniec XIX wieku. Edwin Black, wraz z podległym mu zespołem, podjął się niełatwego dzieła opisania problemu, który po prostu zniknął z publicznego dyskursu. Wszystkie zawarte w pracy informacje zostały oparte na dokumentach z bibliotek, archiwów i prywatnych zbiorów rozproszonych po całych Stanach Zjednoczonych i Europie. Black przedstawia ewolucję myśli eugenicznej na gruncie europejskim i amerykańskim. Od jej pierwszych kroków w Anglii, gdzie naukowiec Francis Galton położył kamień węgielny pod ideę stworzenia "rasy panów" po późniejsze szaleństwa tej pseudonauki, które stały się udziałem amerykańskich elit, a finalnie osiągnęły tragiczne apogeum w III Rzeszy Adolfa Hitlera. Związki amerykańskich eugeników z wielkimi pieniędzmi Carnegie Institution, linii kolejowych Harrimana i Fundacji Rockefellera, kładą się cieniem na opinii tych szacownych instytucji. Autor zaznacza jednak, że niegdysiejsze działania i fundowanie kolejnych eugenicznych pomysłów nie może rzutować na dzisiejszą działalność tychże instytucji. Szczególną laurkę stara się wystawić Margaret Sanger fundatorce Planned Parenthood Federation. Zupełnie nie wiem po co, ale cóż widać organizacja jest na tyle silna, by wszelkie kontrowersje na temat założycielki były niwelowane do minimum. Mnóstwo strasznych przykładów z gruntu amerykańskiego, gdzie przymusowo sterylizowane były osoby uznane za ludzkie odpady, za śmieci ze złą "plazmą komórkową" czyli ubodzy, upośledzeni, niepełnosprawni itp robią dziś szczególnie upiorne wrażenie. Eugenicy zaprzeczyli podstawom człowieczeństwa starając się rozwiązać społeczne problemy niszczeniem ludzi "niedostosowanych". Chojnie dotowane stacje badawcze na Cold Spring Harbor prowadziły bezużyteczne badania mające na celu tylko jedną rzecz - udowodnienie chorych wizji swoich pomysłodawców. Gdyby nie bogaty materiał źródłowy można by pomyśleć, że sama idea eugeniki jest kolejną dziwną teorią spiskową jakich dziś wiele. A jednak nie. Związki badaczy ze Stanów Zjednoczonych z niemieckimi kolegami po fachu są faktem. Wielki był zachwyt amerykańskich eugeników po dojściu do władzy w Niemczech Hitlera i wprowadzeniu stosownych eugenicznych ustaw. Eugenika w III Rzeszy rozpostarła swoje błoniaste skrzydła nad całym niemieckim narodem, by później pogrążyć w mroku niemal całą Europę. Buchenwald, Auschwitz, doktor Mengele ze swoimi potwornymi eksperymentami no i jeszcze jedna szacowna korporacja, która rączki umoczyła w nazistowskich pieniądzach - IBM.

http://ksiazkiilubczasopisma.blogspot.com/2013/05/szalona-utopia.html

"Wojna przeciw słabym" stanowi zapis eugenicznego szaleństwa, którego początki przypadły na koniec XIX wieku. Edwin Black, wraz z podległym mu zespołem, podjął się niełatwego dzieła opisania problemu, który po prostu zniknął z publicznego dyskursu. Wszystkie zawarte w pracy informacje zostały oparte na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
98
10

Na półkach: ,

Dostojewski powiedział że Nie ma rzeczy bardziej niewiarygodnej od rzeczywistości.

Dostojewski powiedział że Nie ma rzeczy bardziej niewiarygodnej od rzeczywistości.

Pokaż mimo to

avatar
341
71

Na półkach: ,

O pseudonauce, która została wprowadzona w celu wyeliminowania niektórych ras. Przerażające statystyki,eksperymenty, doświadczenia. Największym szokiem dla mnie było to, że tak wielu naukowców i znanych ludzi polityki w to wierzyło i wspierało tę pseudonaukę. Polecam, warto przeczytać i znać początki przyszłych przerażających zdarzeń w historii ludzkości.

O pseudonauce, która została wprowadzona w celu wyeliminowania niektórych ras. Przerażające statystyki,eksperymenty, doświadczenia. Największym szokiem dla mnie było to, że tak wielu naukowców i znanych ludzi polityki w to wierzyło i wspierało tę pseudonaukę. Polecam, warto przeczytać i znać początki przyszłych przerażających zdarzeń w historii ludzkości.

Pokaż mimo to

avatar
343
237

Na półkach:

Jestem w trakcie czytania, a już sądzę, że to pozycja obowiązkowa, którą powinien przeczytać każdy. Szkoda, że jest tak trudno dostępna.... Rzadko się zdarza, aby książka dokumentalna, była napisana w tak przystępny sposób.

Jestem w trakcie czytania, a już sądzę, że to pozycja obowiązkowa, którą powinien przeczytać każdy. Szkoda, że jest tak trudno dostępna.... Rzadko się zdarza, aby książka dokumentalna, była napisana w tak przystępny sposób.

Pokaż mimo to

avatar
27
2

Na półkach: ,

Książka powala natłokiem informacji - i to wcale nie wyssanych z palca. Jej naukowemu charakterowi autor nadał niezwykle lekką, łatwą do przyswojenia formę. Sprawił tym samym, iż kolejne kartki wypełnione faktami, datami i konkretnymi, potwierdzonymi w 100% informacjami, chłonąłem z taką samą zapalczywością z jaką wertowałem zawartość sienkiewiczowskiej "Trylogii" czy zgłębiałem tajniki tolkienowskiego świata.

Dogłębnie zanalizowany problem eugeniki - począwszy od nieśmiałych, pierwszych jej kroków, poprzez etap największego rozkwitu, wprowadzenia do programu politycznego wielu państw, aż do jej "upadku" i przemianowania na genetykę.

Autor "odrobił lekcję" dzięki czemu może teraz dać ją nam - lekcję o tym jak zezwierzęconą naturę może mieć człowiek i do czego owe zezwierzęcenie połączone z pędem ku doskonałości może doprowadzić.

Książka powala natłokiem informacji - i to wcale nie wyssanych z palca. Jej naukowemu charakterowi autor nadał niezwykle lekką, łatwą do przyswojenia formę. Sprawił tym samym, iż kolejne kartki wypełnione faktami, datami i konkretnymi, potwierdzonymi w 100% informacjami, chłonąłem z taką samą zapalczywością z jaką wertowałem zawartość sienkiewiczowskiej "Trylogii"...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    168
  • Przeczytane
    55
  • Posiadam
    24
  • Teraz czytam
    8
  • Historia
    5
  • Popularnonaukowe
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Psychologia
    1
  • Chcę kupić
    1
  • Do kupienia!
    1

Cytaty

Więcej
Edwin Black Wojna przeciw słabym Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także