Wojna przeciw słabym

Wydawnictwo: Muza
9788373196018
eugenika

Kolejna książka Edwina Blacka, autora światowego bestsellera IBM i Holocaust, poświęcona jest dziejom eugeniki, nauki o doskonaleniu rasy ludzkiej. Na przełomie wieku XIX i XX grupa amerykańskich uczonych i polityków postanowiła jej zasady wcielić w życie i stworzyć idealny kraj idealnej rasy wyższej nordyckiej. Drogą do tego miało być wyeliminowanie ze społeczeństwa ludzi ograniczonych umysłowo, chorych, popadających w konflikt z prawem, a także ubogich, nędzę uważano bowiem za przypadłość dziedziczną. Posługiwano się takimi metodami, jak przymusowa sterylizacja, odosobnienie, prawa zakazujące mieszania się ras oraz surowa polityka imigracyjna. Niektóre z eugenicznych ustaw obowiązywały jeszcze w latach 70-tych XX wieku. W ruch eugeniczny zaangażowały się szacowne instytucje i osobistości, agendy rządowe i wielki kapitał. Za przykładem Amerykanów poszły niektóre kraje europejskie. Szczególnie podatny grunt eugenika znalazła w Niemczech. Z doświadczeń amerykańskich eugeników, a także z pomocy finansowej instytucji zza Oceanu korzystali hitlerowcy, w tym osławiony doktor Mengele. W rzetelnie udokumentowanej książce autor przypomina ponure karty z dziejów dwudziestowiecznej nauki, nie pomija także najnowszych zagrożeń, jakie niesie ze sobą inżynieria genetyczna.

tomsn | 2011-03-17
Przeczytana: 17 marca 2011

Edwin Black to przykład skorelowania działalności z nazwiskiem. Odkrył, przebadał i zebrał (wraz z zespołem współpracowników) najczarniejsze strony z historii własnego społeczeństwa. W omawianej książce ekipa Blacka wzięła się za eugenikę czyli założenie i metodykę ulepszenia ludzi. Już na wstępie autor informuje, że wykwit eugenicznego ludobójstwa Hitlera wyrósł na wołowej skórze amerykańskich pionierów. W wielu stanach USA dokonywano selekcji ludzi według ras, przydatności dla społeczności, wad czy złych zachowań. Zebrane dane posłużyły do zmian w lokalnym prawie, ustawodawstwie. Wielu tysiącom odebrano możliwość zawarcia małżeństwa, tysiące osób zostało wysterylizowanych. Tok narracji zmusza czytelnika do podążenia za coraz zwiększającymi się kręgami zataczanymi przez amerykańskich sanatorów rasowych. Wreszcie w punkcie kulminacyjnym znajdujemy się w najgorszym miejscu świata – Auschwitz i laboratorium Anioła Śmierci. Na koniec autor zmusza do zastanowienia się nad przyszłością...

Dawid1924 | 2014-09-09

Książka powala natłokiem informacji - i to wcale nie wyssanych z palca. Jej naukowemu charakterowi autor nadał niezwykle lekką, łatwą do przyswojenia formę. Sprawił tym samym, iż kolejne kartki wypełnione faktami, datami i konkretnymi, potwierdzonymi w 100% informacjami, chłonąłem z taką samą zapalczywością z jaką wertowałem zawartość sienkiewiczowskiej "Trylogii" czy zgłębiałem tajniki tolkienowskiego świata.

Dogłębnie zanalizowany problem eugeniki - począwszy od nieśmiałych, pierwszych jej kroków, poprzez etap największego rozkwitu, wprowadzenia do programu politycznego wielu państw, aż do jej "upadku" i przemianowania na genetykę.

Autor "odrobił lekcję" dzięki czemu może teraz dać ją nam - lekcję o tym jak zezwierzęconą naturę może mieć człowiek i do czego owe zezwierzęcenie połączone z pędem ku doskonałości może doprowadzić.

justicedoubleu | 2016-06-03
Przeczytana: 01 lipca 2016

Jestem w trakcie czytania, a już sądzę, że to pozycja obowiązkowa, którą powinien przeczytać każdy. Szkoda, że jest tak trudno dostępna.... Rzadko się zdarza, aby książka dokumentalna, była napisana w tak przystępny sposób.

| 2011-07-28
Przeczytana: 01 listopada 2009

Książka jest kopalnią wiedzy na temat historii eugeniki, natomiast mam zastrzeżenia co do interpretacji praw biologii. Człowiek podlega tym prawom tak samo jak każda istota żywa i w dążeniu do doskonalenia gatunku nie ma nic antynaukowego. Przeciwnie, nonsensem jest celowe nieraz rozpowszechnianie chorób dziedzicznych (przypadki takie zostały w książce opisane). Nie jest nazizmem stwierdzenie, że dzieci diabetyków czy chorych na raka prawie na pewno odziedziczą złe geny. Taka jest smutna, ale potwierdzona biologicznie prawda.

bies | 2016-10-16
Gibon | 2016-01-21