Okładka książki IBM i holocaust. Strategiczny sojusz hitlerowskich Niemiec z amerykańską korporacją Edwin Black
Edwin Black Wydawnictwo: Muza historia
historia
IBM and the Holocaust. The Strategic Alliance Between Nazi Germany and America's Most Powerful Corporation
Muza
2001-01-01
2001-01-01
8372007594
Piotr Budkiewicz
IBM Holocaust II wojna światowa korporacja korporacje skandale

Wreszcie kolejna cegła (jak na razie chyba ostatnia jaką mam) za mną ;) Kupiłem tą książkę w 2005 przy okazji zakupu innych książek z okazji okrągłej rocznicy wyzwolenia Auschwitz, bo była bardzo przeceniona (kosztowała chyba 11zł) i tak długo czekała na przeczytanie... no bo nie oszukujmy się - to bardzo niszowy temat (czy wręcz podtemat) i książka jest uważam dosyć niedoceniona... ale nie dziwię się, bo czy ktoś zastanawiał się jaką rolę w holocauście odegrały maszyny liczące? Komputerów wiadomo - nie było, ale były takie maszyny, ja o tym do niedawna nie wiedziałem czy też nie myślałem.
Główną część książki stanowi opis takich bardzo gospodarczych spraw - budowa korporacji, negocjacje handlowe, zmiany w kadrach żeby móc dalej działać, to jak prezesi lawirowali między wrogimi stronami konfliktu (III Rzeszą i USA) by jak najwięcej zarobić... A pomiędzy tym wszystkim pojawiają się krótkie fragmenty na temat sytuacji w III Rzeszy, czasami tak bardzo wstrząsające opisy - to sprawia, że to jest mocna książka, właśnie przez to zestawienie ludzkich dramatów z bezduszną biurokracją i pędem do pomnażania zysków. I nie można było powiedzieć, że za oceanem nic nie wiedzieli - autor w bibliografii wskazał konkretne artykuły z prasy amerykańskiej opisujące co się działo.

"Od pierwszych chwil istnienia III Rzeszy aż do jej ostatnich dni IBM udostępniał Hitlerowi swoją technologię, którą wykorzystywano podczas masowego mordowania Żydów i kolejnych podbojów terytorialnych. IBM nie wymyślił niemieckiego antysemityzmu, lecz ściśle współpracował z nazistami, przekazując im rozwiązania techniczne. Każdy nowy wynalazek przedsiębiorstwa umożliwiał hitlerowcom doskonalenie ich nikczemnych metod działania i dokonywanie dalszych okrucieństw.
Kiedy Niemcy zapragnęli poznać nazwiska wszystkich Żydów, IBM pokazał im, jak to uczynić. Kiedy Niemcy zapragnęli wykorzystać te informacje do realizacji programów wydalania i wywłaszczania określonych grup społecznych, IBM dostarczył im odpowiednich technologii. Kiedy nadeszła konieczność wprowadzenia zmian w rozkładzie jazdy pociągów, aby na czas przybywały do miast lub obozów koncentracyjnych, IBM również miał gotowe rozwiązanie. Można założyć, że IBM podjąłby się każdego zadania, byle tylko Rzesza zapłaciła przedsiębiorstwu za jego usługi. Za jednym zleceniem pojawiało się następne. Wszystkie były do przyjęcia.
Po kolejnym ruchu wskazówek zegarów, po kolejnym trzasku kart perforowanych, po kolejnym przerwanym istnieniu żydowskim, niektórzy biznesmeni odnotowywali coraz większe zyski. Nawet gdy Żydzi niemieccy ukrywali się we własnych domach i płakali z bezsilności, nawet gdy świat trząsł się ze strachu, niektórzy śpiewali. Radośni, zahipnotyzowani entuzjaści śpiewali głośno na cześć swojego Przywódcy - po obu stronach Atlantyku."
(str. 110-111)

Podsumowując: książka ma "gospodarcze" i monotonne fragmenty, podejrzewam, że dla wielu ludzi nie będzie dość ciekawa, ja też odpływałem - przyznaję, dlatego też czytanie dokończyłem w domu (jednak na takiej treści ciężko skupić się gdy wokół gadają) ale naprawdę jestem pod wrażeniem pracy jaką wykonał autor, źródeł do których dotarł itp. Cieszę się że ją przeczytałem i uważam że warto z tej strony historię też poznać.

(czytana: 11.09-13.10.2022)
4/5 (7/10)

Książka ukazująca zaplecze organizacji Niemieckiej w czasie drugiej wojny światowej jak i brutalność korporacji która w pogoni za zyskiem gotowa jest wspierać każdego kto zapłaci oraz bezwzględnie kalkulować ryzyko względem zysku.
Autor rzuca światło na słynną niemiecką dokładność i doskonałą organizację. Niestety wkład IBM poprzez jej niemiecki oddział Dehomag nie jest szeroko znany.

Przedstawia losy amerykańskiego giganta w czasie II wojny światowej. Bardzo ciężko się czyta, początek niezbyt ciekawy. Koniec książki zasługuję na szczególną uwagę.

• Polityka
  • Reportaże, biografie