Życie w średniowiecznym zamku

Tłumaczenie: Jakub Janik
Cykl: Życie w średniowieczu (tom 1)
Wydawnictwo: Znak
Life in a Medieval Castle
historia
Elaine

Poznaj świat, który zainspirował George`a R.R. Martina Zwiedzałeś kiedyś zamek? Widziałeś ich wiele, ale wciąż nic o nich nie wiesz. Dwoje cenionych historyków przedstawia barwny świat życia średniowiecznej warowni. Od władcy i jego pani, przez rycerza, halabardnika zasypiającego przy bramie, aż po pomocnika kuchennego i jego psa. Czy mieszkańcy zamków się nudzili? Co jedli? Czy obowiązywał...

Poznaj świat, który zainspirował George`a R.R. Martina

Zwiedzałeś kiedyś zamek?
Czy mieszkańcy zamków się nudzili? Co jedli? Czy obowiązywał tam wyjątkowy kodeks zachowań seksualnych? Dlaczego moda na dwie sypialnie ratowała życie, i to nie tylko małżeńskie?
Do czego służyły pomieszczenia w zamku? Od tych reprezentacyjnych aż po te, w których przebywała tylko służba. Czy każde z nich miało swoje sekrety?
Joseph Gies i Frances Gies prowadzą nas przez życie w średniowiecznej warowni, które zachwyca i zaskakuje.
Oglądasz Grę o tron?
Sprawdź, z czego skorzystał George R.R. Martin, tworząc zachwycający świat Pieśni Lodu i Ognia. Odkryj postaci, które posłużyły mu do stworzenia bohaterów Gry o tron. Szukaj powiązań i krocz śladami mistrza.

Życie w średniowiecznym zamku to lektura obowiązkowa dla miłośników historii oraz każdego wielbiciela George`a R.R. Martina

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,86279,Zyc...(?)

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,86279,Zyc...»

Koronczarka | 2018-05-12
Przeczytana: 12 maja 2018

Bardzo przystępnie napisana książka o tematyce życie codzienne w... Zamek, jego budowa i funkcje są punktem wyjścia do opowiadania o życiu średniowiecznego rycerstwa, ich rozrywkach, zwyczajach, organizacji dnia i roku. Z racji pochodzenia autorów i tego, że głównym opisywanym zamkiem jest zamek Chepstow na granicy angielsko-walijskiej, rzecz dotyczy życia rycerzy angielskich i francuskich w wiekach od XI do XIV. Myślę, że życie w polskich zamkach nieco się różniło od opisywanego przez autorów obrazu choćby z racji znacznie surowszego klimatu, innego rozkładu prac polowych (a życie na zamku było mocno związane z życiem wsi), innych stosunków społecznych. Ale wiadomości dotyczące rozrywki, rycerskich obyczajów (wcale nie takich szczytnych jakby się wydawało), forteli umożliwiających zdobycie warowni itd można wykorzystać, rozmyślając o o polskich zamkach. Szkoda, że książki nie przeczytali twórcy "Korony królów".

deana | 2018-07-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 lipca 2018

,,Życie w średniowiecznym zamku" to przystępnie i ciekawie napisane kompendium wiedzy o tym jak naprawdę wyglądało życie w średniowieczu oraz jak ważną rolę ogrywał zamek.

Autorzy wychodzą od faktów podstawowych takich jak sama historia powstania, wręcz geneza zamku, jego budowy, pomieszczeń z jakich się składał by potem przejść i zaprezentować dużo szersze spojrzenie. Już nie skupiają się na czysto formalnych zadaniach ale pokazują ludzi, kulturę, obyczajowość, mentalność mieszkańców fortecy oraz jej okolicy. Poruszają tak ważne i charakterystyczne zagadnienia jak stosunek wasal-senior, odniesienie do kobiet czy wręcz ikoniczny i nieodłącznie związany z myśleniem o wiekach średnich - motyw rycerza, jego roli, zachowania, zarówno w czasie pokoju jak i wojny.

Przystępna forma, lekki język tylko ułatwiają odbiór. Pozwalają nawet kompletnemu laikowi zmierzyć się z danymi historycznymi i przyswoić je. Dla autorów głównym przykładem jest angielski zamek Chepstow ale nie ograniczają...

Agacha | 2018-10-27
Przeczytana: 27 października 2018

Zachwycona książką "Jeden dzień w starożytnym Rzymie", sięgnęłam po "Życie w średniowiecznym zamku". Owszem, dosyć ciekawa, ale to jednak nie to. Niektóre rozdziały, zwłaszcza te, mówiące o życiu codziennym, bardzo ciekawe. Z kolei fragmenty dotyczące spraw politycznych, nudnawe. Ogólnie, warto przeczytać i poznać codzienność panów na zamku i innych jego mieszkańców.

Edyta | 2017-09-15
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 15 września 2017

Bardzo dobra jednak wydaje mi się, że nie jest to książka dla każdego. Z mojej perspektywy czyli historyka sztuki, jest to pozycja wartościowa, szczegółowa,przemyślana, podparta źródłami. Natomiast dla osób, które nastawiają się na lekką, przyjemną lekturę mogą się zawieść, szczególnie dosyć często przeplatającymi rozdziałami manuskryptami XII- XIV wiecznymi, które nie są pisane prostym językiem - dla mnie za to duży plus. Również plus za szeroką perspektywę, bo tutaj nie tylko znajdziemy opisu samego zamku jako budynku, ale ludzi w nim żyjących, chłopów czy zwyczajów dnia codziennego. Dużą robotę na pewno robi rekomendacja George R.R. Martina co z pewnością zachęci niejednego czytelnika.

Krzysiek88 | 2018-02-27

W książce tej jest prawie wszystko co należy wiedzieć o temacie.Teoretycznie miało być o zamku, ale autorzy wzbogacili książke o opisy wszelkich świąt,życiu mieszkańców zamku oraz całkiem spore rozdziały poświęcone rozrywkom czy polowaniu.Czyta się prostym i zrozumiałym językiem, a narracja bardzo przyjemna, dzięki czemu książkę czyta się szybko.Dużo jest fragmentów średniowiecznej poezji która dodaje klimatu książce a także zdjęcia oraz ilustracje. Książka typowo historyczna, ale myśle każdy tutaj się dowie o wielu nieznanych dotychczas rzeczach.

Elevander | 2017-06-17
Przeczytana: 12 marca 2017

Całkiem niezła książka na temat średniowiecznych zamków. Autorzy omawiają zarówno różne ich funkcje (zamek jako twierdza, miejsce zamieszkania, centrum feudalnego ośrodka produkcji) oraz życie codzienne ich mieszkańców. Punktem wyjścia dla narracji o świecie średniowiecznych warowni jest zamek Chepstow na pograniczu angielsko-walijskim, przez pewien czas posiadłość słynnego anglo-normańskiego rodu Marshallów. Wprawdzie to nie dzieje tej familii i tej fortecy będą głównym tematem pracy, ale już od pierwszych stron wyraźnie zostanie ustalony kontekst geograficzny tej książki. Autorzy rzadko będą bowiem wychodzić poza Wyspy Brytyjskie i Normandię. Jeśli już, to w inne niż Normandia rejony Francji. Fakt, że to były wyjątkowo ważne ośrodki cywilizacji feudalnej, ale kompleksowe ujęcie wymagałoby jednak także wejścia na inne obszary naszego kontynentu. Książka zawiera dużą liczbę ładnych ilustracji (zdjęcia współczesne zamków + trochę materiału ikonograficznego z epoki), a na końcu...

Gracjan Triglav | 2017-09-21
Przeczytana: 20 września 2017

Życie w średniowiecznym zamku (1974)

Pozycja wydana pierwotnie w 1974, dla odbiorcy amerykańskiego (laika).

Wbrew temu co zawarto w tytule, nie jest to książka opowiadająca wyłącznie o blaskach i cieniach codzienności mieszkańców zimnych warowni – traktuje szerzej o XII-to i XIII-wiecznym życiu społeczności skupionych wokół kamiennych twierdz, o wojnach i polityce, ówczesnej obyczajowości, zależnościach społecznych, życiu na wsi i uprawie roli.

Można by się spodziewać czegoś w stylu „Groźnych rycerzy w ponurych zamczyskach” z serii Strrraszna Historia, ale nie. Nie ma tu absurdalnego humoru, żartów-sucharów (tak słabych że aż uroczych), nacisku na kontrastowe zestawienie z wiekiem XX i XXI, ani gry z czytelnikiem – nie znaczy to jednak że tekst jest zły. Przeciwnie.

Styl polskiego przekładu* jest bardzo dobry, jasny i przystępny, informacje podawane są ciekawie, całość czyta się z przyjemnie. (Garść kuriozów i zabawnych anegdot dodałaby tekstowi rumieńców, nijak go nie...

Carmel | 2017-10-20
Przeczytana: 19 października 2017

Posępne i zimne zamki z niedoświetlonymi korytarzami, rycerze i turnieje, to lejtmotyw sporej grupy powieści historycznych czy romansów. "Życie w średniowiecznym zamku" małżeństwa historyków Frances i Josepha Gies, jest próbą poskromienia fantazji pisarzy i zreferowania, co o drugiej połowie średniowiecza mówią badania historyczne.

Ramy czasowe, w których się poruszamy w książce, to w 90% stulecia XI-XIV. Autorzy postarali się nakreślić pejzaż późnośredniowiecznego życia na zamku i w podległych jego właścicielowi okolicznych włościach. Na początku dostajemy dość szczegółowy (jak dla mnie, laika w tematyce architektury) opis rozwiązań budowlanych, szczególnie w oparciu o pięknie położony i świetnie zachowany walijski zamek Chepstow. W jaki sposób odpierano ataki podczas oblężeń, jak optymalnie wykorzystywano ukształtowanie terenu w wyborze miejsca na warownię, w jaki sposób adaptowano nowinki z wypraw krzyżowych? W tych tematach da się wyczuć ogromną wiedzę autorów. Sporo takich...

,,Życie w średniowiecznym zamku" jest przyjemną literaturą wzbogacającą nas o wiedzę.Bardzo ciekawa książka poświęcona nie tylko życiu lordów, ale też służby i chłopów na zamku w średniowieczu.
Dodatkowo cieszy oko szatą graficzną. Znak się postarał wydając ją. Jedyny zarzut jaki mam to promowanie jej nazwiskiem Martina. Ja rozumiem, że po polarności serialu ,,Gra o Tron" stał w swego rodzaju gwiazdą, ale dwie jego rekomendacje na książce, raczej odrzucają niż zachęcają.
Do samej książki i jej treści nie mam zarzutu.

Książkomaniacy | 2017-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2017

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Zwiedzałeś kiedyś zamek? Nie? To żałuj. Po lekturze książki "Życie w średniowiecznym zamku" z pewnością zaplanujesz taką wycieczkę. Jednak każdy z nas zamek widział - czy to w rzeczywistości czy na zdjęciu. Monumentalne, często misternie skonstruowane budowle, kryjące wiele tajemnic. Jednak przez autorami książki nic się nie ukryło! Dwoje cenionych historyków zakradło się w najmniejsze zakamarki, by przedstawić czytelnikom barwny świat życia średniowiecznej warowni.

"Zamek budził się do życia o świcie. Służący, zerwani ze swoich posłań na strychach i w piwnicach, rozpalali ogień w kuchni i wielkim hallu. Rycerze oraz zbrojni wspinali się na wieże i mury, by zmienić nocne straże. Zaś w wielkiej komnacie pan i pani zamku budzili się w swoim łożu."

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co jadły na zamku poszczególne klasy? Jak ogrzewano zamki? Jak często się myto? Dlaczego istniała moda na dwie sypialnie? Czy na zamku obowiązywał wyjątkowy kodeks...