Listy, cz. 4 (1905-1912)

Seria: Pisma zebrane
Wydawnictwo: Czytelnik

Nowy tom korespondencji Stefana Żeromskiego w wydaniu krytycznym Pism zebranych obejmuje lata 1905-1912, czyli jest to czas powstawania i publikacji m.in. Róży, Dumy o hetmanie, Sułkowskiego, Urody życia i Wiernej rzeki. zarazem jest to okres rewolucji 1905 roku i współpracy Żeromskiego z PPS, a także działalności w Towarzystwie Pisarzy Polskich i Towarzystwie Przyjaciół Raperswilu, Żeromski mieszka w Warszawie, zakopanem, Nałęczowie i przez dłuższy czas w Paryżu. W tym czasie poznaje też Annę zawadzką, przyszłą drugą żonę, ale ten skrywany romans nie znajduje prawie wcale odbicia w jego listach. Tekst każdego listu opatrzony jest przypisami i metryczką, informującą o dziejach autografu.

Katarzyna | 2015-10-10
Przeczytana: 11 października 2015