Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
6,55 (29 ocen i 9 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
4
7
15
6
7
5
2
4
0
3
0
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788365310828
liczba stron
160
kategoria
historia
język
polski
dodał
Leyas

Opowieść o Ragnarze Lodbroku – legendzie wikingów! Ragnar, młody syn króla Danów, wyrusza na bój z olbrzymim wężem. Pokonuje potwora i zdobywa sławę, jednak to dopiero początek jego niezwykłych przygód... W następnych latach Lodbrok przewodzi wikińskim flotom, łupi i podbija obce krainy, zwycięża w bitwach, zmaga się z czarownikami, walczy z dzikimi ludami ciemnych lasów i śnieżnych...

Opowieść o Ragnarze Lodbroku – legendzie wikingów!

Ragnar, młody syn króla Danów, wyrusza na bój z olbrzymim wężem. Pokonuje potwora i zdobywa sławę, jednak to dopiero początek jego niezwykłych przygód...

W następnych latach Lodbrok przewodzi wikińskim flotom, łupi i podbija obce krainy, zwycięża w bitwach, zmaga się z czarownikami, walczy z dzikimi ludami ciemnych lasów i śnieżnych pustkowi. Wrogów zabija lub zakutych w kajdany zsyła do kraju olbrzymów. W kobietach zakochuje się często, ale zawsze szczerze. Dla synów oraz przyjaciół jest hojny i sprawiedliwy. Nigdy nie ma dość zdobywania wojennej chwały. W końcu staje się legendą świata wikingów – ideałem wojownika, wodza i króla.

Bohaterskim śladem ojca idą synowie na czele z walecznym Björnem Żelaznobokim i mądrym Iwarem Bez Kości. Nie mniej ciekawymi postaciami są żony Ragnara, a wśród nich wojowniczka Lathgertha i biegła w czarach Aslaug.
O nich wszystkich mówi ta historia.

Artur Szrejter przedstawia w przygodowej formie średniowieczne przekazy o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach. Ukazuje zdarzenia zgodnie z zasadami magicznego pojmowania rzeczywistości przez dawnych Skandynawów. W takim świecie echa prawdziwych wydarzeń splatają się z mitami, legendami i baśniami. W takim świecie heros nie może uciekać przed niebezpieczeństwem.

Również dzisiejsza kultura popularna chętnie sięga po postaci podobne Ragnarowi czy Lathgercie, czyniąc z nich rozpoznawalnych bohaterów powieści fantastycznych i filmów przygodowych takich jak serial Wikingowie.

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwoerica.pl/sites/books/233

źródło okładki: http://www.wydawnictwoerica.pl/sites/books/233

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (9)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 51
DziwakLiteracki | 2019-05-24

Artur Szrejter w ,,Legendzie Wikingów..." przedstawił beletryzację dwóch najważniejszych tekstów traktujących o pradawnym wojowniku. Pierwotne wersje są niezwykle stare - islandzka ,,Saga o Ragnarze Lodbroku" pochodzi z XIII wieku, podobnie jak przekaz zawarty w kronice pewnego duńskiego dziejopisarza. Oprócz tych wymienionych, zachowały się również utwory poetyckie, zapisy i wzmianki w księgach zachodnioeuropejskich. Dziś prawdopodobnie mało kto mógłby zrozumieć ich treść, biorąc pod uwagę, że były przepełnione starodawnymi wierzeniami lub symbolami. Nie wiemy też w jakim stopniu są prawdziwe, gdyż z biegiem czasu zaczęły bardziej przypominać baśnie, w których tkwi jedynie ziarenko prawdy. Opowiedzenie ich na nowo, z starannością do zachowania jak największej autentyczności, było świetnym rozwiązaniem.
Cenię autora za poważne podejście do tematu. W moim odczuciu, połączenie dwóch różnych tekstów utrzymanych w innych stylach, to wyzwanie. A co dopiero przetłumaczenie ich z...

książek: 138
ilcattivo13 | 2017-11-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 października 2017

Recenzja ukazała się pierwotnie na szortal.com

Zostań wikingiem, mówili…

Hubert Przybylski

Plaża o tej porze roku wydawała się rajem. Niebo bez ani jednej chmurki, błękitne jak oczy leżących obok siebie córki kołodzieja i syna bednarza. Czysty, nagrzany słońcem piach (mający czelność wpychać się tam, gdzie zdecydowanie wpychać się nie powinien) rozciągał się na prawo i lewo jak okiem sięgnąć. Bezpieczni, zasłonięci wydmami przed wzrokiem rodziców i innych mieszkańców ich, nie tak małej przecież, leżącej o ponad milę w głąb lądu wioski, oddawali się marzeniom o wspólnej przyszłości. Rytm łagodnie bijących o brzeg fal coraz bardziej różnił się od rytmu zakochanych serc. Ale to, czy to morze zwalniało, czy też ich serca przyspieszały, nie zaprzątało otulonych różową mgiełką nastoletnich umysłów. Pochylały się w tej chwili nad ważniejszą kwestią. Jakiś czas temu w woń wiejącej od strony morza łagodnej, pachnącej jodem bryzy wdarł się pewien dysonans…

¬– Najdroższy… kiedy ostatnio...

książek: 154
Soczi | 2017-09-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 września 2017

Legenda wikingów przedstawia przygodową beletryzację dwóch najważniejszych opowieści o Ragnarze Lodbroku. Pierwszą jest Saga o Ragnarze Lodbroku, druga to część kroniki Saxo Grammaticusa. Gdyby taki opis pojawił się na książce, z pewnością bym jej nie zakupił, gdyż istnieje inny, świetny polski przekład wyżej wymienionej sagi, a kroniki również doczekały się polskiego przekładu. Obie te pozycje znałem już wcześniej, także lektura nie przyniosła mi satysfakcji. Jednak dla kogoś kto nie znał wcześniej tych dzieł, i interesuje się tematyką wikingów, książka napewno będzie ciekawą lekturą.

książek: 4287
eR_ | 2017-08-17
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Wikingowie od wieków fascynują nie tylko historyków. Na tematy tych walecznych wojowników powstało mnóstwo legend i niedomówień. Tematem tym zajmują się także filmowcy, czego istotnym elementem jest serial"Wikingowie". Powstaje także mnóstwo książek, nie tylko popularnonaukowych, ale także powieści przygodowe, komiksy i o wiele więcej.

Artur Szrejter w swojej książce"Legenda Wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach" przedstawia opowieści o pewnym legendarnym wojowniku. Od czasu jego słynnej walki z olbrzymim wężem, którego pokonał, po podboje obcych krain. Walki z olbrzymami, niezwykłymi stworami, wrogami i o wiele więcej.

Autorami znakomicie udało się tu połączyć wierzenia Skandynawów oraz ukazać życie średniowiecznych ludów. Tutaj magia łączy się ze zwykłymi sprawami, tworząc niezwykłą całość.

Ciekawa i pouczająca lektura. Dodatkowo można dowiedzieć się mnóstwa rzeczy nie tylko o wspomnianych przeze mnie Wikingach. Polecam.

książek: 863
Krystian Ozon | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Opowieści o wielkim Ragnarze Lodbroku podana w przystępnej, zbeletryzowanej formie. Ukazana zgodnie z magicznym postrzeganiem rzeczywistości przez dawnych Skandynawów. Echa prawdziwych wydarzeń mieszają się z mitami i legendami.

książek: 1178
Kasia | 2017-07-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2017

Wprawdzie Legenda wikingów to pozycja niewielka objętościowo (liczy zaledwie 140 stron), ale powinna zaspokoić apetyt wszystkich fanów opowieści o wikingach, zwłaszcza tych, pragnących sięgnąć do korzeni historii o Ragnarze Lodbroku. Warta uwagi!

Cała opinia:
http://www.kacikzksiazka.pl/2017/06/legenda-wikingow-opowiesci-o-rangarze.html

książek: 573
jarr74 | 2017-07-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2017 rok

„Ragnar, młody syn króla Danów, wyrusza na bój z olbrzymim wężem. Pokonuje potwora i zdobywa sławę, jednak do dopiero początek jego niezwykłych przygód…”.

Artur Szrejter po raz kolejny stwarza nam unikalną możliwość odbycia fascynującej podróży w odległe, wczesnośredniowieczne, czasy naszych przodków, gdzie prawdziwe historie mieszają się ze światem magii, bogów, potworów czy niewytłumaczalnych zjawisk. Jego ogromna pasja i zainteresowanie ową tematyką (podparta bogatą i wielopłaszczyznową wiedzą) udziela się czytelnikowi, co, naturalnie, bardzo pozytywnie wpływając na odbiór lektury. Polecam przy okazji wcześniejsze publikacje tego autora: „Wielka wyprawa księcia Racibora”, „Pod pogańskim sztandarem”, „Herosi mitów germańskich”.

Okres w którym Wikingowie tak spektakularnie wkroczyli na arenę dziejów, jak widać po niezliczonej ilości, wszelkiej maści, publikacji naukowych i popularnonaukowych, licznej beletrystyce, przedsięwzięciach medialnych czy artystycznych...

książek: 1445
Ciacho | 2017-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2017

"Legendarny władca wikingów"


Serial "Wikingowie" to obecnie jedna z najciekawszych i najpopularniejszych telewizyjnych produkcji, po którą sięgnęło wiele osób chętnie zasiadających przed ekranem. Ragnar i jego potomkowie, czyli główni bohaterowie produkcji nie bez powodu są tak lubiani i chętnie oglądali: byli to bowiem świetni królowie, mądrzy politycy, gospodarni panowie i przede wszystkim waleczni, odważni i nieco szaleni wojownicy, których kreacje bardzo dobrze zostały stworzone przez twórców serialu. Świetne role odegrali Travis Fimmel (Ragnar Lodbrok), Katheryn Winnick (Lagertha), Alyssa Sutherland (Aslaug) czy Alexander Ludwig (Björn). Bardzo dobrze zagrali również między innymi Clive Standen wcielający się w postać Rola, Gustaf Skarsgård grający Flokiego czy Donald Logue jako Król Horik.

"Wikingowie" to produkcja bardzo widowiskowa, ciekawa, wciągająca i zachwycająca kreacjami postaci, ale i całego świata wikingów, który w ostatnich latach cieszy się rosnących...

książek: 1544
Isadora | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Artur Szrejter jest archeologiem i popularyzatorem nauki specjalizującym się w dziejach i wierzeniach dawnych Germanów i Słowian, autorem wielu publikacji związanych z tą tematyką - m.in. dwuczęściowego cyklu Herosi mitów germańskich, w którym zajął się rodem mitycznych bohaterów - Wolsungów oraz ich najsłynniejszym przedstawicielem - Sigurdem Pogromcą Smoka. W Legendzie wikingów Szrejter skupia się na innej legendarnej postaci świata dawnych Skandynawów - Ragnarze Lodbroku. Zarówno Ragnar jak i jego ród ucieleśniają wszelkie ideały wikińskiego etosu; opowieści o nich są efektem końcowym długiego procesu kompilacji nie tylko przekazów mitycznych, legendarnych i ludowych o wielu różnych herosach, ale też realnie istniejących wodzów i królów. Są bohaterami totalnymi, skupiając w sobie cechy postaci najistotniejszych dla wikinga i reprezentując postawy i osiągnięcia imponujące ludziom epoki, stanowiąc wzorzec postępowania dla dawnych Skandynawów.
czytaj więcej:...

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
 • Robimy rewolucję
  Robimy rewolucję
  Andrzej Pilipiuk, Jacek Komuda, Jacek Piekara, Jarosław Grzędowicz, Feliks W. K...
 • Niech żyje Polska. Hura! Tom 2
  Niech żyje Polska. Hura! Tom 2
  Andrzej Pilipiuk, Jacek Piekara, Tomasz Bochiński, Krzysztof Kochański, Artur S...
 • Fenix 1998 2 (71)
  Fenix 1998 2 (71)
  Jarosław Grzędowicz, Kir Bułyczow, Marek Oramus, Mirosława Sędzikowska, Artur Sz...
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd