8324201181

Powieść obyczajowa Władysława Reymonta opowiadająca o świecie, w którym kapitalizm zaczynał rządzić, a pociągi rozbudzały marzenia o lepszej przyszłości.
W powieści "Marzyciel" uwidoczniły się wpływy Dostojewskiego na twórczość Reymonta. Bohater, kasjer kolejowy, przeżywa podwójnie rzeczywistość - jako realną i jako zwidy senne, a w końcu przerywa swoje cierpienia samobójstwem.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www.universitas.com.pl

Michal | 2014-06-13
Przeczytana: 11 czerwca 2014

„Marzyciel” został wydany po raz pierwszy w 1910 roku. Znając biografię Reymonta potrafimy wskazać na doświadczenia, które pomogły mu w kreacji wiarygodnego obrazu z życia pracowników kolei – otóż w 1893 roku pisarz uzyskał posadę dozorcy robót Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W tej krótkiej powieści znajdują realizację postulaty naturalizmu ze znaczną dozą młodopolszczyzny zwłaszcza w opisie natury: „Niebo jeszcze gorzało purpurą i czarniawe pola, kałuże, rowy pełne wody i błotniste drogi krwawiły się, jakby przysypane dogasającym zarzewiem, ale dzień już się obsuwał na dno modrych zmierzchów i tężał w słodkim uśmiechu zamierania”. Ponadto, w kreacji świata przedstawionego i psychologii postaci krytycy zauważają powinowactwo do Dostojewskiego.

Tyle jeśli chodzi o rozpoznanie wyznaczników gatunkowych. Jeśli chodzi o warstwę fabularną, utwór opowiada kilka miesięcy z życia kasjera kolejowego Józefa Pełko, zubożałego szlachcica, który okazuje się tytułowym marzycielem choć wydaje...

KarolKa | 2014-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Oceniam dość wysoko ten utwór. Miło jest obcować z nie-chłopskim Reymontem. Dodać należy, że nie jest to pierwszy utwór o tematyce kolejowej: w 1908 r. powstaje pierwszy pt. "Senne dzieje". Napisany w 1909 r. "Marzyciel" to opowieść o cynicznym, wyniosłym pracowniku kasy kolejowej, opowieść o marzeniu bycia gdzie indziej. Traumę bohatera uwypukla jego obecność w przestrzeni prowincji, z której desperacko ucieka. Porzuca stagnację i za wszelką cenę próbuje spełnić marzenia. Jak się jednak okazuje, ten nagły zryw nie przerywa stanu beznadziei. Marzycielstwo głównego bohatera stało się jego przekleństwem, chorobą, na którą jest jedyne lekarstwo - ucieczka ze świata żywych. Podróż do wymarzonych metropolii okazuje się wielkim rozczarowaniem. Obcujemy z bohaterem nieprzystosowanym do życia, nie godzi się on na swój los.

Pani Akne | 2015-05-05
Przeczytana: 05 maja 2015

Upadek eskapisty. Tym boleśniejszy, gdy wyobrażenia nie przylegają do rzeczywistości.

gorbee | 2011-05-01
Przeczytana: grudzień 2010

Książka autorstwa pisarza raczej tradycjonalisty, miłującego raczej rustykalne, ludowe wartości (Chłopi) niż postęp i nowoczesność (Ziemia Obiecana), które znajdowały uznanie i rozprzestrzeniały się tamtymi czasy błyskawicznie, niczym pędzący pociąg.
Józio jest typowym bohaterem książek kolejowych. Ambitny, pracowity realista, znudzony dotychczasowym życiem na prowincjonalnej stacyjce, pragnący wyrwać się w wielki świat amator postępu i nowoczesnych miast, który w swoim życiu kieruje się głównie pieniądzem, perspektywą awansu, a także, zasadami zarówno moralnymi jak i prawnymi. Paradoksalnie, miast czynić wszystko w kierunku wyjechania w wielki świat, Józio zjawia się dzień w dzień w kasowym okienku, gdzie pracuje niczym automat, aby potem spędzać czas na użalania się w towarzystwie alkoholu i podkochującej się w nim barmanki.
Swoje ambicje zaspokaja złorzecząc zawistnie na wyżej postawionych współpracowników. Inną formą spełniania się jest ucieczka w świat fantazji, w którym...

Kasia | 2011-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2011

Cóż mogę napisać o tej książce? Że czyta się ją zdecydowanie lepiej niż inne utwory tego pana. Jednakowoż, nie wiedzieć czemu, jakoś sama idea postaci Józia nie przypadła mi do gustu - tzw. wieczny malkontent. I zawsze cały świat był przeciwko niemu. Mnie osobiście drażnił cały ten Józio.

Mirabel91 | 2016-10-27
Przeczytana: 2014 rok