Ostatni Mohikanin

Okładka książki Ostatni Mohikanin
James Fenimore Cooper Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Sokole Oko (tom 2) Ekranizacje: Ostatni Mohikanin (1993) Seria: Biblioteka Klasyki powieść przygodowa
309 str. 5 godz. 9 min.
Kategoria:
powieść przygodowa
Cykl:
Sokole Oko (tom 2)
Seria:
Biblioteka Klasyki
Tytuł oryginału:
Last of the Mohicans
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania:
1983-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1964-01-01
Data 1. wydania:
1994-01-01
Liczba stron:
309
Czas czytania
5 godz. 9 min.
Język:
polski
ISBN:
8320705681
Tłumacz:
Tadeusz Evert
Ekranizacje:
Ostatni Mohikanin (1993)
Tagi:
traperzy Sokole Oko Huroni Ameryka Pn Indianie
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
1116 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
322
273

Na półkach: ,

Ostatni Mohikanin jedna z Pięciu Ksiąg Przygód Sokolego Oka .Czytałam tutaj różne komentarze na temat tej książki. Odnośnie nie do końca pełnej wiedzy autora o plemionach,szczepach , o tym że był rasistą. Copper nie żył i nie tworzył dziś.Wiedza na temat Indian ,ich odrębności w ramach różnych grup podejrzewam że nie była tak dokładna jak dziś.Bardziej zajmowano się zagonieniem ich do rezerwatów ( gdzie można było ich kontrolować i stopniowo dziesiątkować)i pozbawianiem ich tożsamości (zakaz np Tańca Słońca ) .XVIII wiek w Ameryce Północnej to moment kiedy dopiero zniesiono niewolnictwo , a zamieszki na tle rasowym wybuchają po dziś dzień.
Książka opowiada o schyłku wielkiej nacji rdzennej ludności Ameryki Północnej.
Odchodził w zapomnienie świat dumnych wojowników, odchodziła wielka kultura .To wydaje mi się jest tematem książki .W tle wpleciony romans Kory i Uncasa.
Nie wiem czy Cooper był rasista czy nie.Jedno jest pewne gdyby wtedy głosił poglądy nierasistowskie pewnie nigdy książka nie ujrzała by światła dziennego.Niech nie zwiedzie nikogo romans pomiędzy Korą i Uncasem. To nie był romans czerwonoskórego i białej kobiety. Wtedy takie coś było nie do pomyślenia. Kobieta wracająca nawet po porwaniu do tzw świata białych była jak tredowata ,jak nieczysta. Traktowano ja bez szacunku . Mogę podac przykład matki wielkiego wódza Quanah Parkera Po wymuszonym powrocie do białych z córka rysowano ja z odkryta piersią, karmiąca dziecko >Nie przedstawiono by tak żadnej szanowanej kobiety.Wracając do Kory, w jej żyłach płynęła nie całkiem krew białego człowieka .W czwartej części o ile pamiętam była Murzynką.To już całkowicie dyskryminowało ja jako żone białego tzw gentelmena natomiast, jak najbardziej nadawała sie jako heroina do romansu z Indianinem .Inaczej , jak pisałam ta książka nie była by podejrzewam wydana.
W tym świecie , jak w każdym innym byli dobrzy i źli ludzie , zarówno biali , jak i czerwonoskórzy. Przekleństwem tych drugich okazała sie niechęć do coraz większego posiadania (majątku) i brak zainteresowania ucywilizowaniem . Akcja powieści toczy sie w roku 1757 na terenach brytyjskich kolonii w Ameryce Północnej , 4 lipca 1776 uchwalono Deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych , w której miedzy innymi czytamy:
"Uważamy następujące prawdy za oczywiste: że wszyscy ludzie stworzeni są równymi, że Stwórca obdarzył ich pewnymi nienaruszalnymi prawami, że w skład tych praw wchodzi prawo do życia, wolność i dążenia do szczęścia."
"Ludy tubylcze mają prawo do uznania, przestrzegania i wykonywania traktatów, porozumień i innych konstruktywnych umów(...) zgodnie z ich pierwotnym duchem i intencjami, państwa będą respektować i honorować te traktaty"
Deklaracja Praw Człowieka Hym...

Ostatni Mohikanin jedna z Pięciu Ksiąg Przygód Sokolego Oka .Czytałam tutaj różne komentarze na temat tej książki. Odnośnie nie do końca pełnej wiedzy autora o plemionach,szczepach , o tym że był rasistą. Copper nie żył i nie tworzył dziś.Wiedza na temat Indian ,ich odrębności w ramach różnych grup podejrzewam że nie była tak dokładna jak dziś.Bardziej zajmowano się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 694
  • Chcę przeczytać
    791
  • Posiadam
    536
  • Ulubione
    47
  • Teraz czytam
    23
  • Literatura amerykańska
    22
  • Przygodowe
    18
  • Klasyka
    16
  • Indianie
    8
  • Chcę w prezencie
    7

Cytaty

Więcej
James Fenimore Cooper Ostatni Mohikanin Zobacz więcej
James Fenimore Cooper Ostatni Mohikanin Zobacz więcej
James Fenimore Cooper Ostatni Mohikanin Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także