Pragnienie

Cykl: Harry Hole (tom 11) | Seria: Ślady zbrodni
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Tørst
AMisz

Harry Hole w demonicznej grze perwersyjnego mordercy! Młoda kobieta zostaje zamordowana we własnym mieszkaniu tuż po internetowej randce. Ślady na jej ciele wskazują, że sprawca jest wyjątkowo bezwzględny. Presja mediów, by znaleźć winnego, sprawia, że policja zwraca się do Harry'ego Hole. Były śledczy niechętnie myśli o powrocie do pracy, przez którą wiele w życiu stracił. Rozpoczyna...

Harry Hole w demonicznej grze perwersyjnego mordercy!

Młoda kobieta zostaje zamordowana we własnym mieszkaniu tuż po internetowej randce. Ślady na jej ciele wskazują, że sprawca jest wyjątkowo bezwzględny. Presja mediów, by znaleźć winnego, sprawia, że policja zwraca się do Harry'ego Hole. Były śledczy niechętnie myśli o powrocie do pracy, przez którą wiele w życiu stracił. Rozpoczyna dochodzenie dopiero, gdy zaczyna podejrzewać, że zbrodnia łączy się z nierozwiązaną sprawą z przeszłości. Podejmuje trop i daje się wciągnąć w nierówną grę z wyrachowanym psychopatą.

źródło opisu: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...(?)

źródło okładki: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...»

Fragment książki

Oficjalna recenzja
Iska książek: 474

Harry Hole w demonicznej akcji

Jo Nesbø znowu potwierdza swoją pozycję lidera na międzynarodowej arenie pisarzy kryminałów. „Pragnienie” to mocna, mroczna i wyrazista książka, napisana bardzo dobrym literackim językiem.

Tym razem pisarz przetrzymał swoich czytelników 3 lata, zanim wydał kolejną część z Harrym Hole w roli głównej. Po ostatniej części „Policji” pojawiły się trzy książki spoza serii: „Syn”, „Krew na śniegu” i „Więcej krwi” - przeczytać warto, ale przecież nic nie zastąpi soczystego, krwistego kryminału z wyrafinowanym morderstwem i suspensem. Momentami traciłam nadzieję, że jeszcze kiedykolwiek na kartach książki spotkam norweskiego policjanta. Autor uspokoił mnie (i na pewno rzesze swoich fanów) w maju 2016 roku. Wówczas, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Dolnośląskiego, przeprowadziłam wywiad z Jo Nesbø w pociągu, w którym potwierdził, że pracuje nad kolejną częścią z Harrym.

Kiedy otrzymałam egzemplarz recenzencki, pojawiła się kolejna wątpliwość – czy po tak długiej przerwie i po doskonałej „Policji” Nesbø sprostał wygórowanym oczekiwaniom wygłodniałego czytelnika?

Sprostał. I to w świetnym stylu! Znajdujemy w najnowszej powieści wszystko, co jest charakterystyczne dla całej serii z Harrym Hole:

- wyrafinowaną grę z czytelnikiem – autor podsuwa nam różne tropy, które niezmiennie zaskakują; wciąga nas w intelektualną grę… i wygrywa (przynajmniej w moim przypadku);

- świetny styl – Jo Nesbø trzyma bardzo wysoki literacki poziom; „Pragnienie” to stylistyczna uczta, którą czyta się jednym tchem;

-...

- mocną lekturę – wyszukane morderstwa to domena serii; solennie ostrzegam, że książka jest przeznaczona wyłącznie dla pełnoletnich czytelników.

I oczywiście postać Harry’ego. Tutaj chyba każdy się zgodzi, że jest to jeden z najlepszych śledczych w historii kryminałów. Pierwszorzędnie zbudowana wielowymiarowa postać z iście demonicznymi cechami. Warto podkreślić, że oprócz niego w „Pragnieniu” występuje zestaw ciekawych, bardzo wnikliwie i wiarygodnie opisanych bohaterów, wokół których kręci się wciągająca fabuła.

Jeżeli ktoś nie czytał wcześniejszych części z Harrym Hole, może śmiało zacząć od „Pragnienia”. Każda książka z cyklu to osobna całość z kryminalną zagadką i jej rozwiązaniem. Jestem przekonana, że obojętnie, po którą najpierw sięgniecie, i tak będziecie chcieli pochłonąć wszystkie, a wówczas ułoży się w całość życie głównego bohatera, które jest wątkiem spajającym 11 tomów.

Jo Nesbø nie zawiódł. Jak przystało na wymagającego czytelnika, mam jedną bardzo istotną uwagę – momentami wydawało mi się, że autor zbyt się spieszy, np. sposób wprowadzenia do akcji Harry’ego pozostawia zdecydowany niedosyt. Summa summarum, dostaliśmy jednak blisko 500 stron powieści, które w mojej ocenie powinny zostać rozwinięte o kolejne 100. A może o kolejne 200 lub 500 – czyli jak widać, już odczuwam wielkie pragnienie, które zaspokoi tylko kolejna książka Nesbø.

Izabela Sadowska

Przez dziesięć tomów Harry Hole mocno się zmienił. Z zapijaczonego niepokornego śledczego z Oslo wyewoluował w szczęśliwego męża i wykładowcę. Nic nie może jednak wiecznie trwać, a czekanie na tragedię bywa czasami gorsze od prób zażegnania kryzysu. Gdy Harry próbuje normalnie żyć, nie zwracając uwagi na wiszące nad nim poczucie nadchodzącej katastrofy, w mieście pojawia się danie główne z karty Holego. Seryjny zabójca. Rozpoczyna się kolejne polowanie, a Harry będzie w nim niezbędny. W końcu to on jest w tym kraju specjalistą od takich spraw, czy mu się to podoba, czy nie.

Chociaż sam pomysł na krwisty motyw przewodni tej części nie należy do moich ulubionych, to muszę przyznać, że książkę czytało się świetnie. Podoba mi się to poważne wydanie Harry'ego, bardziej niż czasy, gdy perfumował się głównie Jimem Beamem.

Właściwie nie ma się do czego przyczepić, bardzo dobry, trzymający w napięciu thriller. No może w końcówce trochę zazgrzytał mi pomysł Harry'ego na rozwiązanie...

Paco | 2017-06-07
Na półkach: Przeczytane, Jo NESBO
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Docent kryminału nie przyhamował.
Pedagog zbrodni nie przystopował.
Dydaktyk czynów przestępczych nie zredukował.
Siła ciągu jest zgodna z 2 zasadą dynamiki Newtona.
Inne siły nie działają na ciało, oprócz ciągot.
Do seksu, do władzy nadużycia, do skoków w bok.
Ale, ale... Spryciarz Newton wymyślił równoważąc zasadę 1.  O ciele w spoczynku. Gdy siły dostępu nie mają. Do istoty żywej, do pikawy, do natury łona . Potocznie niemocą zwaną. A tu co ? Wielka moc wszechmocnej niemocy. Bądź mi zawsze ku pomocy. I Harry jest. Nawet w nocy.
Zgrabne dziewczyny w basenie pływające , na lodzie figurowa jazda, gimnastyka artystyczna, jeden mają mianownik - synchroniczność. I tak akcja biegnie - zsynchronizowanie.
Raz Harry, raz Killer. Raz Harry z jaźnią, raz Killerów Dwóch. Raz jeden na wozie, raz drugi powozi. Bywało mi wchodzić  na poziom werbalny,  by głośno potwierdzić to, co sekundę temu ślepia zobaczyły. Kolejny tom, który czyta się sam. My tylko ruszamy oczami. Ewentualnie...

Aneta Wiola | 2017-03-31
Przeczytana: 31 marca 2017

Wszyscy czegoś pragną.
A jakie jest twoje PRAGNIENIE?

SERYJNY MORDERCA W ROLI WAMPIRA?
Zostają odnalezione zwłoki bestialsko zamordowanej młodej, samotnej kobiety. Policja wszczyna śledztwo, jednak tropy prowadzą donikąd. Kiedy ginie ponownie użytkowniczka tego samego portalu randkowego, co poprzednia ofiara, śledczy pod kierownictwem Katrine Bratt są przekonani, że mają do czynienia z seryjnym mordercą. Wkrótce życie tracą kolejne kobiety, a sposób w jaki morderca dokonuje zbrodni prowadzi do ekscentrycznego psychologa specjalizującego się w badaniu wampiryzmu.

"Mężczyzna odwrócił głowę i wsunął sobie coś do ust. Potem wyszczerzył zęby w uśmiechu. Elise nie mogła oderwać oczu od jego twarzy. Sztuczna szczęka wyglądała na zrobioną z żelaza. Czarna, zardzewiała, z ostrymi zębami na górze i na dole, przypominała potrzask na lisy."

DAWNY ZNAJOMY
Harry Hole obiecał już nigdy nie wrócić do roli śledczego. Jednak pewnego dnia otrzymuje od swojego największego wroga propozycje nie do...

Kiwi_Agnik | 2017-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Harry wrócił!

Od kiedy tylko dowiedziałam się, że powstaje nowy tom kryminalnych zmagań niezrównanego Harry'ego Hole'a, czekałam tylko na jego pojawienie się i odliczałam czas.
Odliczanie wreszcie się skończyło i nadszedł Wielki Oczekiwany Dzień.
Dzień 29.03. Dzień Urodzin Jo Nesbo.
Kupiliśmy książkę i razem z Ukochanym czytaliśmy ją razem, ale osobno.

Powieść pochłonęłam w tak szybkim czasie, w jakim się dało, wiadomo praca i inne obowiązki...

Nesbo to niekwestionowany Mistrz.
Mistrz kryminałów. Mistrz budowania i utrzymywania napięcia. Mistrz kreowania bohaterów, zarówno dobrych, mniej dobrych, złych i bardzo złych. Mistrz wciągania bez reszty w kryminalny światek. Mistrz dialogów i narracji. Mistrz wymyślnej fabuły mrożącej krew w żyłach.
Mistrz nad mistrze.

Warsztat pisarski Norwega doszlifowany jest w każdym nawet najmniejszym detalu, autor zręcznie potrafi "manipulować" czytelnikiem tak, jak żaden inny powieściopisarz, precyzyjne wnika w psychologiczną tematykę,...

Roman Dłużniewski | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 2017

To już koniec ?? Już nie będzie Harrego ?? Nie zgadzam się !! Nie można ot tak po prostu zakończyć serii po zaledwie jedenastu tomach !! Książka kończy się tak, że będę czekał na dalsze części i już.
A sama powieść to wybitna powieść kryminalna. Początkowo fabuła wydawała mi się nieco zbyt wydumana, ale z każdą przeczytaną stroną moje obawy malały. Tak jak zawsze u Nesbo mistrzowsko skonstruowana fabuła wciągała coraz bardziej. I te podsuwane mylne tropy.. Był moment, że podejrzewałem właściwie każdego oprócz Rakel, Katrine i Holma. Niedokończona sprawa MB też daje nadzieję na dalsze części.
To naprawdę wybitna, wybitna powieść kryminalna !!

Czytajcie Nesbo !!

Jeszcze raz tą drogą składam serdeczne podziękowania Uroczej Młodej Damie - dzięki Tobie przeżyłem niesamowita przygodę.

Harry Hole wrócił!!! Albowiem jak trwoga, to do niego…
Pierwszą książką Jo Nesbo, a zarazem pierwszą książką o Hole jaką przeczytałem był oczywiście „Człowiek-Nietoperz”, ale było to dawno temu, kiedy nazwisko Norwega jeszcze niewiele mówiło i znaczyło na rynku literackim. Książkę czytało się fajnie, owszem, ale szału nie było. „Karaluchami” Nesbo zrobił postęp, ale też niewielki. Jego fanem zostałem po lekturze „Czerwonego gardła”; fanatykiem – po „Trzecim kluczu”. I tak ten fanatyzm rósł we mnie z każdą kolejną przeczytaną powieścią genialnego Norwega. Prawie każdą, bo „Krew na śniegu” i „Więcej krwi” mnie lekko zawiodły, ale to były bardziej opowiadania, aniżeli regularne powieśći. Nie muszę chyba zatem pisać, jakie uczucie towarzyszyło mi rok temu, kiedy Nesbo ogłosił wszem i wobec, że Harry Hole wraca! Zaczęło się odliczanie…
No i odliczanie skończone, jestem po lekturze „Pragnienia”, i cóż… Fanatyzm trwa na dobre!
Nesbo robi w „Pragnieniu” to, do czego przyzwyczaił nas już w...

Karol | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Ile to już razy pisałem o tym jak wiele zaskoczeń kryje się w tym cyklu? Miałem nadzieję że tym razem przechytrzę autora i jeszcze na kilkadziesiąt stron przed końcem byłem pewny sukcesu. Niestety poległem po raz kolejny, a Jo Nesbo znowu udowodnił że cykl o Harrym to prawdopodobnie najlepsza seria kryminalna ostatnich lat.

Kiedy po raz pierwszy pojawiła się informacja o tym że nasz ulubiony detektyw-alkoholik powróci już z jedenastym tomem nie byłem do końca pewny czy to coś czego wyczekuje. Pachniało to trochę skokiem na łatwą kasę, aczkolwiek im bliżej było do premiery tym moje obawy cichły a rosła ekscytacja spowodowana kolejną częścią przygód Harry'ego.

I muszę przyznać że jestem zachwycony. Miałem nadzieję na zamknięcie cyklu przy okazji dziesiątej części, i po trochu się to spełniło, bo Hole w tym tomie to inny człowiek. Minęło kilka lat od ostatnich wydarzeń, przez ten czas nasz bohater miał okazję doprowadzić swojej życie do względnego porządku. W związku z czym możemy...

Beata | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Harry Hole powrócił w rewelacyjnej powieści. Stary nowy Harry - teraz poważny mąż, niepijący wykładowca, normalnie wzór cnót. Polubiłam go, chociaż nadal bliższy mi jest stary, zapijaczony Hole, walczący z wewnętrznymi demonami... Minęło kilka lat i policja w Oslo ma sprawę z seryjnym... wampirystą (nawet do Oslo dotarły wampiry:) Harry powócił, by pomóc w śledztwie... Akcja poprowadzona świetnie, dynamiczna i spójna, ale po raz pierwszy już w połowie książki domyśliłam się, kto jest "spiritus movens" całej krwawej operacji! Brawo Ja! Troszkę kulawo zabrzmiało zakończenie śledztwa, ale Nesbo takie stworzył i już. Poza tym... wygląda, że Harry jeszcze powróci:)

wiejskifilozof | 2017-04-21

Harry Hole to jeden z najciekawszych literackich policjantów.Właśnie wrócił,w dobrym a,nawet bardzo dobrym stanie.W najnowszej książce,Jo Nesbo.
Jo Nesbo świetny pisarz,daje czytelnikom zupełnie nowe spojrzenie.Na literacki kryminał.
Zupełnie nowa zbrodnia,czy policjant z Oslo się z nią zmierzy ?
Czy rozwikła zagadkę /
Przyznam,Pragnienie to nie lekka,ani też banalna książka.
Wymaga,znajomości choć kliku poprzednich powieści Norwega.
Zaskoczyła mnie ta nowa powieść,oczywiście pozytywnie.
Bardzo jestem nią mile zaskoczony.
Z przyjemnością wydałem pieniądze.

deana | 2017-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Taki powrót potrafi narobić zamieszania i przykuć skutecznie uwagę wszystkich. Elektryzuje, rujnuje mozolnie budowany spokój, napędza mętlik w głowie i nie pozwala o sobie zapomnieć. Harry Hole powrócił, wyrwany z ułożonego świata by złapać tego, który ponownie zagraża mieszkańcom Oslo. To będzie prawdziwe starcie na szczycie. Psychopata kontra policjant, który pragnie zapomnieć. Obaj to mistrzowie w swoim fachu i doskonale zdają sobie sprawę, że z tej rozgrywki tylko jeden może wyjść żywy.

Jo Nesbo postanowił sprawdzić co słychać u Harry'ego Hole'a. Przy okazji wywrócił do góry nogami jego sielankowy świat wykładowcy w Wyższej Szkole Policyjnej. Kazał mu ponownie stanąć na czele śledztwa ale dzięki temu stary policjant ma szanse wyrównać zaległe rachunki. Bo świat, z którego zrezygnował Hole nadal jest mroczny, zły i niebezpieczny. Zagrożenie czyha na każdym kroku, wyziera z niewinnie wyglądających smartfonów, tylko czeka na naiwne i łatwowierne ofiary. To coś z czym może sobie...

[KONKURS] Jak dobrze znasz Jo Nesbø?

Dziś do księgarń trafia najnowsza książka Jo Nesbø – Harry Hole powraca w Pragnieniu w demonicznej grze perwersyjnego mordercy. Młoda kobieta zostaje zamordowana we własnym mieszkaniu tuż po internetowej randce. Ślady na jej ciele wskazują, że sprawca jest wyjątkowo bezwzględny. Presja mediów, by znaleźć winnego, sprawia, że policja zwraca się do Harry'ego Hole. Były śledczy niechętnie myśli o powrocie do pracy, przez którą wiele w życiu stracił.

Patronaty tygodnia

Czego można spodziewać się w tym tygodniu? Bądźcie gotowi na niespodzianki. Najbliższe dni przyniosą wyczekiwaną premierę powieści Jo Nesbø z serii o Harrym Hole, kontynuację bestsellera „Miłość w czasach zagłady”, powrót pewnego misia i poruszające opowieści obyczajowe o przezwyciężaniu trudów i smutków. Polecamy!