Pragnienie

Cykl: Harry Hole (tom 11) | Seria: Ślady zbrodni
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Tørst
AMisz

Harry Hole w demonicznej grze perwersyjnego mordercy! Młoda kobieta zostaje zamordowana we własnym mieszkaniu tuż po internetowej randce. Ślady na jej ciele wskazują, że sprawca jest wyjątkowo bezwzględny. Presja mediów, by znaleźć winnego, sprawia, że policja zwraca się do Harry'ego Hole. Były śledczy niechętnie myśli o powrocie do pracy, przez którą wiele w życiu stracił. Rozpoczyna...

Harry Hole w demonicznej grze perwersyjnego mordercy!

Młoda kobieta zostaje zamordowana we własnym mieszkaniu tuż po internetowej randce. Ślady na jej ciele wskazują, że sprawca jest wyjątkowo bezwzględny. Presja mediów, by znaleźć winnego, sprawia, że policja zwraca się do Harry'ego Hole. Były śledczy niechętnie myśli o powrocie do pracy, przez którą wiele w życiu stracił. Rozpoczyna dochodzenie dopiero, gdy zaczyna podejrzewać, że zbrodnia łączy się z nierozwiązaną sprawą z przeszłości. Podejmuje trop i daje się wciągnąć w nierówną grę z wyrachowanym psychopatą.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Iska książek: 458

Harry Hole w demonicznej akcji

Jo Nesbø znowu potwierdza swoją pozycję lidera na międzynarodowej arenie pisarzy kryminałów. „Pragnienie” to mocna, mroczna i wyrazista książka, napisana bardzo dobrym literackim językiem.

Tym razem pisarz przetrzymał swoich czytelników 3 lata, zanim wydał kolejną część z Harrym Hole w roli głównej. Po ostatniej części „Policji” pojawiły się trzy książki spoza serii: „Syn”, „Krew na śniegu” i „Więcej krwi” - przeczytać warto, ale przecież nic nie zastąpi soczystego, krwistego kryminału z wyrafinowanym morderstwem i suspensem. Momentami traciłam nadzieję, że jeszcze kiedykolwiek na kartach książki spotkam norweskiego policjanta. Autor uspokoił mnie (i na pewno rzesze swoich fanów) w maju 2016 roku. Wówczas, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Dolnośląskiego, przeprowadziłam wywiad z Jo Nesbø w pociągu, w którym potwierdził, że pracuje nad kolejną częścią z Harrym.

Kiedy otrzymałam egzemplarz recenzencki, pojawiła się kolejna wątpliwość – czy po tak długiej przerwie i po doskonałej „Policji” Nesbø sprostał wygórowanym oczekiwaniom wygłodniałego czytelnika?

Sprostał. I to w świetnym stylu! Znajdujemy w najnowszej powieści wszystko, co jest charakterystyczne dla całej serii z Harrym Hole:

- wyrafinowaną grę z czytelnikiem – autor podsuwa nam różne tropy, które niezmiennie zaskakują; wciąga nas w intelektualną grę… i wygrywa (przynajmniej w moim przypadku);

- świetny styl – Jo Nesbø trzyma bardzo wysoki literacki poziom; „Pragnienie” to stylistyczna uczta, którą czyta się jednym tchem;

-...

- mocną lekturę – wyszukane morderstwa to domena serii; solennie ostrzegam, że książka jest przeznaczona wyłącznie dla pełnoletnich czytelników.

I oczywiście postać Harry’ego. Tutaj chyba każdy się zgodzi, że jest to jeden z najlepszych śledczych w historii kryminałów. Pierwszorzędnie zbudowana wielowymiarowa postać z iście demonicznymi cechami. Warto podkreślić, że oprócz niego w „Pragnieniu” występuje zestaw ciekawych, bardzo wnikliwie i wiarygodnie opisanych bohaterów, wokół których kręci się wciągająca fabuła.

Jeżeli ktoś nie czytał wcześniejszych części z Harrym Hole, może śmiało zacząć od „Pragnienia”. Każda książka z cyklu to osobna całość z kryminalną zagadką i jej rozwiązaniem. Jestem przekonana, że obojętnie, po którą najpierw sięgniecie, i tak będziecie chcieli pochłonąć wszystkie, a wówczas ułoży się w całość życie głównego bohatera, które jest wątkiem spajającym 11 tomów.

Jo Nesbø nie zawiódł. Jak przystało na wymagającego czytelnika, mam jedną bardzo istotną uwagę – momentami wydawało mi się, że autor zbyt się spieszy, np. sposób wprowadzenia do akcji Harry’ego pozostawia zdecydowany niedosyt. Summa summarum, dostaliśmy jednak blisko 500 stron powieści, które w mojej ocenie powinny zostać rozwinięte o kolejne 100. A może o kolejne 200 lub 500 – czyli jak widać, już odczuwam wielkie pragnienie, które zaspokoi tylko kolejna książka Nesbø.

Izabela Sadowska

AMisz | 2017-03-22
Przeczytana: 21 marca 2017

Po przeciętnym "Synu", pod dwóch bardzo słabych "nowelkach" Jo Nesbo powraca do Harry'ego Hole'a i robi to w rewelacyjnym stylu!
Polecam nie tylko miłośnikom Nesbo i Hole'a, ale wszystkim tym, którzy lubią naprawdę dobrze napisane książki, które trzymają w napięciu, przy których trudno powstrzymać emocje i zapanować nad odruchami. I powiedzmy sobie szczerze, Nesbo tak kręci, tak myli tropy, że pod koniec już podejrzewałam wszystkich łącznie z samym Harrym Hole :D
Świetna powieść!

WielkiBuk | 2017-03-23
Przeczytana: marzec 2017

„Pragnienie” ma w sobie wszystko to, co tak cenią sobie czytelnicy w serii o norweskim detektywie. Jest osobista rozgrywka, jest mocny, współczesny temat i okrutna, wielowymiarowa zbrodnia, która co rusz sprowadza na manowce. Kiedy rozwiązanie już zdaje się być na końcu języka, nagle okazuje się, że to wcale nie tak, jak byśmy oczekiwali, coś ominęliśmy, gdzieś umknął nam szczegół. Wnikliwy czytelnik odnajdzie nawet subtelne nawiązania do twórczości Thomasa Harrisa i jego cyklu o Hannibalu Lecterze, które migają niczym tropy pozostawione w ciemności. Syndrom Renfielda, tureckie łaźnie, Tinder i randkowanie w sieci – może zakręcić się w głowie od nadmiaru powiązań, a to jedynie ułamek tego, co Jo Nesbø ukrył w „Pragnieniu”. Na szczęście Harry Hole czuwa i wyłapuje wszystko w mig, składając rozsypaną zagadkę w całość.

mila | 2017-03-26

Ciężko się od "Pragnienia" oderwać. Jo stanął na wysokości zadania i czekam już na kolejną część (mógłby się trochę pospieszyć).
Oto Harry staję przed kolejną kryminalna zagadką i to jaką! Bardzo ciekawa książka, świetnie napisana i genialne dialogi (jak w usta kryminalisty można włożyć dylemat moralny i to tak, że czytelnik zaczyna się zastanawiać - a czy jednak kryminalista nie ma racji?). Torcik, wisienka i dużo bitej śmietany, zabieram jedna gwiazdkę, za ilość morderstw - ja wiem, że to kryminał, ale ilość trupów mnie naprawdę "przywaliła"- raczej ciężko przy tek książce coś jeść i pić.

Iska | 2017-03-14
Przeczytana: 12 marca 2017

paulina | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Absolutnie fantastyczna, powrót w wielkim stylu. Jo Nesbo jest naprawdę niesamowity. Po przerwie wraca Harry i pomimo obaw, że może to będzie już jakaś wyciskana na siłe historia, jest naprawdę dobrze.

OkiemMK | 2017-03-28

„Szaleniec? Tępe durnie, wszyscy durnie co do jednego. […]On miał dokładnie taką osobowość, jakiej pragnął. Bo skoro istnieje napój, czy jest coś przyjemniejszego, bardziej racjonalnego i normalnego niż odczuwanie pragnienia?.”s.45
Przedpremierowo i bez spoilerów o książce Pragnienie Jo Nesbo

Anafis | 2017-03-26
Przeczytana: 20 marca 2017
LubimyCzytać | 2017-03-16
Przeczytana: 16 marca 2017
alicja | 2017-03-27
Cleo99 | 2017-03-27
Patronaty tygodnia

Czego można spodziewać się w tym tygodniu? Bądźcie gotowi na niespodzianki. Najbliższe dni przyniosą wyczekiwaną premierę powieści Jo Nesbø z serii o Harrym Hole, kontynuację bestsellera „Miłość w czasach zagłady”, powrót pewnego misia i poruszające opowieści obyczajowe o przezwyciężaniu trudów i smutków. Polecamy!

„Pragnienie”: O pisaniu, Harrym i lataniu jumbo jetami

Już 29 marca premiera 11 części cyklu o norweskim śledczym Harrm Hole, zatytułowanej „Pragnienie”. Z tej okazji prezentujemy tekst autorstwa Jo Nesbø, w którym opisuje jak doszło do powstania książki, wyznaje czym jest dla niego pisanie i zdradza kilka szczegółów z fabuły najnowszej powieści! Zachęcamy do lektury!