Osmański sekret

2019-11-27
2019-11-27
Violetta Dobosz
Imperium Osmańskie Sułtan morderstwo śledztwo tajemnica

Historia, która się nie wydarzyła

Motyw stary jak świat - przenosiny w czasie. Kilka dobrych pomysłów na historyczne wątki, głównym jest odsiecz wiedeńska króla Jana III Sobieskiego. Dość miałkie porównanie różnych systemów politycznych (monarchii i dyktatury z jednej strony oraz demokracji z drugiej),bez wyraźnych deklaracji, który jest najlepszy. Sądzę, że jeśli czytelnikiem będzie dość młoda osoba nieposiadająca gruntownej wiedzy historycznej oraz filozoficznej, to może zostać zmanipulowana. Nie należy wyciągać żadnych wniosków tylko w oparciu o treść powieści.

„Pod mieczem islamu uklękła Europa”
Paryż 2017. Cóż to za sekret posiadają Osmanowie, że ich rządy panują w Europie już od ponad 334 lat? Jesteś w stanie wyobrazić sobie jak mogłoby wyglądać Europa pod rządami sułtana? Przecież Jan III Sobieski w roku 1683 mógł przegrać Bitwę pod Wiedniem. Wiemy z historii, że bitwa ta była przełomowym wydarzeniem, nie dopuszczamy nawet myśli, że to armia Imperium Osmańskiego pod wodzą Kara Mustafy mogłaby pokonać chrześcijańską część Europy.
Skok w przeszłość mamy już w samym prologu na początku tej liczącej 604 stron powieści. Muszę przyznać, ze to właśnie ten początek z oblężeniem Wiednia i wszystko to, co po nim nastąpiło zaparło mi dech w piersiach. Armia chrześcijańska świata i jej przywódcy znikli. Historia, którą znam zboczyła z obranego szlaku i ruszyła przez nieznane mi terytoria w nowy świat.
Autor z urodzenia Libańczyk tak wiarygodnie przedstawia Osmańskie społeczeństwo Europy roku 2017, że miałem wrażenie autentyczności tych fikcyjnych wydarzeń będących jedynie wyobraźnią Khoury. Wszystko to za sprawą bohaterów, którzy jak się później przekonałem nie są przypadkowi. Starannie autor kreśli portrety psychologiczne bohaterów. Widać to na przykładzie anestezjologa Ramaza jego żonie Nisreen i bracie Kamalu. To oni napędzają karty tej powieści to ich podejście do życia i zaistniałej sytuacji budzi niepokój podczas czytania. Trudno odgadnąć jak w sytuacji zagrożenia życia zachowają się bohaterowie. Ciekawość budzi również człowiek z przeszłości, który morduje, jak widać zdolny jest pozbawić życia wszystkich, którzy staną mu na drodze…
Całość wygląda imponująco, fabuła wciąga, bohaterowie tacy ludzcy mający swoje określone zadanie do wykonania. Jako powieść sensacja spełniania swoje zadanie, jako thriller też, bo napięcie i niepewność co do rozwoju wydarzeń to wielka niewiadoma. Trudno przewidzieć kto przetrwa, kto jeszcze zginie i jak zachowa się brat agent wobec brata anestezjologa. Trochę dziwi mnie osobiste podejście autora do demokracji, ale potrafię zrozumieć, że tamta kultura to inne myślenie. Całe szczęście, że tamta ludność może teraz zobaczyć jak żyją inne narody i nie dziwi mnie fakt, ze chcą tego samego dla siebie.
Za polecenie przeczytania tej powieści jakże innej od tych, które czytam dziękuję przyjacielowi „spectator_zm” Gdyby nie twój zachwyt i opinia na naszym portalu nie sięgnąłbym. Był to czas naprawdę ciekawie spędzony, książkę czytało się szybko i z przyjemnością.

„Pod mieczem islamu uklękła Europa”

Rewelacja. Przeczytałem do tej pory większość książek tego autora, ale ta się wybija ponad inne. Wspaniała alternatywna rzeczywistości, która indoktrynacją i zastraszeniem gnębi obywateli Imperium Osmańskiego. Lecz w pewnym momencie nadarza się okazja, aby zmienić bieg historii, bowiem pojawia się tajemniczy, wytatuowany mężczyzna. Historia wciąga od samego początku, bohaterowie nakreśleni bardzo wyraziście, podróże w czasie, zapobieganie wydarzeniom, które odcisnęły koszmarny wpływ na naszą rzeczywistość. Główny bohater Kamal, a także jego bratowa, starają się zniweczyć plan fanatycznego Rasheeda, cofając się do roku 1683 aby historia się nie powtórzyła, a także by wolność obywateli powstała na nowo. Najbardziej spodobała mi się "krucjata" Kulczyckiego i naszych protagonistów, oblężony Wiedeń oraz tocząca się tam wojna. Gorąco polecam.

Kilka lat temu przeczytałem wszystkie powieści Raymonda Khoury'ego i przyznam szczerze, że jakoś nie bardzo utkwiły mi w pamięci. Wobec "Osmańskiego sekretu" też nie miałem jakichś większych oczekiwań i nie spodziewałem się fajerwerków. Tymczasem ta ostatnia powieść okazała się prawdziwą petardą!
"Osmański sekret" to rewelacyjna powieść! To wspaniały przewodnik przez kilkaset lat historii, zarówno tej prawdziwej, jak i tej alternatywnej z niesłychanie mocnym przesłaniem do przemyśleń i refleksji. To powieść o tym, "co by było gdyby...". Gdyby historia ułożyła się inaczej. Gdyby jakieś wydarzenie zmieniło jej bieg. I gdyby potem, kilkaset lat później rzeczywistość była inna. Ale czy byłaby lepsza? Czy byłaby gorsza? A może bardziej przerażająca, niż jesteśmy w stanie sobie to wyobrazić?
Przede wszystkim autor miał wspaniały pomysł na jej napisanie. Musiał zaprząc do tego fantastykę i podróżowanie w czasie, gdyż inaczej nie mógłby w żaden sposób uwiarygodnić tej wspaniałej opowieści. Ale zrobił to doskonale! W sposób pomysłowy i spektakularny. I wątpię, by nawet najwięksi sceptycy tego rodzaju fantazji mieli mu to za złe.
"Osmański sekret" to przede wszystkim znakomita powieść przygodowa z sensacyjną intrygą z elementami thrillera. Akcja goni akcję, co chwila zaskakujące zwroty, nieustanne napięcie i dramatyzm wydarzeń. Czyta się błyskawicznie i zapartym tchem! Nie brakuje polskich akcentów, zwłaszcza Jana III Sobieskiego i jego zwycięstwa nad Imperium Osmańskim w Bitwie pod Wiedniem w 1683 roku.
Khoury znakomicie się przygotował do napisania tej powieści. Poświęcił wiele czasu na przestudiowanie ważnych wydarzeń historycznych, a z racji swojego libańskiego pochodzenia, świat muzułmański jest mu doskonale znany. Doskonale dostrzegł problemy wynikające zarówno z demokracji jak i dyktatury. Ta powieść to swoiste przesłanie i ostrzeżenie, że nic nie jest nam dane na zawsze. Że o swój los musimy dbać i dokonywać mądrych wyborów...
Świetna, naprawdę znakomita powieść. Gorąco polecam!

"Osmański sekret" to rewelacyjna powieść! To wspaniały przewodnik przez...

Intryga jest kryminalna ale tak naprawdę to jest historyczna podróż w czasie. Autor przyglądając się różnym zawirowaniom wokół demokracji jakie obecnie mają miejsce na naszym globie postanowił wprowadzić czytelnika w świat historii alternatywnej. Co by było gdyby....
Momentami książka jest dość interesująca, momentami przynudnawa ale z pewnością daje czytelnikowi wystarczająco dużo materiału do refleksji. No i jest jeszcze polski motyw w tej historii.
Trochę długo się czyta ale moim zdaniem pozycja warta zaliczenia.

To jest naprawdę dobre!!
W dniu 12. 09.1683 r. pod Wiedniem wezyr Kara Mustafa pokonał wojska dowodzone przez Jana III Sobieskiego, co otworzyło Imperium Osmańskiemu drogę do podboju Europy. Ponad 300 lat później Imperium niepodzielnie włada na całym Starym Kontynencie, a podstawą regulacji stosunków społecznych jest prawo szariatu. Za oceanem istnieje purytańska Chrześcijańska Republika Ameryki a na wschodzie Europy -ortodoksyjna prawosławna Rosja.
W tej alternatywnej rzeczywistości w roku 2017 r. rozgrywa się akcja książki. Mimo klasycznego motywu "dobro zawsze zwycięży" , dość jednoznacznych postaci czyta się wyśmienicie!

To jest naprawdę dobre!!

Nie łatwa książka.Czyta się. Ciężko, dużo wątków ,postaci .Wizja islamskiej Europy,raz przeraża ,raz nie.
Nie wykorzystany potencjał Rosji
Oprócz tego, naprawdę bardzo dobra książka.
Polubiłem Kemala i jego żonę.

Nie wykorzystany potencjał Rosji
Oprócz tego, naprawdę bardzo dobra książka.
Polubiłem Kemala i jego żonę.

Ciężkie były początki, jednak im dalej czytałam tym bardziej nie mogłam się oderwać.
"Co by było gdyby?" - historia Europy napisana od nowa. Ciekawa wizja autora podróży w czasie połączona z dziejami państwa osmanskiego.
Polecam

Polecam

Przyzwoita. Akcja się toczy i można się wciągnąć, a jednak bohaterowie nie porywają na tyle, aby jakoś zagryzać palce nad ich dalszymi losami. Ale przeczytać można.

Polaczenie Fatherland i Pana z wysokiego zamku. Niesamowity wzglad w kulture i swiatopoglad jakze inny, od tego ktory znany jest na zachodzie. Swietne elementy sensacyjne, wartka akcja.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Osmański sekret