RIESE. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy

Wydawnictwo: Psychoskok
Tomek

Jesień 1946 roku. Do Głuszycy, niewielkiej miejscowości w Górach Sowich, z tajną misją przybywa zagadkowy mężczyzna. Przedmiotem jego zainteresowania jest realizowany przez Niemców podczas II wojny światowej projekt budowlany o kryptonimie Riese. Tajemnicą skrywaną przez wykute w skałach sztolnie interesuje się także dowództwo NKWD oraz Urząd Bezpieczeństwa w Wałbrzychu. Wiosna 1992 roku....

Wiosna 1992 roku. Sędzia Laura Szeliga podejmuje pracę we wrocławskim oddziale komisji badającej zbrodnie przeciwko narodowi polskiemu. Już wkrótce w ręce Laury wpadają dokumenty, z których wynika, że jej zmarły ojciec nie był tym, za kogo ona go uważała. Usiłując dojść prawdy, stopniowo odkrywa tragiczną przeszłość rodziców i innych mieszkańców Głuszycy. Wkrótce przekonuje się, że choć od zakończenia wojny minęło wiele lat, zagadkowy kompleks Riese w Górach Sowich wciąż budzi emocje i popycha ludzi do zbrodni.

W powieści odnajdziemy także odpryski wydarzeń oraz dalsze losy bohaterów „W cieniu Olbrzyma” – debiutu literackiego autorki.

źródło opisu: www.psychoskok.pl

źródło okładki: www.psychoskok.pl

Wioleta Sadowska | 2016-10-01
Przeczytana: 01 października 2016

"Ponoć w tych górach czyha śmierć o sowich oczach…".

Skomplikowana i pełna tajemnic, polska historia, chyba już zawsze będzie wpływać na życie kolejnych pokoleń naszych rodaków. Tezę tę potwierdza w swojej najnowszej książce Jolanta Maria Kaleta, pokazując jednocześnie, że niestety zbyt często to właśnie zło i kłamstwo triumfują nad dobrem i prawdą, zbierając obfite żniwa od tylu już lat. Po lekturze tej książki zaczęłam się zastanawiać, czy nasz kraj jest na pewno taki, jaki się z pozoru wydaje, czyli wolny, na którego nie wpływają żadne, obce siły. Mam co do tego sporo wątpliwości.

Jolanta Maria Kaleta to wrocławska pisarka, z wykształcenia historyk i politolog, znana głównie z powieści sensacyjnych, których akcja dzieje się we Wrocławiu lub na Dolnym Śląsku. Jej książki nawiązują do nieodkrytych tajemnic naszej historii. Autorka pracowała we wrocławskich muzeach, oraz uczyła w szkołach średnich historii i wiedzy o społeczeństwie. Jest miłośniczką górskich, pieszych i...

Dla mnie najlepsza a jednocześnie najbardziej wstrząsająca powieść autorki, która nie tylko wciąga od samego początku, ale również skłania do refleksji.
Rozgrywa się na przemian w dwóch płaszczyznach czasowych.
Lata 1946-47 to okres niezbyt chwalebny dla polskiej historii. Władza ludowa ścigała każdego, kto miał inne przekonania, kogo uważała za wroga ludu lub też szpiega obcego państwa. A UB i NKWD już postarało się o to, żeby nawet niewinny przyznał się do winy i żeby ocalić życie podawał nazwiska osób, które oprawcy chcieli usłyszeć.
Natomiast początek lat 90-tych to okres rehabilitacji tych nieszczęsnych ludzi i próba przywrócenia im dobrego imienia.
I właśnie podczas takich poszukiwań , nasza bohaterka Laura pracownica Okręgowej Komisji Badań Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu, natrafia na teczkę swojego ojca Gustawa Zaremby. Wynika z niej, że to były esesman, który po zakończeniu wojny powrócił do Polski i ciągle czegoś szukał w Górach Sowich. Przy pomocy przyjaciół wyjeżdża...

Izabela Pycio | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

"Przez ostatnie lata swego życia nauczył się nikomu nie ufać, w nic nie wierzyć i być czujnym. Ważył każde słowo i mierzył każdy krok, zanim podjął jakąkolwiek decyzję. Tylko dzięki temu nadal żył. Zdrady mógł się dopuścić nawet serdeczny przyjaciel."

Rewelacyjny styl pisarski, niezwykle intrygująca fabuła, mnóstwo zaskakujących wydarzeń, świetnie przedstawione sylwetki bohaterów, powodują, że mocno wciągamy się w powieść już od pierwszych stron. Tajemnice z czasów drugiej wojny światowej, perfekcyjnie skrywane także dziś, których odkrywanie przyprawia o dreszcze, wyzwala sporo emocji, poruszenia, ekscytacji, ale także wyczuwalną aurę napięcia, niepewności i niepokoju. W błyskawicznym tempie pochłaniamy kolejne rozdziały książki, poddajemy się wartkiej akcji i z wyczuciem dozowanemu napięciu. Przywiązujemy się do głównych postaci, angażujemy w odkrywanie kart historii i warstw nieoczekiwanej prawdy, wyjaśniamy sensacyjne okoliczności, podejmujemy grę snucia nieprawdopodobnych...

Sandra Jasona | 2018-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Riese to już inna opowieść, toczy się ona obecnie (czasy premier Suchockiej) i po 1946 roku. Laura młoda pani prokurator odkrywa, że prawdopodobnie jej ojciec był essemanem, a chwilę później, że nie wiadomo czy jest w ogóle córką swoich rodziców, rozpoczyna śledztwo, które doprowadza ją do okolic Wałbrzycha i kompleksu Riese. Tutaj historia zazębia się z historią Gustawa Zaremby, który w 1946 roku przybywa do Głuszycy, Ma tajną misję do wykonania, a my do końca historii nie znamy jego mocodawców i celu. Autorka zgrabnie połączyła wszystkie ewentualne motywy budowy kompleksu Riese, do tego dołączyła trudną powojenną historię, morderców, zdrajców.
Dla czytelników zainteresowanych tragiczną historią powojenną, chcących dowiedzieć się więcej o okrutnych zbrodniach, ale także razem z autorką pofantazjować na temat ewentualnych skarbów pozycja idealna.

Tomek | 2016-10-13
Przeczytana: 11 października 2016

W ciągu ostatniego roku światła kamer bardzo często zwrócone były w kierunku Dolnego Śląska. Związane było to z poszukiwaniami tzw. „złotego pociągu”. Osobiście z ogromnym zaciekawieniem śledziłem doniesienia związane z eksploracją wskazywanego przez poszukiwaczy terenu, niestety nikt z nas nie doczekał się rozwiązania zagadki legendarnego skarbu III Rzeszy. Tajemnica nie została odkryta i dalej pozostanie „konikiem” dla wielu zainteresowanych regionem osób. Wspomniane wydarzenia zapewne przyczyniły się do popularyzacji tego przepięknego rejonu naszego kraju, jednak dla mnie - czytelnika, ale także osoby zachwyconej tajemniczym Dolnym Śląskiem, już jakiś czas temu najlepszym jego ambasadorem stała się wrocławska pisarka Jolanta Maria Kaleta.
Teraz przydarzyła mi się niewątpliwa przyjemność zapoznania się z jej najnowszą powieścią „RIESE. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy”. Książka ta jest jedenastą powieścią w dorobku Jolanty Marii Kalety, która od 2012 roku - od czasu...

Jula | 2016-10-18

Kolejna, świetna powieść autorstwa Jolanty Mari Kalety. Jako osoba, która zdołała przeczytać kilka wcześniejszych książek autorki mogę powiedzieć, że miło był mi "spotkać" bohaterów, których poznałam "W cieniu Olbrzyma".Oczywiście tym razem to nie wokół nich koncentruje się akcja, ale miło powspominać;)

Do kompleksu RIESE Kaleta zabrała nas bowiem ponownie, tyle że tym razem zyskujemy możliwość, by dokładnie poznać historie obiektu. Sensacja czyha w każdym zaułku, z każdą stroną akcja staje się coraz bardziej złożona, a my nie możemy oderwać się od lektury.

Książkę przeczytać naprawdę warto i gwarantuje, że wiele osób podobnież jak ja zapragnie osobiście odwiedzić kompleks Riese.

Aneta | 2016-09-30

Riese – w języku polskim znaczy Olbrzym – to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego realizowanego przez III Rzeszę w latach 1943-1945 w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Jednocześnie jest to jedna z największych zagadek II wojny światowej. Przeznaczenie kompleksu do dziś nie zostało jednoznacznie wyjaśnione, co rozpala wyobraźnię poszukiwaczy przygód i eksploratorów.

W powieści odnajdziemy także dalsze losy bohaterów „W cieniu Olbrzyma” – debiutu literackiego autorki.

Polecam ;)

Marek Baran | 2016-10-19
Przeczytana: 10 października 2016

Mówią, trening czyni mistrza. Coś w tym jest.
„Riese, tam gdzie śmierć ma sowie oczy” to jedenasta powieść Jolanty Marii Kalety. Bez wątpienia najlepsza.
Z każdą kolejną powieścią autorka coraz bardziej rozwija skrzydła. Literacko powieści są coraz lepiej skonstruowane, w każdej z nich z łatwością rozpoznać można jej indywidualny styl, co stanowi o klasie autorki.
„Riese...”, będę używał tego skrótu, to jak większość utworów tej autorki powieść sensacyjno-przygodowa z elementami sfabularyzowanych autentycznych wydarzeń z powojennych dziejów Dolnego Śląska.
Powieść o naprawdę niezwykle kunsztownie skonstruowanej, wielowątkowej fabule, wartkiej akcji, niespodziewanym finale, rozgrywająca się w dwóch wymiarach czasowych, tuż po wojnie i w roku 1992 osnuta jest wokół do tej pory nie rozwiązanych tajemnicach związanych z największym projektem górniczo-budowlanym realizowanym przez hitlerowską Rzesze w Górach Sowich, będących częścią Sudetów.
Jest ona jednocześnie peanem na cześć ofiar...

ZapomnianaBiblioteka | 2017-03-23

Ponura, mglista jesień 1946 r. W położonej w Górach Sowich Głuszycy pojawia się tajemniczy osobnik. Mężczyzna podejmuje pracę w miejscowych zakładach tekstylnych. Prawdziwy cel jego pobytu w tym odludnym miejscu jest jednak zupełnie inny. Gustaw Zaremba, pod takim bowiem nazwiskiem oficjalnie występuję mężczyzna, każdą wolną chwilę wykorzystuje na penetrowanie tunelów wydrążonych przez Niemców w zalesionym, masywie górskim. Żaden jego krok nie umyka jednak uwadze pracowników Urzędu Bezpieczeństwa...

Więcej na:

Maras | 2018-05-06
Przeczytana: 05 maja 2018

Lata 90 XX w. Laura Szeliga rozpoczyna pracę w Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W trakcie wykonywania obowiązków natrafia na teczkę swojego ojca Gustawa Zaremby, którego straciła gdy była jeszcze niemowlęciem. Okazuje się, iż przybył on do Głuszycy w związku z budowanym przez Niemców w trakcie drugiej wojny światowej podziemnym kompleksem zbrojeniowym "Riese". W trakcie prywatnego śledztwa Laura odkrywa, że jej zmarły ojciec, nie był tym za kogo się wydawał, zaś matka oszukiwała ją w sprawie jej własnej przeszłości (matka mówiła jej, że ojciec . Laura decyduje się pojechać do Głuszycy, by odkryć prawdę o własnej rodzinie. Nie zdaje sobie jednak sprawy, iż próba odkrycia przeszłości sprowadzi na nią nieszczęście.

"Riese- tam gdzie śmierć ma sowie oczy" jest to trzymająca w napięciu i zaskakująca na każdym kroku powieść historyczno-sensacyjna. W powieści tej Jolanta Kaleta zdecydowała się przedstawić dwie powiązane ze sobą historie: historię Gustawa...