RIESE. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy

Wydawnictwo: Psychoskok
Tomek

Jesień 1946 roku. Do Głuszycy, niewielkiej miejscowości w Górach Sowich, z tajną misją przybywa zagadkowy mężczyzna. Przedmiotem jego zainteresowania jest realizowany przez Niemców podczas II wojny światowej projekt budowlany o kryptonimie Riese. Tajemnicą skrywaną przez wykute w skałach sztolnie interesuje się także dowództwo NKWD oraz Urząd Bezpieczeństwa w Wałbrzychu. Wiosna 1992 roku....

Wiosna 1992 roku. Sędzia Laura Szeliga podejmuje pracę we wrocławskim oddziale komisji badającej zbrodnie przeciwko narodowi polskiemu. Już wkrótce w ręce Laury wpadają dokumenty, z których wynika, że jej zmarły ojciec nie był tym, za kogo ona go uważała. Usiłując dojść prawdy, stopniowo odkrywa tragiczną przeszłość rodziców i innych mieszkańców Głuszycy. Wkrótce przekonuje się, że choć od zakończenia wojny minęło wiele lat, zagadkowy kompleks Riese w Górach Sowich wciąż budzi emocje i popycha ludzi do zbrodni.

W powieści odnajdziemy także odpryski wydarzeń oraz dalsze losy bohaterów „W cieniu Olbrzyma” – debiutu literackiego autorki.

źródło opisu: www.psychoskok.pl

źródło okładki: www.psychoskok.pl

awiola | 2016-10-01
Przeczytana: 01 października 2016

"Ponoć w tych górach czyha śmierć o sowich oczach…".

Skomplikowana i pełna tajemnic, polska historia, chyba już zawsze będzie wpływać na życie kolejnych pokoleń naszych rodaków. Tezę tę potwierdza w swojej najnowszej książce Jolanta Maria Kaleta, pokazując jednocześnie, że niestety zbyt często to właśnie zło i kłamstwo triumfują nad dobrem i prawdą, zbierając obfite żniwa od tylu już lat. Po lekturze tej książki zaczęłam się zastanawiać, czy nasz kraj jest na pewno taki, jaki się z pozoru wydaje, czyli wolny, na którego nie wpływają żadne, obce siły. Mam co do tego sporo wątpliwości.

Jolanta Maria Kaleta to wrocławska pisarka, z wykształcenia historyk i politolog, znana głównie z powieści sensacyjnych, których akcja dzieje się we Wrocławiu lub na Dolnym Śląsku. Jej książki nawiązują do nieodkrytych tajemnic naszej historii. Autorka pracowała we wrocławskich muzeach, oraz uczyła w szkołach średnich historii i wiedzy o społeczeństwie. Jest miłośniczką górskich, pieszych i...

Izabela Pycio | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

"Przez ostatnie lata swego życia nauczył się nikomu nie ufać, w nic nie wierzyć i być czujnym. Ważył każde słowo i mierzył każdy krok, zanim podjął jakąkolwiek decyzję. Tylko dzięki temu nadal żył. Zdrady mógł się dopuścić nawet serdeczny przyjaciel."

Rewelacyjny styl pisarski, niezwykle intrygująca fabuła, mnóstwo zaskakujących wydarzeń, świetnie przedstawione sylwetki bohaterów, powodują, że mocno wciągamy się w powieść już od pierwszych stron. Tajemnice z czasów drugiej wojny światowej, perfekcyjnie skrywane także dziś, których odkrywanie przyprawia o dreszcze, wyzwala sporo emocji, poruszenia, ekscytacji, ale także wyczuwalną aurę napięcia, niepewności i niepokoju. W błyskawicznym tempie pochłaniamy kolejne rozdziały książki, poddajemy się wartkiej akcji i z wyczuciem dozowanemu napięciu. Przywiązujemy się do głównych postaci, angażujemy w odkrywanie kart historii i warstw nieoczekiwanej prawdy, wyjaśniamy sensacyjne okoliczności, podejmujemy grę snucia nieprawdopodobnych...

Tomek | 2016-10-13
Przeczytana: 11 października 2016

W ciągu ostatniego roku światła kamer bardzo często zwrócone były w kierunku Dolnego Śląska. Związane było to z poszukiwaniami tzw. „złotego pociągu”. Osobiście z ogromnym zaciekawieniem śledziłem doniesienia związane z eksploracją wskazywanego przez poszukiwaczy terenu, niestety nikt z nas nie doczekał się rozwiązania zagadki legendarnego skarbu III Rzeszy. Tajemnica nie została odkryta i dalej pozostanie „konikiem” dla wielu zainteresowanych regionem osób. Wspomniane wydarzenia zapewne przyczyniły się do popularyzacji tego przepięknego rejonu naszego kraju, jednak dla mnie - czytelnika, ale także osoby zachwyconej tajemniczym Dolnym Śląskiem, już jakiś czas temu najlepszym jego ambasadorem stała się wrocławska pisarka Jolanta Maria Kaleta.
Teraz przydarzyła mi się niewątpliwa przyjemność zapoznania się z jej najnowszą powieścią „RIESE. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy”. Książka ta jest jedenastą powieścią w dorobku Jolanty Marii Kalety, która od 2012 roku - od czasu...

Aneta | 2016-09-30

Riese – w języku polskim znaczy Olbrzym – to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego realizowanego przez III Rzeszę w latach 1943-1945 w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Jednocześnie jest to jedna z największych zagadek II wojny światowej. Przeznaczenie kompleksu do dziś nie zostało jednoznacznie wyjaśnione, co rozpala wyobraźnię poszukiwaczy przygód i eksploratorów.

W powieści odnajdziemy także dalsze losy bohaterów „W cieniu Olbrzyma” – debiutu literackiego autorki.

Polecam ;)

Jula | 2016-10-18

Kolejna, świetna powieść autorstwa Jolanty Mari Kalety. Jako osoba, która zdołała przeczytać kilka wcześniejszych książek autorki mogę powiedzieć, że miło był mi "spotkać" bohaterów, których poznałam "W cieniu Olbrzyma".Oczywiście tym razem to nie wokół nich koncentruje się akcja, ale miło powspominać;)

Do kompleksu RIESE Kaleta zabrała nas bowiem ponownie, tyle że tym razem zyskujemy możliwość, by dokładnie poznać historie obiektu. Sensacja czyha w każdym zaułku, z każdą stroną akcja staje się coraz bardziej złożona, a my nie możemy oderwać się od lektury.

Książkę przeczytać naprawdę warto i gwarantuje, że wiele osób podobnież jak ja zapragnie osobiście odwiedzić kompleks Riese.

ZapomnianaBiblioteka | 2017-03-23

Ponura, mglista jesień 1946 r. W położonej w Górach Sowich Głuszycy pojawia się tajemniczy osobnik. Mężczyzna podejmuje pracę w miejscowych zakładach tekstylnych. Prawdziwy cel jego pobytu w tym odludnym miejscu jest jednak zupełnie inny. Gustaw Zaremba, pod takim bowiem nazwiskiem oficjalnie występuję mężczyzna, każdą wolną chwilę wykorzystuje na penetrowanie tunelów wydrążonych przez Niemców w zalesionym, masywie górskim. Żaden jego krok nie umyka jednak uwadze pracowników Urzędu Bezpieczeństwa...

Więcej na:

Marek Baran | 2016-10-19
Przeczytana: 10 października 2016

Mówią, trening czyni mistrza. Coś w tym jest.
„Riese, tam gdzie śmierć ma sowie oczy” to jedenasta powieść Jolanty Marii Kalety. Bez wątpienia najlepsza.
Z każdą kolejną powieścią autorka coraz bardziej rozwija skrzydła. Literacko powieści są coraz lepiej skonstruowane, w każdej z nich z łatwością rozpoznać można jej indywidualny styl, co stanowi o klasie autorki.
„Riese...”, będę używał tego skrótu, to jak większość utworów tej autorki powieść sensacyjno-przygodowa z elementami sfabularyzowanych autentycznych wydarzeń z powojennych dziejów Dolnego Śląska.
Powieść o naprawdę niezwykle kunsztownie skonstruowanej, wielowątkowej fabule, wartkiej akcji, niespodziewanym finale, rozgrywająca się w dwóch wymiarach czasowych, tuż po wojnie i w roku 1992 osnuta jest wokół do tej pory nie rozwiązanych tajemnicach związanych z największym projektem górniczo-budowlanym realizowanym przez hitlerowską Rzesze w Górach Sowich, będących częścią Sudetów.
Jest ona jednocześnie peanem na cześć ofiar...

Czytalski | 2016-10-27
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 01 października 2016

Tajemnica "Olbrzyma"

Tajemnice pozostałości po niemieckich lokalizacjach tworzonych w czasie drugiej wojny światowej do dnia dzisiejszego budzą zainteresowanie wszelkiej maści poszukiwaczy.

Jesień 1946 roku. Do małej miejscowości Głuszyca przyjeżdża Gustaw Zaremba. Oficjalnie ma podjąć pracę w miejscowej fabryce tekstylnej, nieoficjalnie ma do wykonania misję związaną z pozostałościami po niemieckiej budowli zwanej "RIESE". Zostaje aresztowany i zabity przez organa bezpieczeństwa. 45 lat później Laura Szeliga z ramienia Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu bada jego sprawę. Odkrywa, że ma z Zarembą wiele wspólnego.

Końcowy etap drugiej wojny światowej to czas kiedy Niemcy zaczęli sięgać po najbardziej desperackie środki mające na celu opóźnienie upadku III Rzeszy. W tym okresie powstał między innymi kompleks "Riese" - położony w pobliżu Wałbrzycha zespół podziemnych sztolni, korytarzy i pomieszczeń. Przy jego budowie pracowali jeńcy i więźniowie z obozów....

Wivel | 2017-05-15
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Książka niesamowicie skłania do refleksji, a nawet do obsesyjnej chęci odkrywania sekretów. Fantastyczne połączenie fikcji literackiej z faktami. Wartka akcja, wiele zaskoczeń, nieprawdopodobne napięcie towarzyszące pochłanianiu każdej strony powieści. Kiedy już nam się wydaje, że docieramy do odkrycia prawdy, pojawia się kolejna zagadka. Z takimi książkami warto spędzać każdą wolną chwilę.

dziwnakacha | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Cieszę się bardzo, że w ostatnich godzinach Starego Roku mogłam czytać książkę, która wciągnęła mnie bezgranicznie.
Życzę sobie i innym czytelnikom aby Nowy Rok obfitował w sprawnie i ciekawie napisane książki.