Allegro - kampania grudzień kat. romans

Cień burzowych chmur

Cykl: Spacer Aleją Róż (tom 1)
Wydawnictwo: Replika
Ag2S

Cień burzowych chmur to pierwszy tom pięcioczęściowej sagi Spacer Aleją Róż, traktującej o losach rodziny Szymczaków. To epicka opowieść mocno osadzona na płaszczyźnie społeczno-obyczajowej. Fikcja literacka przeplata się z autentycznymi zdarzeniami, a postaci wykreowane przez pisarkę ocierają się o osoby, które dzisiaj spoglądają na nas z kart książek historycznych. Autorka poczytnych...

Autorka poczytnych powieści w brawurowy sposób serwuje osadzoną w realiach wczesnego PRL-u historię rodzinną ze zbrodnią i zemstą w tle.

Jest rok 1949. W małopolskiej wsi Pawlice zamieszkują zamożni gospodarze, którzy od dawna byli solą w oku najpierw okolicznego ziemiaństwa – Pawłowskich, a po II wojnie światowej przedstawicieli nowej władzy. Pomiędzy głową rodziny, Bronisławem, a Bartłomiejem Marczykiem, bratem wysoko postawionego funkcjonariusza UB, dochodzi do konfliktu. Marczyk poprzysięga zemstę. Na skutek reformy rolnej Szymczakowie tracą gospodarstwo będące owocem pracy kilku pokoleń. We wsi zostaje utworzona spółdzielnia rolnicza, której zarząd obejmuje Bartek. Mężczyzna zaprowadza własne porządki, uprzykrzając życie ograbionej z majątku rodzinie. Z braku perspektyw Bronek postanawia szukać szczęścia w świecie. Porzuca dotychczasowe życie rolnika i podejmuje pracę przy budowie Nowej Huty. Po pewnym czasie dołącza do niego młodsza siostra Julia, uciekająca przed nienawiścią Marczyka.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5546

Saga porywająca jak huragan

„Cień burzowych chmur” to powieść rozpoczynająca pięciotomowy cykl Spacer Aleją Róż autorstwa Edyty Świętek – pisarki, która przez ponad dwadzieścia lat była mieszkanką Nowej Huty. Właśnie tam i w położonej niedaleko Limanowej wsi Pawlice rozgrywa się akcja lektury, która opowiada dzieje rodziny Szymczaków. Jej bohaterowie to ludzie nader pracowici i gospodarni, których los często doświadczał i poddawał ciężkim próbom.

Jest rok 1946. Druga wojna światowa skończyła się i nastały nowe czasy. Pozornie tylko spokojniejsze i dające nadzieję. Wprowadzane w życie zmiany dotykają naszych bohaterów boleśnie i krzywdząco. Bronisław – głowa rodziny po śmierci ojca wdaje się w bójkę z Bartkiem Marczykiem – bratem ważnego funkcjonariusza w strukturze UB. Młody mężczyzna broni honoru siostry, za co przychodzi mu utracić, pod przykrywką reformy rolnej, ojcowiznę. Gdy po tym fakcie grozi mu proces, a być może więzienie, Bronek ucieka z rodzinnej miejscowości do Nowej Huty. Żal mu opuszczać wieś, ale nie ma wyjścia. To z powstającą nową dzielnicą Krakowa wiąże teraz swoje nadzieje na lepszą przyszłość. Zatrudnia się na budowie, a wkrótce dołącza do niego siostra Julia...

Ta książka porwała mnie od pierwszych stron. Po skończeniu pierwszego rozdziału byłam pewna, że wystawię jej bardzo wysoką oceną i zrobię to z pełnym przekonaniem. Zadecydowały o tym liczne walory, jakie doceniłam w tracie poznawania losów Bronisława i jego bliskich. Jednym z nich jest bardzo oryginalny i niepowielony pomysł na fabułę oraz perfekcyjne powiązanie literackiej fikcji z autentycznymi wydarzeniami, które miały miejsce w latach powojennych. Kolejnym plusem powieści jest jej klimat oddany wyraziście i bardzo plastycznie co pozwala naszej czytelniczej wyobraźni zasmakowanie tamtej rzeczywistości. Akcja książki jest wartka, styl choć niewyszukany to poprawny, zaś język potoczny właściwy środowisku jakie zostało opisane. Bardzo ciekawie wykreowani są bohaterowie. Dotyczy to zarówno postaci z pierwszego jak i drugiego planu. Wyraźnie zaznaczony jest podział na pozytywnych i negatywnych bohaterów, każdy z nich jest bardzo ludzki i ukazany zarówno z wadami i zaletami. Z kart tej opowieści wyłania się celnie odmalowany słowami obraz powojennej Polski i zmian w niej zachodzących zarówno w życiu społeczno-gospodarczym jak i politycznym. To były czasy trudne i niestabilne kiedy nadzieja mieszała się ze smutkiem, choć mimo to w sercach ludzi powoli rozwijały się plany i marzenia na lepsze jutro i dobrą przyszłość.

Po przeczytaniu tego tytułu jestem pozytywnie zaskoczona i oczarowana poznaną historią. To była wspaniała czytelnicza uczta, która dostarczyła emocji i wspaniałych wrażeń. Książka jest łatwa w odbiorze i czyta się bardzo szybko. Ta historia wciąga i porywa do brutalnego świata w którym nie ma sentymentów i ckliwości. Jest realne życie, są źli i dobrzy ludzie, którymi rządzą uczucia, porywy serca i chęć zemsty za wyrządzone krzywdy.

Reasumując jestem w pełni oczarowana historią Szymczaków i jej lekturę polecam miłośnikom sag obyczajowych oraz fanom serialu „Dom”. Ta propozycja z pewnością Was nie zawiedzie i na długo zapadnie Wam w pamięć. Nie pozostaje nic innego jak zatopić się w drugim tomie tego cyklu.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Perzka | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

Od pierwszych stron powieść zapowiada się tajemniczo, imponująco. Pobity, zakneblowany,żywcem zamurowany mężczyzna i tylko jeden oprawca. Wykonał na nim wyrok, dokonał aktu zemsty. Nie wiem kto jest kim, bo we wstępie nie padają żadne imiona i nazwiska występujących osób. Ta tajemniczość wręcz dodaje uroku i smaczku, wzmaga w czytelniku ogromną ciekawość. Cóż będzie dalej, skoro początek jest taki dobry?

Tymczasem dalej poznajemy losy rodziny Szymczaków zamieszkałych we wsi Pawlice. Mamy Władzi, najstarszego syna Bronka, Doroty, Krysi, Julii, Leszka i Jędrka. Jest rok 1946, wszyscy mają nadzieję, że nastaną lepsze czasy, że nareszcie zapanuje spokój i przede wszystkim wolność.
Niestety z dość znaczących ludzi we wsi Szymczakowie stają się wrogami ówczesnej władzy, a przede wszystkim Bartka Marczyka, który ze zwykłego chłopa za przyczyną brata działającego w szeregach UB, awansuje na przewodniczącego spółdzielni. Szymczakowie zostają pozbawieni ojcowizny, która przechodzi na rzecz...

Roman Dłużniewski | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Kiedy parę tygodni temu skończyłem "Stulecie Winnych" wiedziałem, że wkrótce sięgnę po kolejną sagę. Padło na "Spacer Aleją Róż"

Przeczytałem właśnie pierwszy tom. Książka jest urocza i poruszająca jednocześnie. Pisana bardzo prostym językiem, ale właśnie to dodaje jej zarówno uroku jak i autentyzmu. Wywłaszczeni przez czerwonych Szymczakowie zderzają się nie tylko z niesprawiedliwością reżimu. Również na polu codziennego życia spotykają ich okrucieństwa. Nowa władza nie odpuszcza.

Snuje się ta opowieść powoli, jak nić z kołowrotka. Poruszają serce poszczególne słowa i zwroty. Juliśka, Broniś, Matula... Pięknie to brzmi i pięknie się o tym czyta.
Czy dziś dorosłe rodzeństwa, dorosłe dzieci odnoszą się do bliskich takimi słowami...?

POLECAM z całego serca a sam sięgam po drugi tom.

Kiwi_Agnik | 2017-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2017

"Zawsze jest jakieś jutro, na które warto czekać..."

Niesprawiedliwość Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wyrządzająca nie mniej krzywd i przynosząca niewiele mniej bólu niż Wojna, niemniej też cięższe czasy, kiedy za sprawą zmiany władzy i dziwnych sprawiedliwie niesprawiedliwych podziałów traciło się ziemię i trzeba było za chlebem z urodzajnej wsi do rozbudowującego się miasta wyjechać.

Opowieść owiana niebanalną atmosferą, nasiąknięta jest tęsknotą i miłością, nadzieją oraz beznadzieją, naznaczona bólem i rozpaczą, lękiem i strachem, ogarnięta dobrem i złem, posiadająca bohaterów pozytywnych i negatywnych, a szeroko objęte tło historyczne urzeka czytelnika i prowokuje do emocji.

Trochę raziło mnie schematyczne nakreślenie postaci i powierzchowne opisy ich zachowań i charakterów, przez co nie do końca potrafiłam wzruszyć się dziejami Szymczaków, ale książkę doskonale mi się czytało, wiec zdecydowanie i na pewno sięgnę po następny tom.

Polecam nade wszystko wielbicielom...

allison | 2017-04-14
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2017
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Powieść ciepła, ale nieprzesłodzona, zwłaszcza że rodzinę Szymczaków dotykają liczne tragedie, które kładą się cieniem na życiu wielu jej członków.
Czyta się szybko i przyjemnie, ale momentami akcja jest przewidywalna, a narracja nieco infantylna - to powód, dla którego oceniłam całość tylko jako dobrą. Gdyby powieść była napisana bardziej kunsztownym językiem, moja opinia na pewno byłaby lepsza.

Powojenne dzieje rodziny Szymczaków, mieszkających w małej wsi, śledzi się z zainteresowaniem.
Wciąż żywe są ślady wojennych zniszczeń, ale groźne okazują się także pomysły kolektywizacyjne nowej władzy. Przed gospodarstwem najbogatszego we wsi gospodarza staje widmo parcelacji i ruiny. Do tego dochodzą konflikty z sąsiadem, który stał się aparatczykiem i nadużywa władzy...

Tak zaczyna się ta barwna opowieść, której akcja przenosi się później również do budowanej właśnie Nowej Huty, mającej być dowodem na wielkość i nieograniczone możliwości nowego ustroju.
Tu toczą się losy...

Absolutnie rewelacyjna historia!

Jak ja lubię odkrywać takie perełki. Warto jest się przemęczyć przez szereg nijakich pozycji aby odkryć coś takiego.

Znam już kunszt pisarski autorki więc spodziewałam się, że nie będę zawiedziona ale Cień burzowych chmur przerósł moje oczekiwania.

Taka powinna być właśnie dobra książka, czytelnik zatraca się i zapomina o całym świecie.

Czyta się świetnie, nie mogąc doczekać się następnej strony. Razem z bohaterami przeżywamy ich dramaty, życząc im jak najlepiej, chcąc ich ustrzec przed złem, które czyha na następnej stronie.

Powieść dzieje się kilka lat po drugiej wojnie światowej więc czasy nie są łatwe a i to co przydarza się rodzinie Szymczaków nie jest też sprawiedliwie ani dobre. Jednakże autorka nie popada w tony depresyjne i pokazuje, że zawsze jest piękno w życiu nawet kiedy wszystko wali się nam na głowę.

Pierwsza część wielkiej sagi rodzinnej. Polecam bardzo, bardzo gorąco.

Pani Edyta Świętek to wielki talent. Świeci jak jasny...

Bardzo lubię sagi rodzinne, a gdy do tego akcja rozgrywa się w moim rodzinnym mieście Krakowie i jego najmłodszej dzielnicy Nowej Hucie czego można więcej chcieć. Tylko czytać, pochłaniać każdą stronę i poznawać historię nielubianej dzielnicy.
A dlaczego nielubianej można się przekonać czytając tą powieść.
Autorka sama długo mieszkała w Nowej Hucie więc potrafiła w sposób bardzo ciekawy i rzetelny przedstawić historię budowy nie tylko huty ale i osiedli wokół niej. Zbieraniny różnych ludzi które ciągnęły na budowę żeby zarobić. Hotele robotnicze w których panował brud i kradzieże i praca ponad siły "ku chwale socjalistycznej ojczyzny"
A w to wszystko są wplecione losy rodziny Szymczaków. Najpierw najstarszy syn Bronek opuszcza rodzinne gniazdo, gdy na skutek reformy rolnej został pozbawiony ukochanej ziemi. Potem ściąga do siebie najmłodszą siostrę, prześladowaną zalotami przez przewodniczącego spółdzielni powstałej z jego ziemi.
Autorka pokazuje nam zmienne koleje losu tej...

filozof | 2018-06-11

Okładka
Takie uwielbiam.Takie,są moje ulubione.
Mają mój ulubiony klimat.
Cena
Książka z biblioteki.
Fabuła
1949 rok.Książka opowiada o budowie Nowej Huty.
Konflikt dawnego bogatego społeczeństwa.Z nową władzą.
W tle UB.Sprawy Osobiste.

Moja ocena
Nowa Huty,to budząca strach dzielnica Krakowa.
Nawet tu widać,pewne stereotypy wobec tego miejsca.
Autorka,stara się idealizować życie na wsi.Wobec miasta,co wcale nie musi być złe.
Na szczęście,tu nie ma przesady.
Władza,ludowa dobrze daję w kość ludziom.
Brakowało,mi tu większych wspomnień z okupacji.
Natomiast,plus.Dla mnie to opisy życia na wsi/
Oraz,sprswy ,które mogę nazwać kryminalne.
Widać,złą wolę UB.

Komu polecam
Tym,których ciekawi Nowa Huta.

żurawie_origami | 2017-08-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Ciężko mi jednoznacznie ocenić tą książkę. Pokładałam w niej bardzo duże nadzieje, zresztą pani Edyta Świętek jest jedną z moich ulubionych polskich pisarek powieści obyczajowych. Na pewno książka ma lepsze i gorsze momenty. Duże plusy za przedstawienie historii Nowej Huty, wplecenie prawdziwych bohaterów i wydarzeń. Kocham Kraków, a o Nowej Hucie wiem niewiele. Na minus język i znikoma analiza psychologiczna bohaterów.
Powieść czyta się bardzo szybko, sięgnę po następne części sagi nie z przymusu, ale z ciekawości jak się dalej potoczą losy rodziny Szymczaków. Moim zdaniem cykl "Spacer Aleją Róż" o wiele bardziej ciekawy i porywający niż saga "Kobiety z ulicy Grodzkiej".

Mey-Mey | 2018-08-27
Na półkach: 2018, Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Wbrew temu co twierdzi kategoria tej książki na portalu nie jest to romans. Jest to historia rodziny Szymczaków, którzy po wojnie próbują na nowo odnaleźć się w życiu i w wiejskiej codzienności.

Po dość niefortunnych wydarzeniach najstarszy z rodzeństwa Szymczaków - Bronek wchodzi w konflikt z okolicznym donżuanem, który po doznanych upokorzeniach przyrzeka zrobić wszystko, żeby zniszczyć rodzinę chłopaka.

Zaczynając czytać nie spodziewałam się, że ta historia wciągnie mnie bez reszty. Koleje życia Bronka, Doroty, Krysi, Julki czy Jędrka opisane są bardzo autentycznie - fikcja literacka doskonale wpisuje się w prawdziwą historię początków komunizmu w Polsce, który jednych wyniósł na piedestał, a innym odebrał dorobek całej rodziny.
Polecam!

Tatiasza Aleksiej | 2017-06-14

Powieść bardzo rodzinna...
Głównych bohaterów - rodzinę Szymczaków poznajemy po wojennej zawierusze. Ich losy nie są łatwe, los doświadcza ich bardzo ciężko...
Akcja toczy się na wsi, gdzie króluje zazdrość, zawiść, bieda...
Lata PRL, gdzie dominowało bezprawie, układy, pijaństwo...