Krzyk serca, czyli historia prostodusznej dziewczyny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Katherina87 | 2012-11-21

Poruszająca historia kobiety urodzonej w połowie lat 60. XX wieku na obrzeżach ZSRR, w małej azjatyckiej wiosce, w której od wieków nic się nie zmieniło. Życie ograniczone jest rygorami religii i obyczajów, kobiety są całkowicie uzależnione od mężczyzn, młode dziewczyny rodzina sprzedaje temu, kto więcej zapłaci. Bohaterka książki, ambitna niepokorna dziewczyna, postanawia wyrwać się z tego marazmu i poszukać lepszego życia w europejskiej części Rosji, ale spotyka się tam z pogardą i niechęcią, jaką żywi większość rdzennych mieszkańców do "niesłowiańskich” sąsiadów.

Sanna | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Warto. Zdecydowanie warto, ponieważ losy imigrantów z Azji Środkowej to temat, z którym chyba się jeszcze nigdy nie spotkałam z literaturze. Nie twierdzę, że losy ich wszystkich muszą być do siebie podobne, że historia Bibisz jest w jakiś sposób reprezentatywna, ale przypuszczam, że jeśli ktoś przeżył choć niewielką część z tego, jeśli czyjaś droga była choć częściowo podobna, to należy się tym ludziom dużo wsparcia, szacunku i wyrozumiałości. Po prostu warto być świadomym. Poleciłabym tę krótką książkę osobom zainteresowanym problematyką imigracji, ale także tym, którzy mają o tym zjawisku wyobrażenie zerowe – naprawdę zapada w pamięć i daje do myślenia.

Niestety, książka ma swoje wady. Historia Bibisz ma duży potencjał, który można było lepiej wykorzystać – dokładniej opisać pewne wydarzenia, może inaczej rozłożyć akcenty. Zauważyłam kilka niekonsekwencji – mam na myśli, że autorka przeczy sama sobie (np.: pisze na samym początku, że zdrobnienie Bibisz zostało wymyślone przez...

Ewa | 2012-01-31
Przeczytana: styczeń 2012

"(..) Książka ta (jej gatunek trudno jest określić) jest więcej warta od klasycznych memuarów, ma większą moc oddziaływania niż niejeden inteligentnie i pomysłowo napisany thriller. Ta historia napisana w pierwszej osobie jest tak naprawdę o nas wszystkich i dla nas wszystkich.(..)" / str. 5, Bibisz, "Krzyk Serca", wyd. Dolnośląskie, Wrocław 2006.

Wydaje mi się , że te słowa wystarczą za całą recenzję tej pozycji. Naprawdę warto przeczytać.

owocowaja | 2013-04-07

Naprawdę warto przeczytać tą książkę.

EmmaM | 2013-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2013

Rzeczywiście, jest to historia prostodusznej dziewczyny... Nic dodać, nic ująć :)

pasjonatka | 2016-11-08
Mariola Król | 2016-01-16