Ekwador. Dziennik podróży

Tłumaczenie: Oskar Hedemann
Seria: Biblioteka
Wydawnictwo: Świat Literacki
Ecuador

Ekwador to niezwykły dziennik podróży Henri Michaux do Ameryki Południowej. Nie jest to klasyczna proza podróżnicza, skoncentrowana na opisie krajobrazów i wiernej relacji faktów, spotkań, wydarzeń. Obserwacja świata zewnętrznego splata się z eksploracją własnego wnętrza, oniryczne i halucynacyjne fragmenty sąsiadują z zapisem wrażeń podróżnika.Towarzyszy temu wyjątkowy styl pisarza, który krótkie, lapidarne opisy łączy z poetyckimi pasażami.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Literacki, 2006

źródło okładki: http://sklep.czulybarbarzynca.pl/ekwador-p-1653.html

jagarkar | 2014-05-02
Przeczytana: 02 maja 2014

"Człowiek, który nie potrafi ani podróżować, ani też nie wie, w jaki sposób prowadzić dziennik, napisał ten dziennik z podróży."

Te słowa zamieścił w przedmowie Autor. I ktoś, kto również nie potrafi podróżować, pisać dziennika i nieszczególnie przepada za literaturą podróżniczą i autobiograficzną, przeczytał tę książkę i się zachwycił.

Świat Michaux jest dla mnie światem fantazji, odpoczywam i rozpływam się przy jego wizjach. Nawet w najgorszych chwilach nie traci on swojego charakterystycznego stylu, który nigdy nie wprawia czytelnika w przygnębienie (np. "W dni, kiedy odczuwam pewien niepokój w sobie, udaję się w górę miasta, tam gdzie mieszkają tubylcy.").

Dzięki licznym wtrąceniom poetyckim (które są najlepszą częścią tej książki) nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że ta podróż (jak w "Gdzie indziej") jest także zmyślona. I chyba tak do końca nie wierzę, że Michaux był w Ameryce Południowej, bo opisana przez niego podróż jest przede wszystkim podróżą...

dziś_jutro_czytam | 2016-01-24
Przeczytana: luty 2016