literatura szwedzka,

"Pisarz jest jedynie sprawozdawcą tego, co przeżył" napisał Strindberg w liście do pierwszej żony, a w liście do ostatniej dodawał: "Żyję, a żyję różnorodnym życiem wszystkich ludzi, których opisuję: szczęśliwy z tymi, którzy są szczęśliwi, zły ze złymi, dobry z dobrymi".

librumlegens | 2016-01-20
Przeczytana: 04 lipca 2015

O Pannie Julii:
Konflikt ten tak pięknie i naturalnie wygrany ma w sobie coś metafizycznego, jakiś rodzaj siły, która łamie bariery pokoleniowe czy kulturowe. Mistyka nocy świętojańskiej wręcz wyrywa go z rzeczywistego kontekstu i przenosi w sferę symboliki niemal kosmicznej. Jakież to niesamowite, że tak mocne akcenty można zamknąć na tak niewielu stronach samych dialogów.
O pozostałych:
Chciałbym, równie dużo napisać o pozostałych, zawartych w zbiorze dramatach, lecz żaden z nich nie wywarł na mnie aż takiego wrażenia jak „Panna Julia”. Każdy na swój sposób był intrygujący. Dwa ostatnie – „Gra snów” i „Sonata Widm” ze względu na frapującą symbolikę, na poruszenie ważkich tematów w sposób nieco abstrakcyjny i na przełamanie barier rzeczywistości. Pierwszy – „Mistrz Olof”, to znowuż bardzo klasyczny, rozpisany wedle kanonów, wczesny dramat Szweda, w którym można już zauważyć kiełkujące idee, które tak wspaniale rozwinął w kolejnych utworach. Ze wszystkich jednak najbardziej zapadł...

Patrycja | 2013-08-09

Przeczytałam "Ojca", "Pannę Julię" i "Grę snów". Polecam.

Joanna | 2011-05-13
Przeczytana: styczeń 2010