Spokój to każdy z nas

Seria: Zen
Wydawnictwo: Czarna Owca
Being peace
filozofia i etyka

Kiedy poddajemy się wpływowi audycji telewizyjnej, pozwalamy, żeby nami zawładnęła. Zdarzają się dobre programy, ale często jest to po prostu hałas. Chcemy jednak wpuścić do swego wnętrza coś, co nie jest nami, więc siedzimy i pozwalamy, żeby hałaśliwy program telewizyjny atakował nas, terroryzował i niszczył. Nawet jeśli cierpi przez to nasz system nerwowy, nie mamy odwagi wstać i wyłączyć telewizora, bo wtedy musielibyśmy wrócić do samych siebie.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2008

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Michal_Karol | 2018-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2018

Medytacja, poza ludźmi którzy ją rzeczywiście praktykują, ma w naszym społeczeństwie złą sławę. Uchodzi za fanaberię, kojarzy się z siedzeniem po turecku i mówieniem "om" i w ogóle z dziwnymi ludźmi. Z drugiej strony, książki o medytacji, z zwłaszcza z nurtu "mindfulness", wyrosły ostatnio jak grzyby po deszczu. Stanęły na półkach obok poradników "Potęga podświadomości" i "Jak osiągnąć szczęście w 4 tygodnie". Medytacja, czyli bycie uważnym, to nic innego jak bycie tu i teraz, bycie świadomym w każdym momencie swojego życia.

Ludzki umysł ma tendencje do ruminacji. Ruminacja to nieskończony film przewijający się w naszym umyśle: myśl, która rodzi myśl, która pociąga za sobą kolejną myśl. Poza naszą kontrolą. Często, niestety, jest to martwienie się, planowanie, odtwarzanie w głowie na nowo jakiejś przykrej sytuacji i przeżywanie jeszcze raz emocji z nią związanych, wybieganie myślami w przyszłość, zadręczanie się myślami typu: "a co będzie jeśli". Czasami myślenie o tym,...

Jakub Szwedo | 2011-02-03
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Thích Nhất Hạnh w bardzo przystępny sposób radzi jak medytować w życiu codziennym, jak żyć świadomie jak najczęściej, niekoniecznie utożsamiając się z buddyzmem zen. Łatwo się czyta, dużo anegdot, miłych historii, bardzo przyjemny klimat. Jak dla mnie idealna alternatywa do wszystkich książek typu "szczęście na wyciągnięcie ręki", "zmień swoje życie!" itp.

johnybravo84 | 2010-11-25
Przeczytana: 13 stycznia 2009

Dla szukających inspiracji w buddyźmie.

Marcin Lachowicz | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018