Spokój to każdy z nas

Okładka książki Spokój to każdy z nas Thích Nhất Hạnh
Okładka książki Spokój to każdy z nas
Thích Nhất Hạnh Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Zen filozofia, etyka
2008-01-01
2008-01-01
Michał Kłobukowski
buddyzm spokój wyciszenie

Jak zwykle u T.N. Hahn, moc miłującej dobroci, zrozumienia i współczucia. Przywraca wiarę i wypełnia serce. Jego książki są podobne, ale każdą z nich warto przeczytać. Mi się to nigdy chyba nie znudzi. Ciągle coś mnie wybija ze ścieżki, a on sprawia że i tak "wracam do domu", zapanowuje cisza, radość i ciepło.

Typowa ksiażka w tym stylu, szybką ją przeczytałem. Mogłemn sobie odpuścić.

Typowa ksiażka w tym stylu, szybką ją przeczytałem. Mogłemn sobie odpuścić.

Medytacja, poza ludźmi którzy ją rzeczywiście praktykują, ma w naszym społeczeństwie złą sławę. Uchodzi za fanaberię, kojarzy się z siedzeniem po turecku i mówieniem "om" i w ogóle z dziwnymi ludźmi. Z drugiej strony, książki o medytacji, z zwłaszcza z nurtu "mindfulness", wyrosły ostatnio jak grzyby po deszczu. Stanęły na półkach obok poradników "Potęga podświadomości" i "Jak osiągnąć szczęście w 4 tygodnie". Medytacja, czyli bycie uważnym, to nic innego jak bycie tu i teraz, bycie świadomym w każdym momencie swojego życia.

Ludzki umysł ma tendencje do ruminacji. Ruminacja to nieskończony film przewijający się w naszym umyśle: myśl, która rodzi myśl, która pociąga za sobą kolejną myśl. Poza naszą kontrolą. Często, niestety, jest to martwienie się, planowanie, odtwarzanie w głowie na nowo jakiejś przykrej sytuacji i przeżywanie jeszcze raz emocji z nią związanych, wybieganie myślami w przyszłość, zadręczanie się myślami typu: "a co będzie jeśli". Czasami myślenie o tym, "co zrobię dziś na kolację" poprzez łańcuch różnych skojarzeń prowadzi do momentu, w którym marszczysz czoło i martwisz się "a co jeśli on mnie zostawi"? albo "a co jeśli nie zdam egzaminu?". I właśnie w tym momencie, kiedy tak skupiałeś się na przeszłości (która już minęła) albo na przyszłości (której jeszcze nie ma) umknęła twojej uwadze cała teraźniejszość, czyli jedyne, co naprawdę istnieje. Nie zauważyłeś, że chłodny wiatr musnął twój policzek, że niebo ma piękne kolory, albo że - po prostu - oddychasz. Albo tego, że ktoś jest tutaj obok i właśnie cię kocha. Tak bardzo skupiasz się na rzeczach których nie ma, a które przynoszą cierpienie, że umyka ci wszystko to, co jest, a co może przynieść pokój.

Tego właśnie uczą książki Thich Nhat Hanha: jak uwolnić się od ciągłego odtwarzania cierpienia z przeszłości i jak nie martwić się przyszłością, która nigdy nie nadejdzie (bo nigdy nie jest taka, jak ją sobie wyobrażamy),a być tu i teraz, w całej rozciągłości, doświadczając tego, jaki cud wydarza się właśnie w tym momencie. Są napisane dziecięco prostym językiem, bez komplikacji i silenia się na pseudointelektualne skomplikowanie. Prawda jest prosta. Jeśli ktoś się już przemoże i odłoży na bok stereotypy dotyczące medytacji, jego życie nigdy nie będzie już takie jak wcześniej: otworzą się pierwsze drzwi do świadomości. Potem trzeba będzie przejść jeszcze przez niejedne, ale najważniejszy jest pierwszy krok.

Thích Nhất Hạnh w bardzo przystępny sposób radzi jak medytować w życiu codziennym, jak żyć świadomie jak najczęściej, niekoniecznie utożsamiając się z buddyzmem zen. Łatwo się czyta, dużo anegdot, miłych historii, bardzo przyjemny klimat. Jak dla mnie idealna alternatywa do wszystkich książek typu "szczęście na wyciągnięcie ręki", "zmień swoje życie!" itp.

Dla szukających inspiracji w buddyźmie.

Dla szukających inspiracji w buddyźmie.

• Buddyzm
  • Wiedza niepowszechna