Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Inne wydania

Eliot Rosewater, miłośnik alkoholu, a zarazem prezes niezwykle bogatej Fundacji Rosewatera, postanawia przygotować wspaniały eksperyment dotyczący natury ludzkiej... z niewielką pomocą pisarza Trouta. Otrzymujemy groteskowy, ale przerażająco dokładny obraz chciwości, hipokryzji i szaleństwa, które nas otaczają. Ta śmieszna i gorzka powieść o zwariowanym milionerze to obraz szalonej Ameryki lat sześćdziesiątych.

Justyna | 2014-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2014

„Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater” jest fenomenalnym spojrzeniem nie tylko na Amerykę, ale również na otaczający nas świat. Kurt Vonnegut zaserwował nam błyskotliwą, inteligentną satyrę o ludzkim charakterze. Na okładce napisano, że jest to przepojony jadem portret chciwości, hipokryzji i głupoty. W pełni się z tą opinią zgadzam.
Opisał „Rzekę Forsy”, z której „urodzeni żłopacze” chcą zyskać jak najwięcej. Vonnegut podkreślił przy tym, że nikt nie powinien powiedzieć, że coś takiego nie istnieje. Postrzeganie głupoty i hipokryzji przewija się przez przez całą książkę m.in.

„ Ci specjaliści od reklamy sprawili, że wszyscy bardziej się przejmujemy swoimi pachami niż Rosją, Chinami i Kubą razem wziętymi”.

„-Tato, dlaczego przeklinasz, kiedy mówię, że cię kocham?
-Jesteś jak człowiek stojący na rogu ulicy z rolką papieru toaletowego, na którym jest co kawałek wypisane słowo: „Kocham”. I każdy przechodzień, znajomy czy nieznajomy, dostaje swój kawałek. Ja nie chcę swojej...

Wojciech Gołębiewski | 2014-03-30
Przeczytana: 29 marca 2014

Kurt VONNEGUT - “Niech pana Bóg błogosławi,
Panie Rosewater,
czyli
perły przed wieprze”

WYŚMIENITE!!! Jedną gwiazdkę z dziesięciu zabrałem za zwolnienie tempa w środkowej partii. A teraz zestawmy daty powstania, samooceny Vonneguta i moje oceny, niektórych jego utworów”:
1963 - „Kocia kołyska” A+ /nie czytałem/
1965 - „Niech... ..Rosewater” A /dziewięć gwiazdek/
1969 - „Rzeżnia numer pięć” A+ /dziesięć gwiazdek/
1973 - „Śniadanie mistrzów” C /jedna gwiazdka/
1991 - „Losy gorsze od śmierci” /brak samooceny/, /jedna gwiazdka/

Narzuca się wniosek, że okres świetności, to lata sześćdziesiąte, po których nastąpiło samozadowolenie i upicie się sukcesem. Cieszmy się więc, że omawiamy pozycję, w której autor osiągnął szczyt lekkości w pisaniu satyry ...

Roman Dłużniewski | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Nie. Nie przekonam się do Vonneguta. Choćbym nie wiem jak się starał. Może to i wstyd, ale nie zrobiłem w życiu nic tak okropnego, żebym musiał podejmować kolejne próby zapoznawania się z jego twórczością.

Marta | 2015-05-24

Książka jest świetna.Jednak opis jej i tutaj w lubię czytać jak i z tyłu mojego wydania, którego tutaj nie było na liście do dodania jest mylący. W opisie jest informacja sugerująca, że to był eksperyment a to jest nieprawda. Nie jestem czepliwa, jednak kwestia to jest bardzo ważna. Eliot nie tworzył żadnego eksperymentu wszystko co robił robił z siebie od samego początku i tylko w ramach wygrania procesu na sam koniec jego ulubiony pisarz proponuje, żeby to wszystko co się działo zdefiniować jako eksperyment. Redaktor stworzył więc zły opis na koniec książki a wydawca to wydał a na do dodatek Lubimy czytać wzięło i na zasadzie kopiuj wklej bezmyślnie powtórzyło.. No nic poza tym książką jak każda tego autora rewelacyjna, jego styl pisania super, pomysł jego alter ego jak pisarza SF rewelacyjne. Styl jak zawsze kojarzy mi się z Hellerem. Książkę polecam :)

Fra_Nio | 2013-12-29

Wrażenia niezapomniane, banan na twarzy gwarantowany.
Inteligentna i zabawna krytyka głupoty i hipokryzji ludzkiej.

Marcin | 2014-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2014

Z Vonnegutem miałem problem. Słynna "Kocia kołyska" zupełnie nie przypadła mi do gustu, pamiętam że uznałem ją za zbyt dziwaczną i nie wiadomo o czym... bardzo możliwe też że jej po prostu nie zrozumiałem i nie wyłapałem tego co autor chciał przekazać. W każdym razie nie zraziłem się jeszcze na tyle do Kurta Vonneguta by zaprzestać go czytać i po naszym kolejnym spotkaniu mogę już powiedzieć że tak jakby jest między nami lepiej.

Wrażenie to wynika z tego że "Niech pana Bóg błogosławi..." jest książką może nie tyle lepszą, co bardziej z racji tego że ja po prostu zaczynam "czaić" autora, te jego specyficzne pióro i inteligentny cięty dowcip. Powieść ta choć krótka to okazuje się być celną satyrą na zmanierowanych bogaczy, wyższe sfery i bardziej ogólnie na amerykańskie społeczeństwo. Utrzymana w tonacji pół żartem pół serio w sposób zabawny i dosadny piętnuje ludzką głupotę, naiwność i hipokryzję bogaczy. Nie brakuje w niej też iście czarnego humoru. Muszę przyznać że trochę się...

Mariusz Czekej | 2016-11-21

Wszystko w koło kręci się zaś wokół $, które jest niczym dla głównego bohatera. Jedni to mają inni nie. Ci, którzy posiadają wcale na to nie zapracowali. Komu się to należy, a komu nie? Czy ciężką pracą można to zdobyć, a może trzeba się urodzić przy "rzece forsy". Jak $ zmienia ludzi? Kto jest wariatem, a kto nie? Czy to pan Rosewater zwariował czy może wszyscy w koło są nienormalni? Dostajemy masę postaci i epizodów. Choć część nie ma żadnego wpływu na fabułę, to każdy coś za sobą niesie i daję okazje do przemyśleń. To Vonnegut w wydaniu doskonałym. Każdy z tych małych fragmentów, jakie charakteryzują jego styl, jest istotny. czytając co chwila można wpaść w zadumę. Niech pana Bóg błogosławi panie Vonnegut!

pani_Klaudia | 2013-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

Wyborne i gorzkawo zabawne. Vonnegut w całej okazałości.

Marzena | 2015-03-13
Przeczytana: 13 marca 2015

Jakoś bardzo nie zachwyciła mnie ta pozycja Vonneguta. Przez większość przewija się wiele nazwisk, dat, jakieś motywy historyczne i genealogiczne, które po prostu znudziły mnie. Sam koniec natomiast, gdy już akcja się wyklarowała to opowiadanie zrobiło się przejrzyste i ciekawsze. Koniec już mnie zachwycił i zaskoczył, z racji tego mogłabym polecić.

Katarzyna | 2012-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Eliot Rosewater urodził się bogaty. Zapobiegliwość jego przodków, usunęła z jego drogi wszelkie materialne troski. Ich dewizą było: "Zagarniaj więcej, niż ci potrzeba, bo inaczej nie dostaniesz nic".

Eliot od dzieciństwa uwielbiał towarzystwo strażaków. Kiedy więc w czasie działań wojennych Drugiej Wojny Światowej przypadkowo zabił trzech z nich, doznał głębokiego psychicznego urazu. Potem nigdy nie był już taki jak przedtem. Po wojnie ożenił się i wiódł na pozór szczęśliwe życie. W końcu postanowił przenieść się do małej miejscowości, z której pochodziła jego rodzina. Wreszcie miał cel w życiu - uszczęśliwić jego mieszkańców. Ojciec Eliota, popularny senator, wyznawał zasadę, że bieda wynika z życiowej nieporadności, a nadmierna filantropia prowadzi tylko większej bierności obywateli. Eliot widział jednak w mieszkańcach miasta dawnych pionierów, którzy przybili do brzegów Nowej Anglii. To jednak nie byli ci sami ludzie. Tu nie chodziło tylko o wyuczoną bezradność, ani o brak...