Krótkie panowanie Pepina IV

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Short Reign of Peppin IV
literatura piękna
Ag2S

Najbardziej satyryczna powieść Steinbecka. Zaiste, gdyby w lutym 19.. spytać Pepina Héristala o jego wymarzony tryb życia, z kilku zaledwie zmianami opisałby życie, które wówczas prowadził. Miał pięćdziesiąt cztery lata, był szczupły, przystojny i, o ile wiedział, cieszył się dobrym zdrowiem, co oznaczało, że w ogóle nie musiał zaprzątać tym sobie głowy. Jego małżonka, Marie, znała swoje...

Najbardziej satyryczna powieść Steinbecka.

Jego małżonka, Marie, znała swoje miejsce i dobrze wywiązywała z obowiązków żony i pani domu. Była pulchna, miła i pogodna; równie dobrze mogłaby stać za barem wykwintnej restauracyjki. […] Podziwiała męża, nie próbując go zrozumieć, i udało jej się znaleźć w nim przyjaciela, co nie zdarza się w małżeństwach, gdzie na pierwszym miejscu stawia się namiętność, a nie spokój. […] Państwo Héristalowie mieli jedną pociechę – dwudziestoletnią Clotilde – obdarzoną bujnym temperamentem, ładną dziewczynę o obfitych kształtach. […]
14 lutego w sferach niebieskich doszło do wydarzenia, które miało olbrzymi wpływ na życie rodziny Héristalów […] Francja została bez rządu.
Cytat z powieści

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Andrzej2020 | 2019-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2019

Trochę jak "Król Maciuś Pierwszy", tyle, że dla dorosłych. Przypadkowy Francuz, okazawszy się potomkiem Merowingów, zostaje wybrany na króla Francji, bo politycy doszli do wniosku, że (przynajmniej chwilowo) monarchia bardziej im odpowiada niż republika. I zaczynają się rozmyślania i rozmowy o powinności (a może Powinności) wobec kraju i społeczeństwa, ciężarze, cieniach i blaskach władzy monarszej, o monarchii we współczesnym świecie (rzecz dzieje się w okolicach połowy XX wieku).
Do tego sporo humoru na wszystkich szczeblach. Spotkanie Francuzów z Amerykaninem, partie polityczne Chrześcijańskich Ateistów i Chrześcijańskich Chrześcijan, konieczność posiadania metresy (w końcu królowa angażuje metresę, lud jest zadowolony, a król metresy nie widział).

macierzanka | 2019-02-26
Na półkach: Przeczytane, Nobliści, 2019
Przeczytana: 25 lutego 2019

Przenikliwa, ironiczna, złośliwa. Doskonałe dialogi, świetna intryga. Całość można osadzić w innej kulturze, w innym kraju, i "zadziała" tak samo dobrze.
Złapałam w którymś momencie czytania skojarzenie z "Fabryką absolutu" - już się prawie popłakałam ze śmiechu, kiedy dotarło do mnie, z czego się tak naprawdę śmieję. A wtedy wszystko opada...
Jedna z najlepiej opowiedzianych historii o różnicach między tym, co deklarujemy, że chcemy zrobić/ osiągnąć/ dać innym, a tym, co naprawdę jesteśmy zrobić gotowi.

ArtP | 2019-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2019

Krótka a jakże dobra książka Steinbecka kolejny raz potwierdził że można napisać krótką książkę która jest naprawdę bardzo dobrze napisana Steinbeck tutaj absolutnie inny od pozostałych swoich pozycji . Faktycznie czytając tą książkę można zapomnieć że to właśnie ten autor pomyśleć że to całkiem ktoś inny

czytam_podrozuje | 2018-10-30
Przeczytana: 30 października 2018

Przez ostatnie lata czytam bardzo dużo, jednak moje zaległości czytelnicze są z roku na rok coraz większe.... I o zgrozo nie czytałam wcześniej Steinbecka...Wiem obciach... Ta książka jest moją pierwszą na liście. Lekka, satyryczna, bardzo szybko i przyjemnie się ją czyta. Jak na pierwszy kontakt bardzo dobra.

Moniss | 2018-09-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 29 września 2018

Steinbeck jak nie Steinbeck.
Wielokrotnie podczas lektury wracałam na stronę tytułową by się upewnić czy to aby właściwy autor, "Krótkie panowanie..." nie posiada ani sporego ładunku emocjonalnego, ani wyrazistego zarysu psychologicznego postaci, ani patosu jaki możemy znależć w jego "poważniejszych" pozycjach. Posiada natomiast niebywałą lekkość i żartobliwość o jaką bym, szczerze mówiąc, Steinbecka nie podejrzewała. Jest to przyjemna opowiastka ukazująca francuskich rojalistów i innych obywateli w krzywym zwierciadle. Naprawdę warto się z tą pozycją zapoznać.

Tomasz Wojewoda | 2018-06-10
Przeczytana: 06 czerwca 2018

WE FRANCJI, CZYLI NIGDZIE?

„Krótkie panowanie Pepina IV” jest dowodem na literacką wszechstronność Johna Steinbecka (1902-1968) – amerykański noblista przeszedł bowiem do historii literatury jako dwudziestowieczny pozytywista, pisarz wrażliwy na kwestie społeczne, opisujący życie prostych ludzi z nizin społecznych. Tymczasem, w 1957 roku zaproponował on czytelnikowi coś zupełnie odmiennego, dzieło, które powoduje, że zarzuty o monotematyczność pod adresem amerykańskiego pisarza stają się nieuzasadnione.

Rzeczywiście, „Krótkie panowanie Pepina IV” wyróżnia się na tle pozostałych prozatorskich dokonań Steinbecka, nie pasuje do jego dorobku. Wielokrotnie podczas lektury powieści przyłapywałem się na tym, że zapominam, że jej autorem jest Amerykanin, a nie Francuz. To dzieło funkcjonuje w cieniu najlepszej francuskiej tradycji literackiej – w zetknięciu nowoczesnej powieści z teatrem absurdu. Czytając satyryczne dzieło Steinbecka, do głowy przychodzą bardzo zaskakujące hipoteksty,...

Sonny | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Pierwsza książka przeczytana w tym roku i REWELACJA !!!! Mam nadzieję, że wszystkie w tym roku takie będą ;)

Dubenschmitz | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Rewelacyjna satyra. Patrząc na inne opinie sądzę, że niedoceniana książka, czy to ze względu na małą objętość, czy też tematykę odmienną od innych utworów Steinbecka. Wprawdzie to nie kaliber "Na wschód od Edenu", "Gron gniewu" i inny typ humoru, nie tak rubaszny jak w "Tortilla Flat", ale fabuła, język, konstrukcja postaci na najwyższym poziomie. Wyśmienite dialogi, na pozór banalne, to jednak przy wnikliwej lekturze okazują się ironicznymi, pełnymi szyderczego humoru, mądrości życiowej i wnikliwych spostrzeżeń na temat natury ludzkiej, polityki z całą jej hipokryzją i partykularnymi interesami, rozmowami. Szkoda czasu na chłam, dlatego należy wybierać Steinbecka.

RyBy RyBy | 2016-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Sarkazm. Takie słowo mi się nasuwa. Bardzo miły ten sarkazm, bardzo mało zobowiązujacy a jednak kunsztowny (szczególnie opisy przyrody jak z najlepszej prozy). Krótka lektura jak i krótkie panowanie :)

Paolina | 2016-04-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: kwiecień 2016

Krótka, lekka i przyjemna. Śmiałam się w głos.
Nie rozumiem ludzi, którzy krytycznie odnoszą się do tego małego dziełka. Każdy autor ma swoje lepsze i słabsze książki. Powieść o Pepinie zdecydowanie nie jest kiepska, jest inna i z takim zamiarem należy od niej podchodzić. Nie zrażać się objętością (Myszy i Ludzie także nie grzeszą ilością stron) i satyryczną tematyką.
Jak dla mnie kolejne udane spotkanie z Johnem :)