Dasz radę. Ostatnia rozmowa

Okładka książki Dasz radę. Ostatnia rozmowa
Jan Kaczkowski ks. (ksiądz)Joanna Podsadecka Wydawnictwo: WAM biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
WAM
2016-10-12
2016-10-12
ks. Jan Kaczkowski rozmowa

Okładka książki Miłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady Joanna Podsadecka, Józef Tischner
Ocena 7,7
Miłość w czasa... Joanna Podsadecka, ...
Okładka książki Bądź zmianą Marek Kamiński, Joanna Podsadecka
Ocena 7,2
Bądź zmianą Marek Kamiński, Joa...
Okładka książki Idź własną drogą Marek Kamiński, Joanna Podsadecka
Ocena 7,5
Idź własną drogą Marek Kamiński, Joa...

Ostatni wywiad z ks. Janem Kaczkowskim zapisany w formie pytań i odpowiedzi. Ponownie ksiądz formułuje wszystkie odpowiedzi w taki sposób aby nikogo nie urazić a jednocześnie dać odpowiedź. Niektóre tematy jak dla mnie zostały jedynie muśnięte, stąd pewien niedosyt, ale pewnie by dogłębnie je poruszyć potrzebna byłaby oddzielna książka.
Jest to lektura która w jakiś sposób przynosi ukojenie, wycisza i ponownie pokazuje jak bardzo w codziennym życiu brakuje kapłanów z takim normalnym spojrzeniem i otwartością na drugiego człowieka.

Jest to lektura która w jakiś sposób...

Nie jestem osobą religijną, lecz podoba mi się tok myślenia ks. Kaczkowskiego.
Szkoda, że już go nie ma wśród nas.

Nie jestem osobą religijną, lecz podoba mi się tok myślenia ks. Kaczkowskiego.
Szkoda, że już go nie ma wśród nas.

Dobra ale nie rewelacyjna. Zależy co kto che usłyszeć i przeczytać. Polecam dla szukających wyjaśnień na pytania tego świata

Bardzo się zawiodłam. Poprzednie przeze mnie przeczytane uczyły o życiu. Ta uczy o kościele katolickim i jego zasadach. Niedokończylam :(

Ostatnia książka-wywiad z ks. Kaczkowskim, nowością są tutaj odpowiedzi na pytania czytelników, pełne zrozumienia i czułości. Niesamowita postać! Niektóre z jego cytatów zostały we mnie do tej pory:

„Nie można być gościnnym wobec ludzi tożsamych z nami. Gościć można tylko innych. Jeśli nie zaczniemy być otwarci na innych, to możemy ten pusty talerz przygotowywany na stół wigilijny wyrzucić przez okno”.

„Najgorzej przekazowi Ewangelii robimy my, katolicy, z naszymi zaciśniętymi zębami, kiedy nie lubimy innych. A zwłaszcza tych myślących inaczej.”

„Rzadko mówimy i pokazujemy, że Chrystus nigdy nie dzieli, nigdy nie odrzuca. Nigdy. „Wszystko, co uczyniliście przeciwko jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Tam nigdzie nie ma gwiazdki z zastrzeżeniem: chyba, że jesteś dziwny, chyba że jesteś niepełnosprawny, chyba że jesteś innego wyznania, chyba że jesteś gejem.”

Nieustannie i niezmiennie podziwiam, jak umiejętnie ks. Kaczkowski potrafił dotrzeć do sedna sprawy, nie raniąc słuchacza. Nie bał się trudnych tematów i niejednokrotnie głosił nowatorskie przekonania, nie zawsze zgodne z myślą przewodnią Kościoła. A może właśnie zgodnie z tą myślą? z przeslaniem, by przede wszystkim widzieć i kochać bliźniego swego. Książka napisana w formie pytań i odpowiedzi, porusza trudne tematy dotyczące nie tylko wiary czy grzechu, ale i śmierci, choroby i nałogów. . Jestem pod wrażeniem osobowości ks. Jana; cenię Go za Jego otwartość, szczerość, wiedzę i rozsądek. Polecam poczytać tę refleksyjną książkę, bo naprawdę warto.

Książka jest napisana w formie pytanie-odpowiedź. W mojej opinii zbyt dużo odpowiedzi jest zbyt ogólnych bądź nie wystarczających. Zdecydowanie lepiej wypadły wcześniejsze książki.

Ksiądz Jan to zdecydowanie persona, którą warto się zainteresować. Nie ma tutaj znaczenia to jaką religie wyznajesz lub nie wyznajesz. Spojrzenie księdza na kwestię etyki, kościoła oraz medycyny jest świeże i ciekawe. Sama książka skupia się jednak przede wszystkim na kościele i relacjach z innymi. Prowadzona jest w popularnej formie Q&A ( pytania i odpowiedzi ). Książkę czyta się szybko i przyjemnie jednak nie sposób pozbyć się wrażenia, że jest niedokończona a pewne odpowiedzi księdza Jana rodzą jeszcze więcej pytań, które mogłyby zostać zadane.

Książka fajna ale mam pewnie niedosyt gdyż autor nie odpowiadał konkretnie na zadawane pytania. Czasem trudne dotyczące Kościoła.

Cenię bardzo ks. Kaczkowskiego, niestety książka mnie rozczarowała. Nie wiem czy zrzucić to na wyczerpanie księdza długą chorobą (to jeden z jego ostatnich wywiadów), ale odpowiedzi na wiele pytań, dotyczących bardzo ważnych i trudnych kwestii, są niezwykle krótkie i ogólnikowe. Zainteresowanym polecałabym inne pozycje ks. Jana.