Góra śpiących węży

Cykl: Zawrocie (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
powieść polska, Zaworcie

Inne wydania

W Górze śpiących węży kontynuacji bestselleru Tego lata, w Zawrociu Matylda musi raz jeszcze zmierzyć się z przeszłością. Kim był jej ojciec, który zginął, gdy miała pięć lat? Dlaczego pamięć o nim została całkowicie zamazana? Czy pamiętnik, list babki i stare zdjęcia znalezione w pawlaczu wystarczą, by rozwikłać tajemnicę jego śmierci? A może klucz do tajemnicy kryje się w dziwnym śnie dręczącym Matyldę?

Nina | 2017-01-21
Na półkach: 2017, Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Piękna... Chyba jeszcze lepsza niż część pierwsza, jeśli to możliwe. Tym razem Matylda stara się poznać swojego nieżyjącego ojca, jego historię, jego tajemnice, przyczynę nagłej śmierci. To do czego się dokopuje nie zawsze jest miłe. Na szczęście są też dobre strony jej poszukiwań .
To cudowna, ciepła, piękna książka. Wymaga jednak dużego skupienia podczas czytania, tak więc zamierzam zrobić sobie malutką przerwę i przeczytać coś typowo rozrywkowego.
Wielbicielom literatury pięknej polecam z pełną odpowiedzialnością.

tatiasza | 2017-03-02

Przeczytałam z wielką przyjemnością i zainteresowaniem.
Dalsze losy Matyldy a właściwie historia jej ojca, tajemnice, niedomówienia, "chowanie głowy w piasek".
Piękne Zawrocie...
Rozmowy prowadzone przez Matyldę - rewelacja.
Piękna, ciepła, pełna uroku, spokoju...
Na pewno przeczytam kolejne części :)

marysienkap | 2015-02-11
Na półkach: 2015, Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2015

"Górze śpiących węży" Hanny Kowalewskiej przyznałam najwyższą ocenę: 10/10 gwiazdek.
Drugi tom z cyklu o Zawrociu jest według mnie dużo lepszy. Historia śmierci ojca głównej bohaterki Matyldy, a także jego zagmatwane losy są zdecydowanie ciekawsze od motywów postępowania babki Aleksandry, które zostały opisane w pierwszej części pt. "Tego lata w Zawrociu".
Matylda wraca do miasta. Do pracy. Do teatru. Tym razem przekopując przeszłość musi również uważać na to, co dzieje się w teraźniejszości. Wokół niej są ludzie, którzy siejąc intrygi próbują zaszkodzić jej w życiu zawodowym.
Bohaterce udaję się zapanować nad chaosem w pracy. Gorzej dzieje się na podłożu prywatnym. Próbując dowiedzieć się czegoś o swoim ojcu, Matylda jeszcze bardziej pogłębia złe relacje z matką i siostrą.
Jako, że akcja toczy się głównie w mieście mniej jest przydługich opisów przyrody i związanych z nimi refleksji. Dzięki temu lekturę czyta się szybko, a coraz to nowsze odkrycia z przeszłości sprawiają, że...

Kasiag | 2015-03-19

Moje drugie spotkanie z Zawrociem, miejscem zarówno urokliwym, jak i pełnym tajemnic.
Okazuje się, że tajemnice Zawrocia i babki Aleksandry były dla Matyldy jedynie początkiem podróży w przeszłość. Rodzinne zagadki piętrzą się jedna po drugiej, rodząc kolejne pytania.
Hanna Kowalewska potrafi przyciągnąć czytelnika i oderwać na wiele godzin od rzeczywistości. Język, którym posługuje się autorka jest bardzo wyjątkowy; barwny, plastyczny, pełen soczystości, smaczków i niuansów, jednocześnie jest jednak prosty w wymowie, całkowicie zrozumiały. I co dla mnie najważniejsze bogaty w przekaz.
Fabuła, sama w sobie ciekawa, w połączeniu z takim stylem opowiadania sprawia, że niekiedy ciężko wrócić z Zawrocia do rzeczywistości.
Polecam :)

allison | 2012-05-30
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 29 maja 2012

Pierwszą część cyklu o Zawrociu czytałam dość dawno, więc trochę trwało, zanim w trakcie lektury "Góry śpiących węży" przypomniałam sobie wcześniejsze losy bohaterki i jej bliskich. Pewnie dlatego pierwsze sto stron czytało mi się nieco opornie.
Potem jednak było już tylko coraz lepiej.

Najciekawsze w powieści okazało się odkrywanie przez Matyldę przeszłości o ojcu. Przyznam, iż nie spodziewałam się, że ten wątek okaże się aż tak pasjonujący i zaskakujący. Dzięki niemu poznajemy nie tylko prawdę o dzieciństwie, dorosłości i przedwczesnej śmierci Jana. Odkrywamy również wiele niespodzianek związanych z matką i ojczymem bohaterki. Ostateczne rozwiązanie zagadki okazuje się zaskakujące i wyjaśnia źródła chłodnej atmosfery panującej w rodzinnym domu Matyldy.

Ciepły, wzruszający i bardzo przekonujący jest wątek przybranej rodziny Malinowskich - nietypowego klanu, który bardzo ożywia treść, wnosząc do niej i humor, i smutek, i zadumę.

Całość czyta się jednym tchem i z prawdziwą...

mroźny_poranek | 2016-09-26
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Druga część całkowicie mnie zaskoczyła. Pozytywnie.
Poznajemy trudną przeszłość i mroczne tajemnice rodziny Matyldy, a także zawiłą śmierć jej ojca.
Ta część była zdecydowanie lepsza niż pierwsza.
Zaskakujące wątki i zwroty akcji.
Jak dla mnie wiele tu zaskoczeń. Daję mocne siedem gwiazdek.

Gosik62 | 2017-03-01
Przeczytana: 01 marca 2017

Druga część cyklu "Zawrocie" jest zdecydowanie inna (lepsza?) od pierwszej. Jednakże to też nie było łatwe spotkanie z Matyldą i jej odkrywanymi tajemnicami. Bohaterka małymi kroczkami odnajduje swoją tożsamość, na nowo "odkrywa" ojca i jego wielką przysposobioną rodzinę. Jesteśmy świadkami bardzo trudnych, czasami dziwnych relacji Matyldy z matką, siostrą, szwagrem, mężczyznami jej życia, współpracownikami. To również nie jest zwykłe babskie czytadło. Książka wymaga skupienia, niektóre fragmenty wydają się przydługie i nudnawe. Pomimo to fajnie się czyta i wbrew pozorom wciąga tak, że chcemy więcej.

książek: 1932
liaguszka | 2017-02-10
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2017

Nie da się jej odłożyć...Choć zawroty głowy powodowały, że musiałam po wracać i po kilkakroć czytać te same zdania, aby do rozkołysanej świadomości dotarł ich sens - przeczytałam i czuję niedosyt. Chcę więcej.

Anna | 2016-09-05
Przeczytana: 04 września 2016

Kolejny tom cyklu Zawrocie i kolejny raz czytałam z zapartym tchem ... Książka refleksyjna w poetyckim klimacie ale nie nużąca w tym cały jej urok! Autorka pisze bardzo subtelnie, delikatnie w tej powieści wszystko płynie... obrazy swobodnie przepływają jak we śnie :) Polecam!!!!

Joasia | 2012-02-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 lutego 2012

„Góra śpiących węży” to kontynuacja „Tego lata, w Zawrociu” Hanny Kowalewskiej. Często, w przypadku wszelkich kontynuacji, książkowych czy filmowych, bywa tak, że są one słabsze od swoich pierwszych części. No właśnie… często, ale nie zawsze…:-) i taki wyjątek stanowi „Góra śpiących węży”!
Tym razem zastajemy Matyldę w szarej, ponurej miejskiej rzeczywistości, z dala od malowniczego Zawrocia. Przez przypadek, a pewnie też pod wpływem letniego „spotkania” z babką postanawia ona poznać historię swojego ojca, którego ledwie pamięta. Nie spodziewa się jednak, że tym samym obudzi wiele demonów przeszłości… a i teraźniejszość przyniesie niejedną niespodziankę...
Serdecznie polecam wszystkim miłośnikom dobrej literatury. Zapraszam do lektury, a sama zaczynam kolejne spotkanie z Matyldą w „Masce Arlekina”…:-)