Góra śpiących węży

Cykl: Zawrocie (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
powieść polska, Zaworcie

Inne wydania

W Górze śpiących węży kontynuacji bestselleru Tego lata, w Zawrociu Matylda musi raz jeszcze zmierzyć się z przeszłością. Kim był jej ojciec, który zginął, gdy miała pięć lat? Dlaczego pamięć o nim została całkowicie zamazana? Czy pamiętnik, list babki i stare zdjęcia znalezione w pawlaczu wystarczą, by rozwikłać tajemnicę jego śmierci? A może klucz do tajemnicy kryje się w dziwnym śnie dręczącym Matyldę?

marysienkap | 2015-02-11
Na półkach: 2015, Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2015

"Górze śpiących węży" Hanny Kowalewskiej przyznałam najwyższą ocenę: 10/10 gwiazdek.
Drugi tom z cyklu o Zawrociu jest według mnie dużo lepszy. Historia śmierci ojca głównej bohaterki Matyldy, a także jego zagmatwane losy są zdecydowanie ciekawsze od motywów postępowania babki Aleksandry, które zostały opisane w pierwszej części pt. "Tego lata w Zawrociu".
Matylda wraca do miasta. Do pracy. Do teatru. Tym razem przekopując przeszłość musi również uważać na to, co dzieje się w teraźniejszości. Wokół niej są ludzie, którzy siejąc intrygi próbują zaszkodzić jej w życiu zawodowym.
Bohaterce udaję się zapanować nad chaosem w pracy. Gorzej dzieje się na podłożu prywatnym. Próbując dowiedzieć się czegoś o swoim ojcu, Matylda jeszcze bardziej pogłębia złe relacje z matką i siostrą.
Jako, że akcja toczy się głównie w mieście mniej jest przydługich opisów przyrody i związanych z nimi refleksji. Dzięki temu lekturę czyta się szybko, a coraz to nowsze odkrycia z przeszłości sprawiają, że...

Kasiag | 2015-03-19

Moje drugie spotkanie z Zawrociem, miejscem zarówno urokliwym, jak i pełnym tajemnic.
Okazuje się, że tajemnice Zawrocia i babki Aleksandry były dla Matyldy jedynie początkiem podróży w przeszłość. Rodzinne zagadki piętrzą się jedna po drugiej, rodząc kolejne pytania.
Hanna Kowalewska potrafi przyciągnąć czytelnika i oderwać na wiele godzin od rzeczywistości. Język, którym posługuje się autorka jest bardzo wyjątkowy; barwny, plastyczny, pełen soczystości, smaczków i niuansów, jednocześnie jest jednak prosty w wymowie, całkowicie zrozumiały. I co dla mnie najważniejsze bogaty w przekaz.
Fabuła, sama w sobie ciekawa, w połączeniu z takim stylem opowiadania sprawia, że niekiedy ciężko wrócić z Zawrocia do rzeczywistości.
Polecam :)

mroźny_poranek | 2016-09-26
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Druga część całkowicie mnie zaskoczyła. Pozytywnie.
Poznajemy trudną przeszłość i mroczne tajemnice rodziny Matyldy, a także zawiłą śmierć jej ojca.
Ta część była zdecydowanie lepsza niż pierwsza.
Zaskakujące wątki i zwroty akcji.
Jak dla mnie wiele tu zaskoczeń. Daję mocne siedem gwiazdek.

allison | 2012-05-30
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 29 maja 2012

Pierwszą część cyklu o Zawrociu czytałam dość dawno, więc trochę trwało, zanim w trakcie lektury "Góry śpiących węży" przypomniałam sobie wcześniejsze losy bohaterki i jej bliskich. Pewnie dlatego pierwsze sto stron czytało mi się nieco opornie.
Potem jednak było już tylko coraz lepiej.

Najciekawsze w powieści okazało się odkrywanie przez Matyldę przeszłości o ojcu. Przyznam, iż nie spodziewałam się, że ten wątek okaże się aż tak pasjonujący i zaskakujący. Dzięki niemu poznajemy nie tylko prawdę o dzieciństwie, dorosłości i przedwczesnej śmierci Jana. Odkrywamy również wiele niespodzianek związanych z matką i ojczymem bohaterki. Ostateczne rozwiązanie zagadki okazuje się zaskakujące i wyjaśnia źródła chłodnej atmosfery panującej w rodzinnym domu Matyldy.

Ciepły, wzruszający i bardzo przekonujący jest wątek przybranej rodziny Malinowskich - nietypowego klanu, który bardzo ożywia treść, wnosząc do niej i humor, i smutek, i zadumę.

Całość czyta się jednym tchem i z prawdziwą...

Anna | 2016-09-05
Przeczytana: 04 września 2016

Kolejny tom cyklu Zawrocie i kolejny raz czytałam z zapartym tchem ... Książka refleksyjna w poetyckim klimacie ale nie nużąca w tym cały jej urok! Autorka pisze bardzo subtelnie, delikatnie w tej powieści wszystko płynie... obrazy swobodnie przepływają jak we śnie :) Polecam!!!!

basiunia | 2015-06-29

Pierwszą część czytało się z trudnością, ale gdy dostroiłam się do języka powieści to jest to mistrzostwo. Wspaniała powieść o poszukiwaniu swego miejsca na ziemi, miłości i człowieczeństwa.

Joasia | 2012-02-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 lutego 2012

„Góra śpiących węży” to kontynuacja „Tego lata, w Zawrociu” Hanny Kowalewskiej. Często, w przypadku wszelkich kontynuacji, książkowych czy filmowych, bywa tak, że są one słabsze od swoich pierwszych części. No właśnie… często, ale nie zawsze…:-) i taki wyjątek stanowi „Góra śpiących węży”!
Tym razem zastajemy Matyldę w szarej, ponurej miejskiej rzeczywistości, z dala od malowniczego Zawrocia. Przez przypadek, a pewnie też pod wpływem letniego „spotkania” z babką postanawia ona poznać historię swojego ojca, którego ledwie pamięta. Nie spodziewa się jednak, że tym samym obudzi wiele demonów przeszłości… a i teraźniejszość przyniesie niejedną niespodziankę...
Serdecznie polecam wszystkim miłośnikom dobrej literatury. Zapraszam do lektury, a sama zaczynam kolejne spotkanie z Matyldą w „Masce Arlekina”…:-)

atram_78 | 2012-03-11
Przeczytana: 11 marca 2012

Większość książki oceniam bardzo dobrze. Ciężko czytało mi się jedynie kilka ostatnich rozdziałów. Natłok życiowych obowiązków spowolnił znacząco lekturę i zapewne miał wpływ na jej odbiór.
Świetny epilog wynagrodził mi jednak te kilkanaście męczących stron. Polubiłam Matyldę, jej pokręconą rodzinę i Zawrocie na tyle, że wkrótce pewnie sięgnę po kolejne tomy cyklu.

Anna | 2014-01-13
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Pamiętałam, bo czytałam „Górę śpiących węży” już dawniej, że jest to pozycja godna uwagi. Zapomniałam tylko dlaczego. Ale kilka pierwszych zdań i już wiedziałam, że nie można bezkarnie wejść do świata Zawrocia, ot tylko na chwilę.
Ten klimat, ni to niesamowitości, ni to swojskości, w końcu roztrząsamy wraz z główną bohaterką Matyldą temat rodzinnych tajemnic, a takie są w każdej rodzinie, nie daje się porzucić przed ich ujawnieniem.
Powieść pachnie jeszcze pierwszą częścią cyklu, ale zdarza się w różnych miastach, w drodze, w poszukiwaniach, w różnych czasach. Zawrocie wyznacza natomiast miejsce spotkania znalezionej rodziny Malinowskich, moment ujawnienia kolejnych sekretów, a jednocześnie – jest to przestrzeń, z której ponownie Matylda wychodzi do zmian. Po bratnich rozmowach, po odebranym telefonie, po doświadczeniu na sobie nie tylko pozytywnego działania członków rodziny, tej „rodzonej” i tej przybranej, po raz kolejny Matylda zmienia ton narracji prowadzonej do babki, od...

Agnieszka-Wawka | 2014-08-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014, EBOOK
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Jak przysiadłam do książki to nie mogłam się oderwać,piękna historia napisana pięknym językiem. Cieszę się już na kolejne spotkanie z bohaterami :).