Czternasta część

10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
olaf2009

olaf2009 | 2016-11-16
Przeczytana: 14 listopada 2016

Pani Teodora od zawsze była służącą w swoim domu ojcu i bratu. Z tego powodu nie posłano ją na nauki aby zdobyła wykształcenie albo zawód. Gdy dorosła narzeczony bez słowa wyjechał, a ona musiała się opiekować chorym ojcem. Po śmierci ojca do domu wprowadziła się bratowa, która ją nienawidziła. Pani Teodora postanowiła upomnieć się należną jej połowę majątku ojca. Udaje się w tej sprawie po opinię prawną. Prawnik oznajmia jej, że ze względu na to, iż ojciec nie zostawił testamentu, a ona jest kobietą, to zgodnie z obowiązującym prawem należy jej się nie połowa majątku, a tylko czternasta część.... Nowela podejmująca problematykę niesprawiedliwości społecznej. Autorka sama umieszcza siebie jako jedna z bohaterek i może przyglądać się wydarzeniom z perspektywy, a także poznać opinie i inne punkty widzenia dotyczące tych samych zdarzeń. Poruszająca. Ze względu na tematykę i polifoniczność - ponadczasowa.

Marcelina | 2016-10-15
Na półkach: Chcę przeczytać, Klasyka