rozwińzwiń

Przeprowadzę cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu

Okładka książki Przeprowadzę cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu Justyna Dąbrowska
Okładka książki Przeprowadzę cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu
Justyna Dąbrowska Wydawnictwo: Agora reportaż
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2023-05-31
Data 1. wyd. pol.:
2023-05-31
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326841927
Tagi:
literatura polska kobieta matka poród
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (58) / 2022 Justyna Dąbrowska, Zosia Dzierżawska, Daniel Gutowski, Marcin Jacoby, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Wojciech Kuczok, Andrzej Leder, Karolina Lewestam, Edouard Louis, Charlotte Malterre-Barthes, Paweł Marczewski, Andrew Pettegree, Kinga Piotrowiak-Junkiert, Ada Adu Rączka, Redakcja magazynu Pismo, Bryan Washington
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Justyna Dąbrowska,&...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 2 (38) / luty 2021 Justyna Dąbrowska, Karol Grygoruk, Elle Hunt, Joanna Lech, Bolesław Leśmian, Karolina Lewestam, Paulina Maślona, Andrzej Mencwel, Ania Morawiec, Joanna Mueller, Izabela O’Sullivan, Daniel Petryczkiewicz, Michał Rzecznik, Bartek Sabela, Paweł Sołtys, Mery Spolsky, Ewa Stusińska, Adelajda Truścińska, Marcin Wicha
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Justyna Dąbrowska,&...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (24) / grudzień 2019 Wojciech Bonowicz, Jakub Certowicz, Justyna Dąbrowska, Zuzanna Ginczanka, Karol Grygoruk, Ben Judah, Anna Kiedrzynek, Magdalena Koryntczyk, Jelena Kostiuczenko, Karolina Lewestam, Lena Piękniewska, Kaja Puto, Barbara Sadurska, Zofia Sawicka, Filip Springer, Jakub Szczęsny, Areta Szpura, Marcin Wicha
Ocena 7,2
Pismo. Magazyn... Wojciech Bonowicz, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
79 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
770
45

Na półkach: , ,

Bardzo trudna, ale ważna i niestety prawdziwa książka. Według mnie lektura obowiązkowa dla wszystkich, zarówno kobiet jak i mężczyzn, a przede wszystkim osób z ochrony zdrowia, które same mogą mieć wpływ na zmianę sytuacji.

Bardzo trudna, ale ważna i niestety prawdziwa książka. Według mnie lektura obowiązkowa dla wszystkich, zarówno kobiet jak i mężczyzn, a przede wszystkim osób z ochrony zdrowia, które same mogą mieć wpływ na zmianę sytuacji.

Pokaż mimo to

avatar
737
727

Na półkach: , ,

"Już mówiłam wcześniej, traumy nie da się wymazać. Niemówienie nie oznacza, że to zniknie, raczej wróci przy okazji jakiejś słabości." (str. 201)

To jest książka dla każdego i każdej, bo opowiada o najintymniejszym momencie życia człowieka, czyli kiedy przychodzi na ten świat i oczywiście kobiecie, która go na ten świat przeprowadza. Najczęściej wyczekiwany, wymarzony moment w naszej rzeczywistości szpitalnej może okazać się koszmarem, który odwróci oczy od radości narodzin, stłamsi szczęście z wyczekiwanego potomka. Pani Justyna Dąbrowska nie odkryła jakiejś nowości, ale zebrała te zdarzenia, doświadczenia i historie i unaoczniła, dodatkowo opowiedziała o tym w mediach. Pokazał, że ten koszmarek cały czas ma się dobrze.

To w mojej opinii bardzo ważna książka, bo pokazuje jak człowiek, człowiekowi, kobieta, kobiecie w najtrudniejszym momencie życie nie chce pomóc, wesprzeć, okazać odrobiny szacunku, życzliwości i otuchy. Autorka porusza w pierwszej części te problemy, które były i moimi doświadczeniami; skazanie na samotność, atak, brak szacunku w chwili najważniejszej w życiu kobiety, albo pary oczekującej dziecka. Pokazuje sytuacje, które potem zostają na lata, albo nawet do końca życia.

Zagłębiając się w opowieści kobiet byłam poruszona, bo były to też moje wspomnienia. Dźwięczało cały czas pytanie, dlaczego sobie to robimy, my kobiety? W książce parę razy padło, że to hierarchiczność, potrzeba władzy są temu winne, a ja myślę, że to wrodzony i kulturowy brak szacunku i empatii do drugiego człowieka. "Trzeba mieć poczucie wpływu, przekonanie, że coś możemy. A nasze szpitale to jest emanacja relacji folwarcznych. To się na szczęście zmienia. Ale za wolno." (str. 205) Potrzeba górowania nad kimś, nie ważne w jakiej sytuacji, aby zwiększać poczucie ważności i wartości, szkoda, że nie zostaje po tym niesmak, poczucie pustki a nawet wstyd. Chociaż nie wiem? Bardzo to przykre i smutne, ale też straszne, że to się nie za bardzo zmienia, było dwadzieścia lat temu, dziesięć i to samo słyszę, że dwa lata temu jest tak samo. Książka pokazuje zależność jednostki od wszechmocnej władzy kilku osób z instytucji. "Katarzyna ujmuje sedno tego zjawiska, gdy mówi: "Gdy jest się w sytuacji takiej zależności jak w porodzie, to łatwo kupić od przedstawicielki instytucji opowieść: "tak musi być", "co ja tam wiem". Wtedy rzeczywiście nic się nie wie na pewno, właśnie dlatego, że się jest tak bardzo zależną od innych." (str. 152) Poczucie upokorzenia, niepewności i zależności jest okropne w sytuacji okołoporodowej i to, że znikąd pomocy.

Autorka pokazała też, co istotne i ważne, inne systemy, w innych europejskich krajach, w których też pracują polskie położne, dla których podejście do rodzącej jak do partnerki jednego wydarzenia lub wspólnego przedsięwzięcia jest daleko różne niż w polskich szpitalach. To się czyta jak bajkę, jak wymarzoną sytuację. Można tylko mieć nadzieję, że tak będzie i u nas, kiedyś, gdzieś...

Dla mnie bardzo ważna książka i polecam każdemu. To się dzieje tu i teraz, na naszych oczach, w naszej mocy.

"Już mówiłam wcześniej, traumy nie da się wymazać. Niemówienie nie oznacza, że to zniknie, raczej wróci przy okazji jakiejś słabości." (str. 201)

To jest książka dla każdego i każdej, bo opowiada o najintymniejszym momencie życia człowieka, czyli kiedy przychodzi na ten świat i oczywiście kobiecie, która go na ten świat przeprowadza. Najczęściej wyczekiwany, wymarzony...

więcej Pokaż mimo to

avatar
205
34

Na półkach:

Wierzę, że ta książka może być terapeutyczna dla wielu kobiet, którym przyjdzie ją przeczytać

Wierzę, że ta książka może być terapeutyczna dla wielu kobiet, którym przyjdzie ją przeczytać

Pokaż mimo to

avatar
227
46

Na półkach:

Bardzo ważna książka, w której porusza się tematy związane z porodem i połogiem. Trochę mi zabrakło spojrzenia z drugiej strony, pomimo że były wywiady z poloznymi, to nie było takich z pierwszej linii. Rozmowy z poloznymi z Austrii czy innych krajów są ciekawostką, ale powinna też znaleźć się rozmowa z położną, która pracuje w Polsce, w szpitalu, gdzie są duże braki kadrowe. Myślę, że niektóre zaniedbania nie są popełnione specjalnie, tylko wynikają z realii, które są na polskich porodówkach. Ale książka warta przeczytania i zastanowienia się nad problemem.

Bardzo ważna książka, w której porusza się tematy związane z porodem i połogiem. Trochę mi zabrakło spojrzenia z drugiej strony, pomimo że były wywiady z poloznymi, to nie było takich z pierwszej linii. Rozmowy z poloznymi z Austrii czy innych krajów są ciekawostką, ale powinna też znaleźć się rozmowa z położną, która pracuje w Polsce, w szpitalu, gdzie są duże braki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
736
549

Na półkach:

„To książka zarówno dla kobiet, które zostały źle potraktowane, pozostały z traumą, jak i dla tych, które chcą świadomie przygotować się do porodu, zastanowić nad tym, jakie mają potrzeby i dowiedzieć się, jakie mają prawa w porodzie. Książka będzie także nieocenioną pomocą dla wszystkich osób, które chcą prawdziwie wspierać kobiety w czasie, kiedy stają się matkami.” (źródło: Wydawnictwo Agora)

I tyle. Wszystko, co chciałabym przekazać, wydawnictwo idealnie ubrało w słowa. Dodam tylko, że to bardzo ciężki, ale ważny i wartościowy tytuł — przynajmniej w moim odczuciu, bo nie będzie to pozycja dla każdego. Pomaga zrozumieć i przepracować pewne rzeczy.

„To książka zarówno dla kobiet, które zostały źle potraktowane, pozostały z traumą, jak i dla tych, które chcą świadomie przygotować się do porodu, zastanowić nad tym, jakie mają potrzeby i dowiedzieć się, jakie mają prawa w porodzie. Książka będzie także nieocenioną pomocą dla wszystkich osób, które chcą prawdziwie wspierać kobiety w czasie, kiedy stają się matkami.”...

więcej Pokaż mimo to

avatar
355
104

Na półkach:

Mocne. Ale bardzo ważne...

Mocne. Ale bardzo ważne...

Pokaż mimo to

avatar
19
6

Na półkach:

Po własnym traumatycznym porodzie ratowałam się ta książką. Pomogła mi zrozumieć że to co przeżyłam miało prawo być nazwane traumą, że niestety jest wiele kobiet które czuły podobnie, że są sposoby by sobie pomóc. Ta książka pomogla mi zrozumieć własne emocje i zdecydować się aby sięgnąć po pomoc. Polecam wszystkim kobietom, nie tylko tym które przeszły coś takiego. Może coś się w końcu zmieni....

Po własnym traumatycznym porodzie ratowałam się ta książką. Pomogła mi zrozumieć że to co przeżyłam miało prawo być nazwane traumą, że niestety jest wiele kobiet które czuły podobnie, że są sposoby by sobie pomóc. Ta książka pomogla mi zrozumieć własne emocje i zdecydować się aby sięgnąć po pomoc. Polecam wszystkim kobietom, nie tylko tym które przeszły coś takiego. Może...

więcej Pokaż mimo to

avatar
42
42

Na półkach:

Książka Justyny Dąbrowskiej „Przeprowadzę Cię na drugi brzeg” podzielona jest na dwie części. W pierwszej autorka oddaje głos kobietom, które podczas porodu zostały nieludzko potraktowane. Ich ból fizyczny i psychiczny związany z porodem nie został zauważony i uznany, ale nie tylko. Część kobiet doznała przemocy fizycznej i psychicznej ze strony personelu oddziałów położniczych. Zaczynając od niezapowiedzianego, siłowego rozszerzania wejścia do pochwy, przez inwektywy skierowane do pacjentek, a na braku zgody na poruszanie się w trakcie porodu kończąc.

Ten ostatni punkt jest znany większości rodzących kobiet. Położne nie pozwalają zmieniać pozycji, wstawać. Rodząca musi leżeć na łóżku plackiem i najlepiej o nic nie pytać. Nie we wszystkich szpitalach jest zgoda na korzystanie ze sprzętu, który może pomóc uśmierzyć ból np. z piłki. Niestety tak samo popularny jest brak zgody na znieczulenie. Pacjentki są zbywane, personel mówi im, że ten ból to jeszcze nic i żeby nie przesadzały. Kto dał im prawo do decydowania? Każdy ma swój próg bólu. Co dla jednego jest znośne, dla drugiego może być nie do wytrzymania.

Podobnie jest z planem porodu. Większość osób o nim słyszała, ale czy ktokolwiek z pracowników zwraca nie niego uwagę? Personel medyczny raczej daje kobietom do zrozumienia, że są roszczeniowe…

Przykro mi to pisać, ale czytając tę książkę ucieszyłam się, że nigdy nie będzie mi dane rodzić naturalnie.

Druga część książki jest trochę podbudowująca. Trochę bo jest to rozmowa z położnymi, ale w przeważającej części nie pracującymi w Polsce. Opowiadają o tym jak rodzenie dziecka i współpraca położnej z kobietą wyglądają w ich kraju. Niektóre opisują to wydarzenie w taki sposób, że aż miałam ochotę kiedyś tego doświadczyć. Jednak chwilę później przypomniałam sobie, że mieszkam w Polsce i jesteśmy w tym temacie daleko za innymi krajami.

Książka bardzo ciekawa, ale dla osób, które miały trudny poród może być trudna. Może obudzić nieprzyjemne wspomnienia, które nie zostały przepracowane. Bardzo się cieszę, że miałam okazję przeczytać tę książkę.

Książka Justyny Dąbrowskiej „Przeprowadzę Cię na drugi brzeg” podzielona jest na dwie części. W pierwszej autorka oddaje głos kobietom, które podczas porodu zostały nieludzko potraktowane. Ich ból fizyczny i psychiczny związany z porodem nie został zauważony i uznany, ale nie tylko. Część kobiet doznała przemocy fizycznej i psychicznej ze strony personelu oddziałów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Książka oddaje głos kobietom, dla których doświadczenie porodu okazało się traumatyczne. Ale nie chodzi tylko o to, by dotrzeć z prawdą o tym, jak wygląda rzeczywistość polskich oddziałów położniczych w trzeciej dekadzie XXI wieku, choć jest to ważne i trudne zadanie Moim zdaniem najważniejsze jest danie możliwości czytającym, aby zmierzyli/ły ię z własnymi emocjami i mogli/ły wrócić do własnych doświadczeń porodowych. Tych bliskich, ale i tych całkiem odległych i, wydawało się, zapomnianych. To pozwala na znalezienie nowych sposobów myślenia i symbolizowana, a więc wyrażania slowami przeżyć, które często pozostają zamknięte w ciele na lata.

Książka oddaje głos kobietom, dla których doświadczenie porodu okazało się traumatyczne. Ale nie chodzi tylko o to, by dotrzeć z prawdą o tym, jak wygląda rzeczywistość polskich oddziałów położniczych w trzeciej dekadzie XXI wieku, choć jest to ważne i trudne zadanie Moim zdaniem najważniejsze jest danie możliwości czytającym, aby zmierzyli/ły ię z własnymi emocjami i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
285
225

Na półkach:

Mam mieszane uczucia. Książka składa się z 2 części - rozmow z kobietami, które przeżyły traumę okołoporodowa oraz rozmów z ekspertami. Brakuje mi rozbudowania tych części. Tych historii było za mało, myśle, ze tutaj temat nie został wyczerpany. Ponadto zabrakło mi rozmów z kobietami, które miały udany poród i mogą w kontrze przedstawić, jak wyglada dobry poród. Uważam tez, ze zabrakło tutaj szerszego grona rozmówców, jeżeli chodzi o ekspertów, chociaż y lekarza położnika. Dodatkowo książka jest bardzo cienka, czyta się ja na raz. Owszem, wyciągnęłam wnioski dla siebie, na swój poród, ale pozostaje niedosyt.

Mam mieszane uczucia. Książka składa się z 2 części - rozmow z kobietami, które przeżyły traumę okołoporodowa oraz rozmów z ekspertami. Brakuje mi rozbudowania tych części. Tych historii było za mało, myśle, ze tutaj temat nie został wyczerpany. Ponadto zabrakło mi rozmów z kobietami, które miały udany poród i mogą w kontrze przedstawić, jak wyglada dobry poród. Uważam tez,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    159
  • Przeczytane
    89
  • Posiadam
    8
  • 2023
    8
  • Audiobooki
    5
  • Teraz czytam
    4
  • Audiobook
    3
  • Reportaż
    3
  • Kobieta
    2
  • Popularnonaukowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przeprowadzę cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu


Podobne książki

Przeczytaj także