Wyznania właściciela klubu Piękny Pies

Maciej Piotr Prus Wydawnictwo: EMG literatura piękna
EMG
2009-01-01
2009-01-01

Jedna z tych książek, która wyłania się z oparów alkoholu, z miejsca gdzie unosi się papierosowy dym. Garść opowiastek z kultowego miejsca towarzyskiego dla Królewskiego Miasta Krakowa, wizerunki postaci przewijających się przez ten lokal. Jest zabawnie, refleksyjnie, nostalgicznie, z ciekawością sięgnąłem po ten tytuł, zachęcony wspomnieniami Poety Marcina Świetlickiego – swego czasu częstego gościa tego klubu. Choć obecnie, po kolejnych przenosinach nie jest to chyba ten sam lokal co przy ul. Św. Jana czy Sławkowskiej. Kraków też już nie jest taki sam, jak wtedy gdy kupiłem tę książkę w Księgarni „Hetmańskiej”. Tej placówki także już nie ma. Dobrze, że pozostała chociaż książka. U mnie duży plus.

Jest to moje drugie spotkanie z opowiadaniami Macieja Piotra Prusa, i tak jak w "Trupach polskich" dostrzegam w nich ten ciekawy, wyróżniający się spośród innych styl, który zwraca uwagę. Zdecydowanie warto zajrzeć do tej cienkiej objętościowo książeczki, która kryje w sobie wiele treści. Oczywiście, nie jest to typ literatury, który będzie odpowiadał każdemu, jednakże sądzę, że wielbiciele prozy Pilcha czy Bukowskiego będą usatysfakcjonowani. Zastanawia mnie, dlaczego autor, nie jest szerzej znany? Jego opowiadania, trochę rzeczywiste, trochę satyryczne, pełne realizmu magicznego, mają w sobie wiele uroku. Miejscem akcji jest bar "Piękny Pies", który staje się tłem wielu zdarzeń oraz pijackich burd. Plejada bohaterów, którzy pojawiają się w knajpie jest tak różnorodna, że wywołuje w czytelniku mnóstwo, różnego rodzaju emocji- od rozbawienia do rozdrażnienia. Bar staje się dla bohaterów domem, a współtowarzysze picia- rodziną. Myślę, że warto przeczytać.

Niby to tylko zbiór środowiskowych, barowych opowiastek. Ale opowiastek całkiem udanych. Przyjemnie jest usiąść sobie na krakowskim Rynku, na jednej z ławek okalających pomnik Wieszcza, poczekać na hejnał o pełnej godzinie i przeczytać jedno, lub dwa. A jeżeli się spodoba, wsiąść w tramwaj, pojechać na ulicę Bożego Ciała na Kazimierzu, wstąpić na piwo, lub dwa - i popatrzeć, czy przypadkiem wokół nie dzieją się nowe opowieści.

Może nie do końca są to "wyznania", a raczej bardziej "opowiadania", ale na pewno trochę jest w nich prawdy. Czyta się przyjemnie i szybko.

Można przeczytać w oczekiwaniu na nowe otwarcie Psa. Później lepiej iść do baru. (Ale są udane fragmenty.)

Jedna z trzech książek o demonach, z których nie wszyscy potrafią się wyzwolić. Te dwie pozostałe to "Pod Mocnym Aniołem" i " Pod wulkanem". Opowiadanie z muchą w roli głównej świetne.

• Do kupienia
  • Studia