Franio

Tłumaczenie: Radek Knapp
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
FRANIO; KOMET; JULIUS GEHT NACHT HAUSE
jusola

"Franio" - zbiór opowiadań Radka Knappa - to pełna osobliwego, poetyckiego humoru, ciepła i nostalgiczna opowieść o Polsce, obecnej w marzeniu i w pamięci krainie dzieciństwa, w której zatrzymał się czas, a ludzie po prostu są i niegdzie się nie spieszą. Wspomnienie miejsca, w którym zwyczajność staje się niezwykła.

magdalia | 2016-09-26

Cudowna lektura, lekka, choć nie prostacka, skromna miniaturka napisana pięknym językiem, głęboka i mądra gdy trzeba. Do tego z odrobiną niewymuszonego humoru i nutką magii - dokładnie tak jak lubię. Bardzo miłe zaskoczenie, na pewno jeszcze powrócę do tego autora :-)

Martin | 2015-12-11
Przeczytana: 1998 rok

Piękna książka, bardzo udany debiut młodego wówczas autora, doceniony i nagrodzony w Niemczech i w Austrii. Opowiadania mają nastrój trochę jak u Hrabala, ale w sumie podobały mi się bardziej niż teksty Hrabala, za którymi nie przepadam. Zwłaszcza "Kometa" godna polecenia, ale też tytułowe.

IvonaS | 2015-05-27
Przeczytana: 05 maja 2015

Z pozoru różne opowiadania łączy miejsce akcji. Wydarzenia rozgrywają się w tajemniczym Aninie, małej miejscowości pod Warszawą, gdzie dzieją się niesamowite rzeczy. Świat narracji przenika magiczna powieka nadzwyczajności. Już od pierwszego opowiadania wiem, że w Aninie może wydarzyć się wszystko a zjawiska te, nie koniecznie będzie można wytłumaczyć racjonalnie. Nad całą opowieścią czuwa jednak ogromne poczucie humoru autora. Lekkie, często absurdalne dialogi, komizm sytuacyjny a nawet opisane wprost żartobliwe sytuacje sprawiają, że całą książkę czyta się bardzo przyjemnie. Jest tutaj nie tylko nutka tajemniczości, magizm, komizm i częste nawiązania do wiedeńsko – polskich historii ale coś co sprawia, że chce się w to wszystko uwierzyć.

więcej tu: http://iwonas.blogspot.de/2015/05/franio-w-aninie.html

robinslav | 2016-07-28

No dobra... "szóstka" ...ale nie bardzo wiem dlaczego Stanisław Lem tak się w swoim wstępie do zbiorku opowiadań Knappa "rozczula"!?

LifeOnMars | 2011-04-18
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 18 kwietnia 2011

Kurcze, sama nie wiem, co myśleć o tej książce. Każda historia niejako jest ze sobą powiązana, ale jednak każda jest z innej parafii. Fajny styl pisania, fajnie się czytało, ale jednak mam mieszane uczucia.

Molina_ksiazkowa | 2015-08-14
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Bardzo pozytywna lektura. Przywołuje mi na myśl absurdalny świat Brunona Schulza, daje do myślenia. Z pozoru lekka jednak z głębokim przekazem... Gorąco polecam :)

Katarzyna Goldmann | 2012-05-27

Zabawna i lekka lektura. Pobudza do refleksji.

Bathory | 2016-08-25
julla | 2016-02-28