świat bezprzedmiotowy

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
8 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

Malewicz w klasycznej rozprawie, opublikowanej po raz pierwszy w Niemczech w 1927 roku na łamach Bauhausu, analizuje koncepcje światopoglądowe kierunków malarskich od akademickiego naturalizmu, poprzez impresjonizm, Cezanne a, kubizm, a na suprematyzmie skończywszy. Autor wprowadza pojęcie elementu dodatkowego , przez który rozumie nową treść i formę, wnoszone do całego dorobku sztuki na każdym etapie jej rozwoju. Na końcu tej artystycznej ewolucji znajduje się czarny kwadrat na białym tle i suprematyzm, który jak pisał Malewicz ignoruje spowszedniałą przedmiotowość i przyznaje pierwszeństwo czystemu odczuciu.

książek: 1931
Wojciech Gołębiewski | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

Kazimierz Malewicz (1879 -1935) twórca suprematyzmu*, ale i sowiecki filozof (był nawet komunistycznym komisarzem czyli ministrem), to jeszcze jeden przykład obłędnego zawłaszczania przez nas, Polaków, sławnej osoby, która z Polską nie chciała mieć nic wspólnego. Ostatecznie przez pewien okres życia uważał się za Ukraińca, ale n i g d y nie deklarował polskości. Tworzył europejską awangardę, był prekursorem minimalizmu, a powszechną sławę zdobył czarnym kwadratem. Wikipedia o tym pisze:
"...W czerwcu 1915 Malewicz namalował obraz, na którym widnieje na białym tle pojedynczy obiekt malarski: czarny czworobok. Ten czworobok mający mało wspólnego z odwzorowaniem formy geometrycznej, jest malarskim bytem. Pierwszy cykl prac, powstałych bezpośrednio potem, był manifestacją przewagi czystego koloru, występującego pod postacią dwuwymiarowych płaszczyzn barwnych, z których każda została obdarzona własną energią. Odrzucając...

Patɾycja Pílfínk | 2015-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto uparcie twierdzi, że "Czarny kwadrat na białym tle" też by umiał namalować. Nie, nie umiałby. Nie wtedy i nie tak. A może i umiałby, ale nie namalował. Książka dla pasjonatów i dla artystycznych ignorantów.

Maga | 2018-05-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, O sztuce