Wiersze i teksty

źródło okładki: http://tezeusz.pl/

książek: 1986
Adrian Tync | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

"Wiersze i teksty" to pierwsze polskie wydanie prac Kazimierza Malewicza o sztuce w formie książki, co pozostawię bez komentarza.
Otrzymujemy w zbiorze kilkanaście utworów określonych jako wiersze oraz kilka większych szkiców - niezależnie od formy, teksty te dotyczą sztuki, a przede wszystkim malarstwa i poezji, którymi zajmował się autor.
Treść tych prac to rewolucja w sztuce, której głosicielem był sam autor, a więc odejście od mimetyzmu w malarstwie na rzecz bezprzedmiotowego suprematyzmu, zrezygnowanie w poezji ze słów na rzecz pojedynczych dźwięków/sylab, a także reforma języka muzyki.
O ile same pomysły czy poglądy na sztukę, jak również na takie sprawy, jak praca i lenistwo są bardzo zajmujące i mogą być inspiracją również obecnie, o tyle styl pisarski Malewicza jest równie rewolucyjny, co głoszone poglądy, a przez to miejscami nieco ciężkostrawny, czy wręcz irytujący. Już sama forma "kosmicznego" wiersza wydaje się w tym przypadku zbędna, gdyż teksty te mogły zostać...

Na półkach