Listy z dziesiątej wsi

Cykl: Saga z dziesiątej wsi (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

"Bóg opuścił mnie na worku z mąką”. Tak zaczyna opowieść o swoim życiu Beata, bohaterka "Listów z dziesiątej wsi”. Jej mąż Michał opuszcza ją dla innej kobiety i wyjeżdża do Londynu, a ona zostaje sama z dwoma synami – bez pracy i bez środków do życia. Ta sytuacja zmusza ją do powrotu do rodzinnego domu na wsi – w którym mieszka jej brat Kuba – do walki z poczuciem krzywdy i opuszczenia....

Zwierzyniec był przed laty piękną polską wsią. Teraz zmienia się w plantację kukurydzy. Znikają drzewa, sady, kwiaty, bo kukurydza przynosi największe dochody. Beata buntuje się, pragnie zachować choć cząstkę dawnego świata. Bierze pod opiekę zdziczały i zarośnięty Stary Park. Poznaje syna zarządcy dawnego dworu, właściciela Starego Parku. Dostaje u niego pracę i razem z nim przywraca dawną świetność temu miejscu. I po raz pierwszy w życiu sama na siebie zarabia.

Pewnego dnia na strychu znajduje pakiet pożółkłych listów. Dzięki nim śledzi dramatyczną historię życia swojej babki, która nieszczęśliwie wydana za mąż, trwała wiernie u boku niekochanego mężczyzny. Jej wsparciem przez całe życie była wymiana listów z tajemniczym Stachem. Z ich listów poznaje wstrząsające rodzinne wydarzenia z okresu wojny i po wojnie, z pobytu Stacha w areszcie na Rakowieckiej.
To niezwykły przyczynek do historii przemian powojennych.
Lektura tych listów niczym układanie puzzli odkrywa przed bohaterką wiele tajemnic i stopniowo z zagubionej kobiety czyni świadomą swej siły Beatę ze Zwierzyńca.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Listy_z_dziesiatej_wsi-p-33464-1-30-.html

książek: 1961
Piotr | 2016-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2016

Miałem ochotę sięgnąć po lekturę napisaną przez rodaczkę, stąd mój wybór. Sielska okładka obiecywała wiele, a opis również zachęcił do sięgnięcia właśnie po tę lekturę.
Książka sama w sobie jest opowieścią o kobiecie, idealnie wpasowującą się w tereny, w jakich aktualnie przebywam. Kobieta zostaje porzucona przez męża. Zostaje z dwójką chłopców, właściwie bez środków do życia. Nie rozumie tego, co się dzieje, nie widzi światełka w ciemnym tunelu. Kiedy spotyka Pawła, z czasem ofiarującego jej pracę, jej świat powoli zaczyna się układać. Ale dopiero odnalezione listy doprowadzają do większych zmian w jej świecie. Sama w sobie odnajduje siły, aby zmieniać otoczenie, walczyć z teściową, która skrzętnie ukrywa miejsce, w którym jej syn Michał przebywa.

Książka jest niezwykle smutna, nostalgiczna, ale napisana prostym językiem, doskonale pasującym do tej historii. Beata to postać prawdziwa do bólu, typowa Polka, matka z trudem wiążąca koniec z końcem, pracująca w minilokalu...

Gala | 2018-05-21
Przeczytana: 17 maja 2018

Tytuł, a zwłaszcza piękna i ujmująca okładka pozwoliły mi sądzić, że zawartość tej niepozornej książeczki jest sielsko – anielska, coś w stylu Gosiąrowskiej lub Kordel. Na pierwszy rzut oka wydawało mi się, że autorka posłużyła się stereotypem bardzo często wykorzystywanym ostatnio w literaturze. Zdradzona i porzucona kobieta, która nie potrafi sobie poradzić z problemami życia codziennego, ucieka na wieś, aby szukać szczęścia i spokoju. Jakie było moje zaskoczenie, gdy wkrótce okazało się, że to jedyny schemat w tej powieści, bo to zupełnie inna historia niż oczekiwałam. Nie jest to pozytywna lektura z szczęśliwym zakończeniem, gdyż w ładną okładkę została ubrana opowieść o postaciach pokaleczonych bardziej lub mniej przez życie, napisana specyficznym językiem, mroczna i tajemnicza.
Autorka napisała powieść niełatwą w odbiorze o ludzkim nieszczęściu i prawdziwym gorzkim życiu, opisując bez koloryzowania wiejskie życie takim, jakim jest. Wszystko w tej historii wydawało mi się...

Bardzo spodobała mi się ta powieść, chociaż to lektura trochę inna niż się spodziewałam.
To raczej opowieść głównej bohaterki z małą ilością dialogów, w zasadzie bez akcji, ale mimo to mnie bardzo wciągnęła ta historia.
Powieść podzielona jest na trzy części.
To co dzieje się obecnie, listy oraz to co działo się w życiu bohaterów wcześniej.
Obecnie Beata porzucona przez męża, samotnie wychowuje dwóch synów , wraca do domu rodzinnego w którym mieszka jej brat i czuje się bardzo nieszczęśliwa. Brat załatwia jej pracę u swojego znajomego i to trochę poprawia jej sytuacje materialna, czuje się potrzebna a jej nowy szef coraz bardziej jej się podoba.
Listy to korespondencja między babcią Beaty Barbarą a księdzem Staszkiem, który kiedyś był jej chłopakiem a później został jedynym przyjacielem. Niby z początku wydawały mi się takie oderwane od tego co dzieje się współcześnie a jednak miały swoje znaczenie.
Opowiadają o ciężkim życiu Barbary, która poślubiła niekochanego mężczyznę, a mimo...

Gosia | 2017-02-28
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 28 lutego 2017

Beata - mężatka i matka dwojga chłopców, zostaje porzucona przez męża i zostawiona bez środków do życia. Postanawia przeprowadzić się w rodzinne strony do domu brata. Musi poszukać pracy, zatrudnia się w barze, nawiązuje znajomości. Przy pracach porządkowych na strychu odnajduje stare listy swojej babci. W listach tych poznaje historię rodziny. Ciekawie się czytało tą książkę.

Poznajemy Beatę na początku powieści,którą porzucił jej mąż Michał dla innej kobiety wyjeżdżając do Anglii tam zamieszkał, kobieta została sama ze swoimi synami, bez pracy i środków do życia. Gdy w progu mieszkaniu u niej pojawia się jej brat,spłacając długi siostry postanawia ją zabrać do Zwierzyńca ukochanego, rodzinnego domu.Beata nie poznaje swojej rodzinnej wsi, z którą podąża duchem czasu kobiety brat zamienił w plantację kukurydzy.Kobieta bardzo buntuje si przeciwko tym zmianom tam panującymi, a w swym sercu ma wciąż ten dawny obraz swojego rodzinnego domu.Próbuje bardzo poukładać swoje życie, odnaleźć pracę dla siebie w końcu znajduje prace i poznaje przystojnego,miłego mężczyznę. A w swoim rodzinnym domu odnajduje na strychu stare listy, zapoznajemy się historią również z nieszczęśliwej miłości swojej babki oraz z opowieścią o mężczyźnie, którego bardzo to los nie oszczędzał, nie rozpieszczał w życiu nie miał łatwo. Podążamy razem z główną bohaterką Beatą i jego śladami do...

Magdalena T | 2016-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2016

Autorka w swojej książce przedstawia nam dwie bohaterki. Jedną poznajemy od razu, drugą zaś krok po kroku wraz z upływającym tempem historii. Jest to pewnego rodzaju skrajność, przykład tego jak sobie potrafiliśmy radzić z problemami kiedyś i jak dziś. Zresztą kontrast między tymi postaciami jest widoczny we wszystkim, o czym przekonacie się czytając. Z jednej strony mamy kobietę, która załamała się ponieważ porzucił ją mąż. Musi poradzić sobie z brakiem pieniędzy i rolą samotnej matki. Do tego wszystkiego mieszkającą z bratem, który do łatwych i miłych nie należy. Po przeciwnej stronie jest siła kobiecości, trudy życia w okresie wojennym i powojennym. Wykańczające macierzyństwo i małżeństwo bez miłości. Życie, które próbuje złamać na każdym kroku, jednak opór jest zbyt silny. Czyli płaczliwa i załamana Beata kontra silna doświadczona przez los Barbara. Dwa wątki łączące teraźniejszość z przeszłością.

„Listy z dziesiątej wsi” to puzzle, które tworzą całość, gdy ułoży się je ze...

DomowaKsięgarnia | 2016-08-04

Historia zaskakująca, niebanalna. Jest jak „puszczenie oka” do czytelniczek, które oczekują zapewne pozytywnej historii ze szczęśliwym zakończeniem. Nic z tego. To realna, twarda historia prawdziwego życia, które kołem się toczy. Raz jest dobrze, raz lepiej, raz gorzej, a najczęściej jak najgorzej. I to nie zmienia się mimo upływu lat. Czy spotyka to Basię, czy Beatę, czy spotka jakąś Kasię, zawsze będzie wyglądało podobnie.

Agnieszka Olszanowska pisze ciekawie, prosto, na przyzwoitym poziomie. I udowadnia, że literatura dla kobiet, nawet jeśli nie ocieka lukrem, to jest interesująca dla czytelnika.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

Monika | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019

Tak naprawdę wypożyczyłam tę książkę dla mamy, ale najpierw sama przeczytałam.
"Listy z dziesiątej wsi", to opowieść tocząca się obecnie i retrospekcje z przeszłości. Po części jest to powieść epistolarna, bo o losach bohaterów "z przeszłości" dowiadujemy się z listów. Jak to często bywa w powieściach tego typu, losy współczesnych bohaterów są naznaczone przez historię ich przodków. Jest tajemnica i powolne jej odkrywanie. Czy warto wracać do przeszłości, czy wszystkie tajemnice zostaną odkryte? A może przeszłości lepiej nie ruszać?
Chociaż początkowo książka wydała mi się nudna i wręcz infantylna, cieszę się, że dotrwałam do końca, bo w pewnym momencie zrobiło się naprawdę ciekawie. Zabieram się za kolejną część.

mirabelka01 | 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016

Rzadko kiedy dzieje się tak, że opis jakiejś książki tak mnie zauroczy, że odłożę na bok wszystkie plany czytelnicze i skupię się tylko na lekturze tego tytułu. Tak właśnie było z Listami z dziesiątej wsi. Zresztą zobaczcie sami, czy to nie brzmi kusząco:

Beata, porzucona przez męża, zostaje sama z synami – bez pracy i środków do życia. Ta sytuacja zmusza ją do powrotu do rodzinnego domu w Zwierzyńcu.
Zwierzyniec był przed laty piękną polską wsią. Teraz znikają drzewa, sady, kwiaty, ogrody zmieniają się w plantację kukurydzy. Beata buntuje się, pragnie zachować choć cząstkę minionego świata. Dostaje pracę u syna zarządcy dawnego dworu, właściciela Starego Parku, i razem z nim przywraca świetność temu miejscu. Pewnego dnia na strychu znajduje pakiet pożółkłych listów. Dzięki nim poznaje dramatyczną historię życia swojej babki, która nieszczęśliwie wydana za mąż, trwała wiernie u boku niekochanego mężczyzny - jej wsparciem przez całe życie był wymiana listów z tajemniczym Stachem....

niebieska_zakładka | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

Wiele książek z kręgu literatury kobiecej zaczyna się podobnie. Bohaterce załamuje się życie (zdrada męża, utrata pracy, itd., itp.), następnie wraca ona w swoje rodzinne strony (lub wyjeżdża na koniec świata) i zaczyna wszystko od nowa. Tak jest i w „Listach z dziesiątej wsi”, z tym że nie do końca…

Beatę zdradza mąż, po czym wyjeżdża do Anglii i zostawia ją z dwoma synami. Kobieta, pozbawiona jakichkolwiek środków do życia, przeprowadza się do rodzinnego domu w Zwierzyńcu, gdzie wciąż mieszka jej brat. Próbując zaklimatyzować się w nowym-starym miejscu, powoli staje na nogi. Ten początek przypomina setki podobnych powieści obyczajowych, ale dalej jest już zupełnie inaczej.

To, co wyróżnia „Listy z dziesiątej wsi”, to zaburzony, moim zdaniem, związek przyczynowo-skutkowy. Książka dzieli się na trzy duże części, które bardziej przypominały mi opowiadania niż wynikające z siebie rozdziały.

W pierwszym z nich poznajemy Beatę i jej próby powrotu do życia po uczuciowej katastrofie....