BOZZETTO Klątwa

Tłumaczenie: Marian Leon Kalinowski
Wydawnictwo: Arkady
Bozzetto
joly_fh

W tej wielowątkowej powieści o wartkiej akcji fakty dotyczące historii zostały zręcznie powiązane z dziejami dwudziestowiecznej Europy. Tematem głównym są starania dwóch miłośników sztuki o powrót mniej znanego szkicu (bozzetto) Michała Anioła do Watykanu i zachowanie tego dzieła dla potomności. Czytelników polskich zapewne nie mniej zaciekawi "życie po życiu" Adolfa Hitlera i żywotność idei narodowosocjalistycznych - o czym ta książka również opowiada.

Jest rok 1534. Michał Anioł rozpoczyna prace nad Sądem Ostatecznym przeznaczonym do Kaplicy Sykstyńskiej. W szkicu na desce, który zwykło się określać bozzetto, widać już zarys fresku. Tablica pozostaje przez dwanaście lat w watykańskich archiwach, po czym kardynał Farnese obdarowuje nią Vittorię Colonnę, niegdyś kochankę i muzę Michała Anioła.
Od tego momentu bozzetto zmienia raz po raz właścicieli, w kolejnych stuleciach trafia do potężnych władców, wielkich inkwizytorów, rewolucjonistów, a w 1944 roku dostaje się w ręce nazistów. Ukryte w dziele moce, które żądni władzy kolejni właściciele chcą sobie podporządkować, przynoszą nieszczęście, śmierć i zagładę.
W roku 2012 Szwajcar, Hans Albert Bilgrin, właściciel galerii, oraz Maximilian Prükner, w przeszłości adwokat, odtwarzają – wspierani przez nadzwyczaj uzdolnioną Sofie – krwawe losy dzieła. Czy w szkicu sporządzonym przed wiekami na drewnianej tablicy odbywa się walka dobra ze złem trwająca po dziś dzień? Tercet detektywów zmaga się z klątwą, która ciąży na dziele i nagle staje w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa.
Czy na bozzetto Michała Anioła ciąży klątwa?

źródło opisu: Wydawnictwo Arkady, 2016

źródło okładki: www.arkady.com.pl

sznurowadło | 2016-09-16
Przeczytana: 15 września 2016

"Bozzetto" znalazłam w bibliotece publicznej na półce z najnowszymi nabytkami. Po przeczytaniu opisu uznałam, że być może będzie to przygodowy strzał w dziesiątkę. Książka wywołała we mnie mieszane uczucia, a ja pomyliłam się w swoich oczekiwaniach co najmniej o 5 gwiazdek. Gdybym miała opisać to jednym zdaniem, powiedziałabym: gorsza wersja Dana Browna. Sam pomysł na tematykę nie jest jeszcze taki zły, ale, w mojej opinii, zupełnie niedopracowany. Autorzy nie tracili czasu na opisy, których jest zaledwie kilka. Skupili się raczej na dialogach, a one momentami przytłaczały mnie, nudziły i odbierały rozkosz czytania. Były jednak takie fragmenty, które mi się podobały, ale mieściły się jedynie w połowie książki. Drażniło mnie też pozostawianie pewnych sytuacji i wątków bez echa, brak rozwinięcia ich na więcej niż kilka zdań, a poświęcenie kilkunastu stron na mniej interesujące kwestie. Książka jest dosyć znośna, jednak na pewno do niej nie wrócę.

joly_fh | 2016-08-06
Przeczytana: 08 sierpnia 2016