(Nie)Grzeczni?

Wydawnictwo: Helion
youstyna

Poznaj krainę dziecięcych emocji, reakcji i lęków! (NIE)Grzeczne dzieci, czyli jak zdefiniować grzeczność i co z tego wynika Niegrzeczność w praktyce, czyli jak zrozumieć, o co chodzi dziecku Rodzic roszczeniowy versus rodzic odlotowy, czyli jak sensownie ustawiać granice Jeśli jesteś rodzicem, w pół słowa zrozumiesz wszystkie emocje i lęki targające dorosłymi obecnymi na kartach tej...

Poznaj krainę dziecięcych emocji, reakcji i lęków!

(NIE)Grzeczne dzieci, czyli jak zdefiniować grzeczność i co z tego wynika
Niegrzeczność w praktyce, czyli jak zrozumieć, o co chodzi dziecku

Jeśli jesteś rodzicem, w pół słowa zrozumiesz wszystkie emocje i lęki targające dorosłymi obecnymi na kartach tej książki. Bez trudu odnajdziesz z nimi wspólny język, oparty na tożsamości doświadczeń, bezradności i frustracji. Trochę trudniej będzie Ci za to pojąć, jak myśli i odczuwa Twoje (nie)grzeczne dziecko i na czym w ogóle polega ta (nie)grzeczność. Na szczęście autorki książki, prywatnie i zawodowo związane ze sferą dziecięcych humorów, zachowań i odkryć, pomogą Ci wejść w świat Twojego dziecka i choć na chwilę przyjąć jego perspektywę.

Wszystkie sytuacje opisane w tej książce zdarzyły się naprawdę, a brak porozumienia co do istoty problemu spowodował gniew i rozżalenie u obu stron konfliktu. Jednak ponieważ każdej z przedstawionych tu scen towarzyszy szczegółowy zapis emocji i postaw zarówno dziecka, jak i dorosłego, a także bezstronna ocena eksperta, zyskujesz niepowtarzalną szansę przetestowania “na sucho” podobnych zachowań, by uniknąć błędów w przyszłości. Wychowanie dziecka nie jest prostą sprawą, ale jeśli chcesz na całe życie zachować z nim dobry kontakt, a przy tym mądrze pokierować jego rozwojem, koniecznie przeczytaj tę książkę. I korzystaj z niej na co dzień!

Znajdziesz tu:

Kilkadziesiąt anegdot z życia wziętych
Absurdalne nieporozumienia i sporą dawkę humoru
Logikę dziecka – niespodziewaną, lotną, wnikliwą

Zamień frustrację na empatię!

korcia | 2017-03-03
Przeczytana: 23 lutego 2017

Jest to bardzo ciekawa pozycja, wartościowa i pouczająca, niekiedy zabawna, innym razem zasmucająca. Całość napisana jest w bardzo przystępny sposób, została ona również wzbogacona mnóstwem ilustracji. Myślę, że ta forma powinna trafić zarówno do tych, którzy uwielbiają poradniki, jak i do tych, którzy za nimi nie przepadają. Warto zajrzeć do tej pozycji, wziąć sobie do serca rady jej autorek. Nie jest to gruba książka, więc i lektura nie zajmie Wam wiele czasu, co uznaję za zaletę, bo nie wiem jak Wy, ale ja nie spotykam zbyt często rodziców, którzy narzekaliby na nudę i nadmiar wolnego czasu. Przeczytałam tę książkę w ekspresowym tempie i z poczuciem, że autorki wiedzą, o czym piszą, że znają doskonale te problemy oraz że ta wiedza mi się przyda.

Monka | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

"Wszystkim Rodzicom - Wyluzowanym, Zestresowanym, Niewyspanym, Niepewnym, Udręczonym, Szalonym..." ... "(Nie)Grzeczni?" to bardzo mądry poradnik skierowany do rodziców dzieci w wieku od 0 do 6 lat ... jako mama lubię sięgać po tego typu książki ... uczą mnie one zawsze czegoś nowego ... zresztą uważam, że to lektura obowiązkowa dla każdego, kto rodzicielstwo traktuje poważnie ... i niekoniecznie trzeba sugerować się podanym na okładce wiekiem ... na taką lekturę nigdy nie jest za późno ... tego typu poradniki interesują mnie również dlatego, że jako pedagog i logopeda lubię być na bieżąco w zakresie wiedzy na temat rozwoju i wychowania dzieci ... na szczęście jest teraz coraz więcej książek, które są mądre, ciepłe i zabawne ... a do tego jeszcze w prosty sposób uczą nas właściwego postępowania ...
"(Nie)Grzeczni?" są właśnie tego typu książką :-) ... napisały ją dwie panie - Małgorzata Bajko i Monika Janiszewska ... w jasny i przejrzysty sposób opisują one sytuacje, które...

kiniaa_zak | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Bardzo dobra książeczka, czyta się ją migiem. Co najważniejsze jest bardzo praktyczna, nawet krótko opisane okresy rozwojowe są ubogacone konkretnymi przykładami, a reszta to już sytuacje z życia wzięte. Okazuje się, że jako rodzice, wychowawcy popełniamy dwa fundamentalne błędy, po pierwsze boimy się tego co o nas powiedzą inni, gdy np. dziecko zaczyna wrzeszczeć w sklepie, bo pierwszy raz na żywo zobaczyło czarnoskórego :P A po drugie, niezwykle łatwo jest nam etykietować dzieci, czyli wciąż podsumowywać "złe" zachowania dziecka w stylu: jesteś niedobry, jesteś obrażalski, jesteś guzdrałą, jesteś egoistką... Jest to bardzo krzywdzące, należy pamiętać, że to nasze konkretne zachowanie może być egoistyczne, a nie my sami. Zdarzają się one czasem każdemu z nas i to normalne, jednak to nie znaczy, że jesteśmy np. kłamcami. Bardzo zdrowe i patrzenie na dzieci, rodziców i wychowanie, polecam :)

nieperfekcyjnie | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016

Wszyscy częściej bądź rzadziej wypowiadamy się o własnych lub cudzych dzieciach, przyporządkowując je do kategorii: grzeczne bądź niegrzeczne. Jednak, tak naprawdę, jakie powinno być dziecko, abyśmy mogli zakwalifikować je do konkretnej grupy? Czy istnieją bardzo grzeczne oraz nieustannie niegrzeczne maluchy? A tak poza tym... czy owa (nie)grzeczność nie wynika jedynie z dopasowania się (bądź nie) do standardów, które z góry ustaliliśmy?

"(Nie)grzeczni?" to książka napisana przez dwie mamy, które z własnego doświadczenia wiedzą, jak to z dzieciakami bywa. Ta lektura zawiera masę opowieści o dzieciach w wieku od 0 do 6 lat, których zachowania wykraczają poza kanon oczekiwań ze strony dorosłych. To skarbnica wiedzy na wiele tematów okołorodzicielskich, dlatego uważam, że każdy powinien posiadać ją w swojej biblioteczce.

Moje serce podbiły anegdoty, w których role główne przypadły dzieciom. Pod każdą...

Dama_Karo | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Bałam się tej książki. Poprosiłam o nią do recenzji, bo jako pedagog i logopeda lubię być na bieżąco z wiedzą na temat wychowania i rozwoju dziecka, ale obawiałam się, że dostanę do ręki kolejny nudny poradnik opowiadający o tym, co i jak robić, aby dziecko było „grzeczne”. Na szczęście (i ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu) dostałam bardzo przyjemną, mądrą i zabawną lekturę!

(NIE)GRZECZNI? to książka napisana przez dwie autorki – Małgorzatę Bajko oraz Monikę Janiszewską. Obie są szczęśliwymi mamami, które mądrze i z miłością wychowują (a nie hodują!) dzieci. Grzeczność jest tutaj tematem przewodnim i możemy na niego spojrzeć pod paroma różnymi kątami – z perspektywy rodzica, dziecka oraz specjalisty (psychologa), który tłumaczy zaistniałą sytuację, analizuje emocje i zachowania.

Największym atutem książki jest jednak humor! Dzięki temu czyta się ją błyskawicznie i z uśmiechem na ustach. Dodatkowo ci, którzy mają już swoje dzieci (albo, tak jak ja, pracują z nimi), będą na pewno...

angelika | 2016-10-07

Jak byś zareagowała, gdyby Twoje dziecko podczas ważnej uroczystości,na której jest cała rodzina zaśpiewało

Siedzi miso na łące,
puszcza bąki śmierdzące.
Przyszła mama,misia zbiła,
Miś się skupkał,mama zgniła

Na krzyczałabyś,zostawiła bez komentarza,a może spaliła buraka?No właśnie.Dziecko potrafi nas zaskoczyć,palnąć niestosowna gafę,ale takie są dzieci.Bywają kochane,a czasami niegrzeczne.Sięgając po tą książkę wejdziesz w świat dziecięcych wyobraźni i emocji, jakie towarzyszą dziecku od przyjścia na świat.
Kiedy w naszym życiu pojawia się mała istotka ,jest zależna od rodziców.To rodzić opiekuję się dzieckiem, otacza go miłością.Nie zawsze jesteśmy w stanie odczytać emocje naszych dzieci czy płacz,który może oznaczać wszystko.Często bywa tak,że nasza niewiedza dotycząca odczytu emocji dziecka jest duża,a my zaczynamy odczuwać bezradność poczucie,że nie jesteśmy dobrym rodzicem.(NIE)GRZECZNI ? została napisana przez dwie mamy,które wiedza jak zrozumieć dzieci i cieszyć...

madziusia | 2017-03-28
Przeczytana: 23 lutego 2017

Dzieci są urocze. Kochamy je za ich wrodzoną ciekawość, niewinność, szczerość, prostolinijność oraz te wszystkie ochy i achy wykrzykiwane na widok rzeczy i zjawisk przez nas dorosłych uważanych za zwyczajne. Najmłodsi co najmniej kilka razy dziennie potrafią zaskoczyć dorosłego, raz pozytywnie, innym razem niestety negatywnie. Chyba każdego rodzica kilkulatka spotkała sytuacja, w której wstydził się za niegrzeczne zachowanie swojego dziecka. Ale czy na pewno było ono wtedy niegrzeczne, czy może w ten sposób próbowało zakomunikować dorosłemu coś bardzo ważnego? Czasami trudno wczuć się w sytuację dziecka, spojrzeć na dane wydarzenie z jego perspektywy, tym bardziej, że mamy ograniczone zasoby czasu i cierpliwości. Warto jednak pochylać się nad potrzebami najmłodszych, którzy często nie rozumieją otaczającej ich rzeczywistości, a płacz i krzyk bywają dla nich jedyną znaną im formą wyrażania emocji.

Pomocą w lepszym zrozumieniu potrzeb dziecka będzie dla każdego rodzica lektura...

Benzyna | 2016-12-29
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Książka-rewela! Tylko wydawnictwo dało ciała: w wydaniu, które czytałam brakuje stron 81-97 (!), a na końcu ze cztery-pięć stron się powtarza.
No ale... pominąwszy te niedogodności, poradnik jest naprawdę bezcenny. Szczegółowo opisuje i uwrażliwia na skoki rozwojowe dzieci w wieku 0-6 lat, które naprawdę baaardzo, bardzo wiele dziwnych, niepożądanych czy okropnych zachowań tłumaczą. Oczywiście nie należy traktować ich jako odpowiedź na wszystko, ale jednak z własnego doświadczenia wiem, że warto o nich pamiętać.
No a sedno książki też przedstawione bardzo fajnie: najpierw mamy krótką historię opisującą (z pozoru) niegrzecznego brzdąca, który zrobił to a tamto; następnie dwie strony myślowe - czyli co myślał wtedy brzdąc, a co myślał rodzic; a dodatkowo na końcu komentarz psychologa. Wszystko ubrane w zrozumiały język i proste informacje.

Poradnik naprawdę otwiera oczy tym dużym, czyli nam, rodzicom! Bardzo polecam!

GZal | 2016-09-28
Przeczytana: 28 września 2016

[...]
Małgorzata Bajko i Monika Janiszewska są autorkami książki (Nie)grzeczni?. Jej podtytuł wyjaśnia wszystko – Codzienne sytuacje widziane oczami rodzica i dziecka. Zaskakujące, rozśmieszające, wprawiające w zadumę.

Informacja z tyłu okładki sugeruje, że to poradnik dla rodziców dzieci w wieku 0-6 lat, ale nie ma się co zbytnio tym sugerować.
Całość

sil | 2016-11-18

[...]
Do "(Nie)Grzecznych" zabierałam się długo i mozolnie. Ciągle coś mnie wyrywało ze skupienia, a później trochę to odkładałam, bo nie było czasu. Ale gdy w końcu udało mi się do niej siąść, to z uśmiechem na twarzy czytałam o przypadkach dzieciaków, których niegrzeczność została bezwzględnie ustalona. Książka jest poradnikiem dla rodziców (dzieci w przedziale 0-6), którzy mają ze sobą lub swoimi pociechami jakiś problem. Tak, nie pomyliłam się – ze sobą również.
[...]

Cała recenzja dostępna jest pod adresem: http://wblogunadzieja.blogspot.com/2016/11/m-bajko-m-januszewska-niegrzeczni.html