Koncert dla nosorożca Dziennik poety z przełomu wieków

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

"Koncert dla nosorożca to książka przeznaczona dla Czytelnika obdarzonego wyobraźnią i poczuciem humoru. Czytając ją dajemy się porwać materii utkanej z najrozmaitszych wątków opowieści (...) literackie anegdoty przeplatają się z oryginalnymi refleksjami egzystencjalnymi, pyszne w swej jędrności i plastyczności opisy przyrody śródziemnomorskiej czy amerykańskiej z dramatycznymi, ale przecież po męsku wstrzemięźliwymi wspomnieniami szpitalnymi”.

Ireneusz Kania

"Ileż to już lat czytuję u boku Józefa jego wiersze zawsze tłumnie zgromadzonym wielbicielom poezji?
Często wydaje mi się, że są to moje własne słowa (..) że podobnie przeżywamy świat, sens istnienia, przemijania. Poeta umie kilkoma słowami boleśnie dotknąć Ziemi i sięgnąć gwiazd, w kropli zobaczyć Wszechświat, a w borzęckim sadzie odkryć prawdziwe szczęście. Dostrzega fakty, zjawiska, istoty, rzeczy, które innym umykają, które dla innych nie są godne zauważenia.
I co jest dla mnie też najistotniejsze – dotyka wielu ważnych spraw sercem.
Wspaniały obserwator i psycholog, potrafi najzwyklejsze codzienne zdarzenia, zasłyszane rozmowy, a przede wszystkim osobiste przeżycia, włącznie z tymi najbardziej bolesnymi, szpitalnymi, przemienić w czystą poezję.
Taki jest też w znakomitych „dziennikach z przełomu wieków”, które gorąco polecam!"

Anna Dymna

"Lubię czytać prozę Józefa Barana. Językiem bogatym i jasnym pisze o tym, co przeżywa, co napotyka w swoich wędrówkach po kraju i świecie, o tym wszystkim, co go otacza i co skłania do refleksji. W tym, co pisze jest bardzo osobisty i, jak na poetę przystało – liryczny. Ileż z tych zapisków codzienności, tak własnych, autorskich – dowiadujemy się o nas samych, o rzeczywistości, w której żyjemy, o naszej planecie!
To proza, która wciąga, zjednuje i podbija czytelnika swoją szczerością, rzetelnością i urodą."

Ryszard Kapuściński

źródło opisu: http://sklep.zysk.com.pl