Dziecko Noego

Wydawnictwo: Znak
7,21 (3970 ocen i 274 opinie)

Kolejna książka autora Oskara i pani Róży! W okupowanej Belgii katolicki ksiądz ukrywa żydowskiego chłopca Josepha. Chłopcu udaje się przeżyć, odnajduje rodziców i po latach opowiada swoją historię.

Sklep

• Fangirl
  • Czarny świt
  • Ekspozycja
  • Oddam ci słońce
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Pół świata
  • Z jednym wyjątkiem
  • Inna dusza
  • Alan Stoob, łowca nazistów
  • Podziemny labirynt

8,4 (5 ocen i opinii)
Oddam ci słońce
Jandy Nelson

8,73 (15 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

7,87 (71 ocen i opinii)
Inna dusza
Łukasz Orbitowski

8 (37 ocen i opinii)
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

Złączeni
Carol Cassella

6 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
LunaSowa | 2014-04-14
Przeczytana: 12 marca 2014

Schmitt zadedykował tę książkę pamięci ojca Andre i wszystkim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Łatwo się domyślić, czego dotyczy. I chociaż pozycji o Holocauście jest bardzo wiele, ta jest wyjątkowa. Autor nie tylko chciał przedstawić życie w wojennym piekle. Przesłanie jest znacznie poważniejsze. Akcja toczy się w okupowanej Brukseli. Jednym z głównych bohaterów jest Joseph, mały żydowski chłopiec. Wiele osób z narażeniem życia udziela mu schronienia. Wreszcie trafia do kościoła pod opiekę ojca Ponsa, który ukrywa już kilkunastu chłopców. Ale to nie jest jedyna tajemnica. Ksiądz jest jednocześnie kolekcjonerem dzieł sztuki, książek i różnych dóbr należących do Żydów. Chce zachować je dla tych, którzy przeżyją. Chce oddać je prawowitym właścicielom. Chce wychować podopiecznych zgodnie z tradycją, religią i kulturą przodków. Ratując ich dziedzictwo postępuje jak biblijny Noe. Joseph jest dociekliwy. Zakrada się do kryjówki, gdzie przechowywane są zbiory i widzi księdza...

ChicaDeAyer | 2014-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2014

Eric-Emmanuel Schmitt po raz kolejny jawi się Czytelnikowi jako nauczyciel życia, odsłaniający prawdy tak oczywiste i jednocześnie spychane przez nas często na dalszy plan i przez to nieco zapomniane.

Tym razem porusza motyw historyczny - Holocaustu, i to właśnie on daje podstawę do snucia rozważań nad sensem konfliktów; nad poszanowaniem kultury, tożsamości i religii. W końcowej fazie utworu autor zwraca uwagę na istotną ludzką przywarę - nieumiejętność wyciągania nauki ze zdarzeń minionych, brak wniosków i powtarzanie błędów przeszłości. Objawia się w tym miejscu orędownik i piewca życia, dostrzegający bezsens posunięć które mogą prowadzić do zdarzeń równie tragicznych, jak te z I połowy XX w.

Książeczka niezbyt obszerna, aczkolwiek nafaszerowana mądrością i w dodatku w pięknej formie.

To moje drugie spotkanie z twórczością Erica-Emmanuela Schmitta, oczywiście muszę przyznać, że chwile spędzone nad tym krótkim opowiadaniem były szalenie wzruszające i rozwijające.

Książka „Dziecko Noego” to niezwykła, a zarazem prawdziwa historia małego, żydowskiego chłopca, któremu w okresie II wojny światowej na terenie Belgii przyszło ukrywać się przed reżimem nazistów. Z dala od rodziców, pod opieką heroicznego, katolickiego księdza małych chłopiec imieniem Joseph odkrywa swoją inność, uczy się tolerancji i poszukuje swojej własnej tożsamości. Wspaniała i wzruszająca historia ukazana oczami małego chłopca. Każdy powinien przeczytać to opowiadanie, bez względu na wyznanie oraz poglądy i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

„Dziecko Noego” E.E. Schmitta to książka, która w efekcie zmierza do obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Konflikt izraelsko-palestyński, zapoczątkowany przez naród izraelski, którego efektem jest śmierć niewinnych ludzi, jest tak samo okrutny i haniebny jak...

Monia0420 | 2015-04-07
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Książka napisana przez Erica-Emmanuela Schmitta opowiada o losach małego, żydowskiego chłopca Josepha, któremu udało się przeżyć w czas okupacji.
Utwór napisany jest prostym, dla każdego zrozumiałym językiem. Tematy poruszane w tej pozycji są trudne. Prześladowania, ukazania jak wyglądało życie Żydów i ludzi, którzy im pomagali. Autor poradził sobie znakomicie w przekazaniu tej okrutnej prawdy.
Bardzo podobała mi się pierwszoosobowa narracja, która pozwala wczuć się w sytuację i odczucia chłopca. Bezpośredniość chłopca ukazuje jakby bliższy obraz II wojny światowej. Postawa bohatera jest godna podziwu. Oddaje cześć anonimowym bohaterom wojny. Utwór jest bardzo interesujący i wciągający.
Wg opinii autor „łączy humor z powagą i udowadnia, że o dobru można mówić w sposób prosty, piękny, a zarazem bez sentymentalizmu”
W pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem i polecam przeczytać tę książkę

ZARAZA | 2012-11-29
Przeczytana: październik 2012

Niezwykła historia o współczuciu, bólu, cierpieniu, nadziei. Dobrym zabiegiem było umiejscowienie tej historii w czasie wojny światowej, właśnie do czasów przepełnionych cierpieniem i krwią, ale też nadzieją na lepsze jutro. Polecam.

Grey | 2012-11-26
Przeczytana: listopad 2012

,,Dziecko Noego" kolejna książka genialnego Erica-Emmanuela Schmitta. Ale czy tak krótka historia może równać się z ,,Oskarem i panią Różą", czy może zadziwić jak ,,Trucicielka"?

Powieść opowiada o losach żydowskiego chłopca Jospeha, który żył w czasach ,,Hitlerowskich,,. Aby go ratować rodzice zostawiają go pod opieką Hrabiny, ta niestety musi oddać go pod skrzydła ojca Ponsa. Tak właśnie chłopiec odnajduje swojego przyjaciela i drugą rodzinę, która z czasem staje się dla niego najważniejsza.

Historia ta jest niezwykła.
Niezwykłe jest to, że wśród tłumu okrutnych gestapowców znalazła się osoba współczująca, osoba gotowa poświęcić życie za dzieci. W dodatku te żydowskie. Niezwykłe jest to, że pomimo nienawiści i bólu jaki odczuwamy myśląc o tych postaciach, jak wyobrażamy je sobie jako najgorsze potwory pan Schmitt odważył się w tę plątaninę goryczy wplątać anioła.
Niezwykłe jest to, że tyle ludzi walczy w obronie dzieci. Nieważne czy żyd czy katolik, ważne, że...

czytający | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Na okładce książki widać łupinę orzecha, która przypomina malutką łódkę z masztem w postaci zielonego listka. Ta łódka, która równie dobrze może być arką Noego, dryfuje bez wioseł w poszukiwaniu wolnego od wody lądu. Maszt jest solidny i przywodzi na myśl belgijskiego księdza, który ratuje od śmierci żydowskie dzieci. On to, czując zagrożenie unicestwienia narodowych skarbów gromadzi je w bezpiecznej przystani jaką jest internat w jednym z miasteczek pod Brukselą. To dzięki niemu, mały żydowski chłopiec, Joseph, może zaświadczać o tym co miało miejsce podczas hitlerowskiej okupacji.

"Dziecko Noego" to krótka, wzruszająca opowieść o podróży dwóch ludzi, księdza Ponsa oraz jego żydowskiego przyjaciela. To nie jest szczęśliwa wyprawa, która musi się zakończyć szczęśliwie. Jest najeżona licznymi okropieństwami wojny i przesycona strachem o najbliższych i o to czy wszyscy dożyją kolejnego dnia. Dorosły i dziecko niczym w arce Noego płyną przez bezmiar ludzkiego nieszczęścia wierząc,...

JaneS | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Kolejna książka Erica- Emmanuela Schmitta, która mnie nie zawiodła, lecz zafascynowała, zaparła dech w piersiach. Niesamowite jak autor potrafił opisać II wojnę światową... rewelacja. Jak ją zaczęłam czytać, to nie chciałam wypuścić ją z rąk, dopóki nie przeczytałam ostatniego zdania. Autor pokazuje, że wymiar duchowy stanowi niepodważalny fundament naszego życia, niezależnie od religii. Ta książka opowiada o miłości,przyjaźni, tolerancji, o szukaniu swojego miejsca na ziemi, jak i o swoich lękach. Niesamowita, jak poprzednie dwie tego autora. Polecam.

allison | 2011-04-18
Przeczytana: luty 2011

Opowiedziana w niecodzienny, poetycki sposób historia księdza i ukrywanych przez niego żydowskich dzieci.
Wzruszająca, mądra książka, napisana pięknym literackim językiem, ale bez zbędnych słów...

moribound | 2014-06-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Pięknie napisana lekcja tolerancji i szacunku.
Pełna ciepła i nadziei książka o akceptacji tego kim jesteśmy i przyjaźni która pomaga przetrwać wszystko. Z dodatkowym przesłaniem o potrzebie ochrony i prawdziwej wartości dziedzictwa kulturowego, religijnego i etnicznego.