Okładka książki Dziecko Noego

wydawnictwo
Znak
typ
papier
7,18 (3470 ocen i 227 opinii)

Opis książki

Kolejna książka autora Oskara i pani Róży! W okupowanej Belgii katolicki ksiądz ukrywa żydowskiego chłopca Josepha. Chłopcu udaje się przeżyć, odnajduje rodziców i po latach opowiada swoją historię.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
ChicaDeAyer | 2014-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2014

Eric-Emmanuel Schmitt po raz kolejny jawi się Czytelnikowi jako nauczyciel życia, odsłaniający prawdy tak oczywiste i jednocześnie spychane przez nas często na dalszy plan i przez to nieco zapomniane.

Tym razem porusza motyw historyczny - Holocaustu, i to właśnie on daje podstawę do snucia rozważań nad sensem konfliktów; nad poszanowaniem kultury, tożsamości i religii. W końcowej fazie utworu autor zwraca uwagę na istotną ludzką przywarę - nieumiejętność wyciągania nauki ze zdarzeń minionych, brak wniosków i powtarzanie błędów przeszłości. Objawia się w tym miejscu orędownik i piewca życia, dostrzegający bezsens posunięć które mogą prowadzić do zdarzeń równie tragicznych, jak te z I połowy XX w.

Książeczka niezbyt obszerna, aczkolwiek nafaszerowana mądrością i w dodatku w pięknej formie.

LunaSowa | 2014-04-14
Przeczytana: 12 marca 2014

Schmitt zadedykował tę książkę pamięci ojca Andre i wszystkim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Łatwo się domyślić, czego dotyczy. I chociaż pozycji o Holocauście jest bardzo wiele, ta jest wyjątkowa. Autor nie tylko chciał przedstawić życie w wojennym piekle. Przesłanie jest znacznie poważniejsze. Akcja toczy się w okupowanej Brukseli. Jednym z głównych bohaterów jest Joseph, mały żydowski chłopiec. Wiele osób z narażeniem życia udziela mu schronienia. Wreszcie trafia do kościoła pod opiekę ojca Ponsa, który ukrywa już kilkunastu chłopców. Ale to nie jest jedyna tajemnica. Ksiądz jest jednocześnie kolekcjonerem dzieł sztuki, książek i różnych dóbr należących do Żydów. Chce zachować je dla tych, którzy przeżyją. Chce oddać je prawowitym właścicielom. Chce wychować podopiecznych zgodnie z tradycją, religią i kulturą przodków. Ratując ich dziedzictwo postępuje jak biblijny Noe. Joseph jest dociekliwy. Zakrada się do kryjówki, gdzie przechowywane są zbiory i widzi księdza czytającego T...

Agnieszka | 2014-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2014

To moje drugie spotkanie z twórczością Erica-Emmanuela Schmitta, oczywiście muszę przyznać, że chwile spędzone nad tym krótkim opowiadaniem były szalenie wzruszające i rozwijające.

Książka „Dziecko Noego” to niezwykła, a zarazem prawdziwa historia małego, żydowskiego chłopca, któremu w okresie II wojny światowej na terenie Belgii przyszło ukrywać się przed reżimem nazistów. Z dala od rodziców, pod opieką heroicznego, katolickiego księdza małych chłopiec imieniem Joseph odkrywa swoją inność, uczy się tolerancji i poszukuje swojej własnej tożsamości. Wspaniała i wzruszająca historia ukazana oczami małego chłopca. Każdy powinien przeczytać to opowiadanie, bez względu na wyznanie oraz poglądy i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

„Dziecko Noego” E.E. Schmitta to książka, która w efekcie zmierza do obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Konflikt izraelsko-palestyński, zapoczątkowany przez naród izraelski, którego efektem jest śmierć niewinnych ludzi, jest tak samo okrutny i haniebny jak ten,...

Grey | 2012-11-26
Przeczytana: listopad 2012

,,Dziecko Noego" kolejna książka genialnego Erica-Emmanuela Schmitta. Ale czy tak krótka historia może równać się z ,,Oskarem i panią Różą", czy może zadziwić jak ,,Trucicielka"?

Powieść opowiada o losach żydowskiego chłopca Jospeha, który żył w czasach ,,Hitlerowskich,,. Aby go ratować rodzice zostawiają go pod opieką Hrabiny, ta niestety musi oddać go pod skrzydła ojca Ponsa. Tak właśnie chłopiec odnajduje swojego przyjaciela i drugą rodzinę, która z czasem staje się dla niego najważniejsza.

Historia ta jest niezwykła.
Niezwykłe jest to, że wśród tłumu okrutnych gestapowców znalazła się osoba współczująca, osoba gotowa poświęcić życie za dzieci. W dodatku te żydowskie. Niezwykłe jest to, że pomimo nienawiści i bólu jaki odczuwamy myśląc o tych postaciach, jak wyobrażamy je sobie jako najgorsze potwory pan Schmitt odważył się w tę plątaninę goryczy wplątać anioła.
Niezwykłe jest to, że tyle ludzi walczy w obronie dzieci. Nieważne czy żyd czy katolik, ważne, że człowiek.

Lektura j...

czytający | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Na okładce książki widać łupinę orzecha, która przypomina malutką łódkę z masztem w postaci zielonego listka. Ta łódka, która równie dobrze może być arką Noego, dryfuje bez wioseł w poszukiwaniu wolnego od wody lądu. Maszt jest solidny i przywodzi na myśl belgijskiego księdza, który ratuje od śmierci żydowskie dzieci. On to, czując zagrożenie unicestwienia narodowych skarbów gromadzi je w bezpiecznej przystani jaką jest internat w jednym z miasteczek pod Brukselą. To dzięki niemu, mały żydowski chłopiec, Joseph, może zaświadczać o tym co miało miejsce podczas hitlerowskiej okupacji.

"Dziecko Noego" to krótka, wzruszająca opowieść o podróży dwóch ludzi, księdza Ponsa oraz jego żydowskiego przyjaciela. To nie jest szczęśliwa wyprawa, która musi się zakończyć szczęśliwie. Jest najeżona licznymi okropieństwami wojny i przesycona strachem o najbliższych i o to czy wszyscy dożyją kolejnego dnia. Dorosły i dziecko niczym w arce Noego płyną przez bezmiar ludzkiego nieszczęścia wier...

ZARAZA | 2012-11-29
Przeczytana: październik 2012

Niezwykła historia o współczuciu, bólu, cierpieniu, nadziei. Dobrym zabiegiem było umiejscowienie tej historii w czasie wojny światowej, właśnie do czasów przepełnionych cierpieniem i krwią, ale też nadzieją na lepsze jutro. Polecam.

foolosophy | 2010-09-18
Przeczytana: 17 września 2010

Dziecko Noego” to opowieść o opowieść o żydowskim chłopcu, Josephie, który w wyniku wojny zostaje rozłączony z rodzicami. Trafia do „Żółtej Willi”, gdzie ojciec Pons przyjmuję uczniów do nauki oraz żydowskie dzieci potrzebujące schronienia. Jospeh prowadzi podwójne życie przyjmując nową tożsamość, historię swojego życia. Ciągle żyjąc w strachu odkrywa, że życie może przynieść odrobinę radości. Radości w postaci wspaniałego ojca Ponsa, który będzie uczył go hebrajskiego, Kory a przede wszystkim stanie się dla niego jak ojciec.

Tak pokrótce rysuję się historia Josepha. Schmitt ponownie daje głos młodemu chłopcu, który nie z własnej winy jest skazany na rasistowskie uprzedzenia. Młodzieniec odkryje, że tak naprawdę Żydzi i Chrześcijanie to jedno i to samo. Spojrzenie ukazywane przez ojca Ponsa naprawdę przypadło mi do gustu. Ksiądz, który uczył judaizmu Jospeha, który uczył go świeżego i mądrego spojrzenia na religię, zachwycił moją osobę. Taki właśnie powinien być ksiądz, uczący pokory...

JaneS | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Kolejna książka Erica- Emmanuela Schmitta, która mnie nie zawiodła, lecz zafascynowała, zaparła dech w piersiach. Niesamowite jak autor potrafił opisać II wojnę światową... rewelacja. Jak ją zaczęłam czytać, to nie chciałam wypuścić ją z rąk, dopóki nie przeczytałam ostatniego zdania. Autor pokazuje, że wymiar duchowy stanowi niepodważalny fundament naszego życia, niezależnie od religii. Ta książka opowiada o miłości,przyjaźni, tolerancji, o szukaniu swojego miejsca na ziemi, jak i o swoich lękach. Niesamowita, jak poprzednie dwie tego autora. Polecam.

allison | 2011-04-18
Przeczytana: luty 2011

Opowiedziana w niecodzienny, poetycki sposób historia księdza i ukrywanych przez niego żydowskich dzieci.
Wzruszająca, mądra książka, napisana pięknym literackim językiem, ale bez zbędnych słów...

Monika | 2011-03-29
Przeczytana: 29 marca 2011

Smutna i piękna jednocześnie historia, w której najbardziej podobało mi się zakończenie.

Świat wojny i Holokaustu, świat walki dobroci ze złem widziany oczami małego chłopca.

To moja druga po "Oskar i Pani Róża" książka tego autora. Obie są opowiadane z perspektywy dzieci. Miło mi stwierdzić, że w panu Schmitt pozostało tak wiele z dziecka.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto